هفت نکته برای حفظ امنیت دیجیتال در سفر

0

هفت نکته برای حفظ امنیت دیجیتال در سفر

امنیت و دور نگاه داشتن اطلاعات شخصی و خصوصی از دسترس هکرها و بد افزارها یکی از بایدهای دنیای جدید است. با وجود انتشار مقالات آموزشی متعدد در این زمینه و هشدارهای مداوم کارشناسان این حوزه درباره راه های حفظ امنیت حریم خصوصی در فضای اینترنت، باز هم مشاهده می شود که هر روزه اطلاعات شخصی کاربران بسیار زیادی در سراسر جهان مورد دستبرد قرار میگیرد. اما با آغاز تعطیلات تابستانی و شروع مسافرت ها، نحوه برخورد با این مساله نیز بدون شک دچار تغییر خواهد شد و مواردی که کاربران با آنها مواجه می شوند نیز متفاوت از آنچه در خانه یا محل کار خود میبینند است. استفاده از شبکه های ناشناس WiFi، اشتراک گذاری سریعتر تصاویر گرفته شده در سفر و مواردی از این دست باعث می شود کار حفظ امنیت نیز متفاوت از قبل باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا هفت نکته برای حفظ امنیت دیجیتال در سفر را با هم مرور کنیم.

1- گوشی موبایل را مرتب کنید

در اولین قدم نرم افزار به کار رفته در گوشی را به آخرین نسخه ارتقا دهید تا از جدیدترین افزونه های امنیتی استفاده کنید. همچنین برنامه های بدون استفاده قدیمی را که احتمالا در حال ردیابی مسیر شما هستند از روی دستگاه پاک کنید.

2- تا جای ممکن از همه فیلترهای امنیتی برای ورود به گوشی استفاده کنید

فرقی نمیکند دستگاه شما دارای سنسور اثر انگشت، سنسور عنبیه چشم یا تنها قابلیت اضافه کردن رمز و الگو برای ورود به محیط کار است. تلاش کنید همه موارد امنیتی را فعال کنید. روش های امنیتی بیومتریک (اثر انگشت و عنبیه چشم) در حال حاضر امن ترین روش های امنیت تلفن های هوشمند هستند. اما جالب است بدانید در همین دنیای کنونی بیش از یک سوم کاربران تلفن های هوشمند از هیچ رمزی بر روی گوشی خود استفاده نمی کنند. رمزهای عبور اولین خط دفاعی در برابر سرقت اطلاعات هستند و استفاده از آنها ضروری است.

3- گزینه ردیابی موقعیت جغرافیایی (Location Tracking) در برنامه ها غیر فعال کنید

معمولا همه برنامه ها برای عملکرد بهتر و ارائه گزینه های مرتبط به کاربران از ردیابی موقعیت جغرافیایی استفاده می کنند. این کار در برخی از موارد بسیار راهگشاست اما نیازی به فعال بودن آن در همه روزها و ساعت ها هم نیست. اگر Location Tracking برایتان ضرورت نیست امکان دسترسی کل گوشی را به آن قطع کنید و اگر حتما باید از آن استفاده کنید سعی کنید دسترسی برنامه های غیر مرتبط را به این ویژگی قطع کنید.

4- از اطلاعات روی گوشی یک نسخه پشتیبان تهیه کنید

این کار را باید پیش از آغاز سفر انجام دهید. اگر به دلیل هر اتفاقی تلفن همراهتان را از دست بدهید پس از فروکش کردن ناراحتی مربوط به مفقود شدن یک گوشی چند صد هزار تومانی (و حتی چند میلیونی)، کابوس از دست رفتن تصاویر، شماره های تماس و فایل های مورد نیاز و حیاتی با شما خواهد بود. پس پیش از ترک منزل برای مسافرت سعی کنید از همه این موارد یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

5- مراقب هات اسپات های عمومی WiFi باشید

هر چند این مورد در کشور ما بسیار به ندرت مشاهده می شود که هات اسپات های WiFi عمومی بدون نیاز به رمز عبور در مناطق شهری وجود داشته باشد، اما در بعضی از شهرها چنین امکاناتی توسط سازمان های مربوط برای مسافران در نظر گرفته شده است. با این حال و با وجود مثبت بودن این کار، شبکه های عمومی بزرگترین محل تجمع هکرها و بدافزارها هستند. امکان سرقت رمزهای عبور، تصاویر و هر نوع اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی در چنین شرایطی برای هکرها فراهم است. در نتیجه اگر قصد دارید از هات اسپات های عمومی استفاده کنید تا حد ممکن از امن بودن آنها و نیز نداشتن اطلاعات حیاتی بر روی گوشی مطمئن شوید.

6- WiFi و بلوتوث را زمانی که به آنها نیاز ندارید خاموش کنید

زمانی که بلوتوث و WiFi گوشی روشن باشند، دستگاه شما به صورت مداوم در جست و جوی شبکه های مربوط برای اتصال به آنها می گردد و همین اتفاق باعث می شود در صورت اقدام، رهگیری دستگاه شما کاری بسیار ساده باشد. در نتیجه برای حفظ حریم خصوصی و ذخیره باتری، بلوتوث و WiFi را در زمانی که از آنها استفاده نمی کنید خاموش نگاه دارید.

7- ویژگی های Find My Phone و پاک سازی از راه دور را فعال کنید

در صورت مفقود شدن گوشی، اولین راه برای ردیابی آن استفاده از ویژگی Find My Phone است. برنامه های مشابهی هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای iOS در نظر گرفته شده که با فعال سازی آنها بر روی دستگاه قادر خواهید بود از راه دور آن را کنترل کنید، اطلاعاتتان را از روی دستگاه پاک کنید، گوشی را قفل کنید و البته موقعیت جغرافیایی آن را پیدا کنید. راه اندازی این برنامه ها نیز وقت زیادی از شما نمی گیرد و ارزش بالای آنها نیز زمانی مشخص می شود که به آنها نیاز داشته باشید. پس در اولین فرصت Find My Phone را روی گوشی فعال کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید