هشدار شیعیان “پاکستان” نسبت به محدودیت دولت علیه آیین های تاسوعا و عاشورا

0

خبرگزاری میزان – احزاب و گروه های مختلف شیعیان پاکستان به دولت این کشور هشدار دادند در صورتی که بخواهد به بهانه اجرای ‘طرح ملی مبارزه با تروریسم’، برای برگزاری آیین های عزاداری به ویژه در ایام تاسوعا و عاشورا محدودیت ایجاد کند، با تظاهرات شیعیان در سراسر این کشور مواجه خواهد شد.

هشدار شیعیان گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، رهبران و افراد ارشد گروه های شیعی پاکستان روز گذشته(چهارشنبه) در یک نشست مطبوعاتی مشترک در شهر کراچی اعلام کردند: دولت فدرال پاکستان (دولت مرکزی اسلام آباد) و دولت های ایالتی به بهانه اجرای طرح ملی مبارزه با تروریسم، قصد محدود کردن برگزاری مراسم های مذهبی شیعیان به ویژه در ایام محرم را دارند.
بیش از 20 درصد جمعیت 185 میلیون نفری پاکستان را شیعیان تشکیل می دهند.

علامه میرزا یوسف حسین از رهبران ارشد حزب سیاسی مجلس وحدت مسلمین پاکستان در این نشست خبری گفت: هدف از اجرای طرح ملی علیه تروریسم، در واقع باید مهار کردن خشونت طلبان، گروه های غیرقانونی و افراط گرایان باشد در حالی که دولت با حرکت های غیرقانونی، قصد دارد از این طرح ملی، به عنوان بهانه ای برای محدود کردن آیین های مذهبی شیعیان استفاده کند.

مسوولان شیعه پاکستان خطاب به دولت های مرکزی و ایالتی این کشور تاکید کردند که برگزاری آیین های مذهبی در ایام محرم باید به دور از محدودیت و مزاحمت برگزار شود و نباید از برگزاری تجمعات عزاداری به ویژه در ایام محرم جلوگیری شود
 
علامه سید باقر زیدی از دیگر مسوولان نهادهای شیعی پاکستان نیز گفت: درخواست رسمی برای مجوز برگزاری آیین های عزاداری و راه انداختن دسته جات سینه زنی به دولت های ایالتی پنجاب، سند و خیبرپختونخوا اعلام شده اما مسوولان دولتی تا کنون توجهی به آن نشان نداده اند.

وی افزود: برخوردهای غیرقانونی علیه اجتماعات مذهبی همچنان ادامه دارد و به رغم اعتراض علیه این اقدامات، پرونده سازی علیه افراد حاضر در آیین های مذهبی نیز به پایان نرسیده است.
علامه باقر زیدی تاکید کرد: دولت پاکستان باید بجای برخورد با عزاداری های شیعیان، علیه عناصر افراط گرا و وابسته به گروه های غیرقانونی اقدام کند.

رهبران سیاسی و نظامی پاکستان آذر ماه سال گذشته و پس از وقوع حمله تروریستی مرگبار به مدرسه ای در شهر پیشاور که منجر به کشته شدن 150 نفر از جمله 130 دانش آموز شد، طرحی گسترده موسوم به اقدام ملی برای مبارزه با تروریسم را با هدف تشدید عملیات های ضدتروریستی، تشکیل دادگاه های ویژه نظامی برای رسیدگی سریع به پرونده های تروریستی و مهم ترین آن اجرای حکم مجازات مرگ برای افرادی که در حملات تروریستی در این کشور دست داشته اند، تصویب کردند.

نهادهای امنیتی و سازمان های مجری قانون در مناطق مختلف پاکستان طبق برنامه ملی علیه تروریسم عملیات های ضدتروریستی را به طور غیرمنتظره تشدید کردند و ده ها هزار نفر از افراط گرایان و عناصر وابسته به گروه های غیرقانونی و تکفیری در شهرهای مختلف پاکستان بازداشت و محکوم شدند.

گروه های سیاسی و مذهبی از جمله جامعه شیعیان پاکستان ضمن استقبال از برنامه اقدام ملی مبارزه با تروریسم، خواستار اجرای بدون تبعیض این طرح هستند و معتقدند دولت پاکستان نباید از این طرح به عنوان ابزاری برای محدود کردن فعالیت های مذهبی شیعیان بهره برداری کند.
دولت و ارتش پاکستان در سال جاری، گسترده تر از سال های گذشته، اقدام به تشدید تدابیر امنیتی در شهرهای مختلف این کشور از جمله اسلام آباد کرده اند و بیش از 10 هزار نیروهای ویژه پلیس، برای کنترل امنیت اسلام آباد در طول ایام محرم، در این شهر مستقر شده اند.

دولت پاکستان همچنین در ماه محرم امسال مقررات محدود کننده ای را برای وعاظ و شخصیت های مذهبی شیعه وضع کرده و از آنان خواسته است در ایام محرم از سفر به شهرهای دیگر و سخنرانی در خارج از محدوده محل اقامت و فعالیت خود، پرهیز کنند.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید