هشدار وزارت بهداشت از افزایش ناباروری در کشور

0

مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: با افزایش سن ازدواج و فرزندآوری احتمال ناباروری زوجین افزایش پیدا می کند.

محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به افزایش جمعیت به عنوان سیاست‌های مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری در خصوص میزان اهمیت سن باروری گفت: زنانی که تولد فرزند خود را به تاخیر می اندازند در معرض خطر ناباروری قرار دارند چرا که توان باروری در زنان از 35 سالگی به طور معنی داری کاهش می یابد.

وی در خصوص زمان معاینات ناباروری عنوان کرد: اگر پس از یک سال از ازدواج زوجین اما بدون استفاده از روش های پیشگیرانه، باردار نشوند حتما باید برای معاینات به پزشک متخصص مراجعه کنند که در زنان بالای 35 سال این معاینات باید هر 6 ماه یکبار تکرار شود.

مطلق ضمن ابراز نگرانی از افزایش سن ازدواج و باروری افزود: با افزایش سن مردان توان باروری آنها کاهش و خطر اختلالات ژنتیکی افزایش پیدا می کند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه تاخیر در فرزند آوری با عوارض زایمان و بارداری همراه است، تاکید کرد: خانواده هایی که در سنین بالا اقدام به فرزند آوری می کنند باید تحت نظر پزشک قرار داشته و مراقبت های لازم را در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید