هفت هاچ‌بک جذاب با قیمتی کم‌تر از ۲۰ هزار دلار

0

نوع و سبک طراحی هاچ‌بک‌ها به‌گونه‌ای است که توانسته‌ در کانون توجه بسیاری از عاشقان خودرو قرار گیرد. حذف تقریبی صندوق عقب و بازشدن درب پشتی اتومبیل به‌صورت عمودی، توانسته هاچ‌بک‌ها را به‌یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها در میان سایر خودروهای سواری تبدیل نماید.

غالب خودروهای هاچ‌بک، دوجعبه‌ای بوده و ۳ یا ۵ در دارند. سایپا ۱۱۱ و تیبا ۲، نمونه‌هایی از خودروهای وطنی هستند که در رده “هاچ‌بک” قرار می‌گیرند. اما امروز در چرخان قصد داریم تا شما را با ۷ هاچ‌بک جذاب زیر ۲۰ هزار دلار آشنا نماییم که بابت خرید آن‌، باید حسابی دست به‌جیب شوید. با ما همراه باشید.

۱-مدل هاچ‌بک فورد فیستا نسخه ۲۰۱۶

ford-fiesta

 • قیمت: ۱۴.۳۹۰ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۳۶/۲۸ مایل برای هر گالن
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۱۴.۹

فورد فیستا نه‌تنها برای طراحی بیرونی خود، بسیار جذاب است بلکه برای دینامیک رانندگی که دارد، ستایش می‌شود. این یکی از بهترین ماشین‌ها برای رانندگی به‌حساب می‌آید که برچسب قیمتی بسیار ارزان فورد فیستا، توانسته این مدل را در لیست ۷تایی ما بگنجاند.

بهتر است در ابتدا به‌بررسی ابعاد مدل هاچ‌بک فورد فیستا ۲۰۱۶ بپردازیم. این هاچ‌بک، ۱۵۹.۷ اینچ طول و ۵۸.۱ اینچ نیز بلندی دارد. پهنای آن نیز به‌رقم ۷۱.۶ اینچ رسیده است. نوع سوخت موتور فورد فیستا، بنزینی بوده و این اتومبیل، از یک پیشرانه ۴ سیلندر درون‌خطی اکوبوست به‌حجم ۱.۶ لیتر بهره می‌برد.

این پیشرانه می‌تواند قدرت ۱۶۰ اسب‌بخار و گشتاور ۱۱۲ ft-lbs را تولید نماید. نیروی تولیدی توسط سیستم Front wheel drive به‌چرخ‌ها منتقل می‌شود. نسل جدیدی از سیستم‌ تشخیص صدا که برای این فورد فیستا ۲۰۱۶ درنظر گرفته شده است، کاملا اختیاری بوده و به‌همراه یک نمایشگر ۶.۵ اینچی لمسی برای جابجاشدن بین محیط ناوبری و یا نیشگون گرفتن صفحه به‌منظور زوم، عرضه می‎‌‌شود.

گران‌قیمت‌ترین مدل از فورد فیستا ۲۰۱۶، نسخه ST آن بوده که یک هاچ‌بک واقعا جذاب و دیدنی است. این مدل را با توانایی تولید قدرت ۲۰۰ اسب‌بخار می‌توانید به‌ازای پرداخت مبلغی کمی‌ بیش‌تر از ۲۰ هزار دلار خریداری نمایید.

۲- شورولت سونیک ۲۰۱۶

chevy-sonic

 • قیمت: ۱۵.۸۲۰ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۳۵/۲۶ مایل برای هر گالن
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۱۹

شورولت سونیک ۲۰۱۶، یک مدل مقرون به‌صرفه بوده که می‌تواند شما را مجذوب خود نماید! با مطلع‌شدن از قابلیت‌های آن، حتما به‌خرید یک مدل از شورولت سونیک جدید فکر خواهید کرد.

شورولت سونیک ۲۰۱۶ توسط یک موتور ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر به‌قدرت ۱۳۸ اسب بخار، نیرو می‌گیرد. هم‌چنین، موتور توربورشارژ ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری آن نیز، قدرت ۱۳۸ اسب‌بخار را ارایه می‌دهد.

به‌صورت استاندارد، شورولت سونیک از یک جعبه‌دنده دستی ۵ سرعته و سیستم Front-wheel drive بهره می‌برد. مدل دیگری از آن با جعبه‌دنده دستی ۶ سرعته و موتور توربو شارژ همراه است درحالی‌که نسخه اتوماتیک ۶ سرعته شورولت سونیک با هردو موتور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، به‌گفته‌ شورولت، نسخه “Base” سونیک ۲۰۱۶ با جعبه‌دنده اتوماتیک، میزان مصرف سوخت متوسط ۲۵ و ۳۵ مایل برای هر گالن را در شهر و بزرگراه برای خود به‌ثبت رسانده است. میزان مصرف سوخت متوسط اعلام‌شده از سوی شورولت برای مدل‌هایی که از موتور توربوشارژ و جعبه‌دنده اتوماتیک و جعبه‌دنده دستی بهره می‌برند، به‌ترتیب ۲۷ و ۳۷ مایل برای هرگالن در شهر و ۲۹ و ۴۰ مایل برای هرگالن در بزرگراه است.

شورولت سونیک ۲۰۱۶ در دو رده “سدان” و “هاچ‌بک” به‌تولید رسیده و نسخه استاندارد آن، شامل ۵ صندلی به‌همراه سیستمی با چهار بلندگو، اتصال به‌تلفن از طریق بلوتوث و وای‌فای هات‌اسپات داخلی می‌شود. به‌علاوه در نسخه ۲۰۱۶، مدل LT شورولت سونیک به‌صورت استاندارد از قابلیت Chevy MyLink به‌همراه یک نمایشگر لمسی ۷ اینچی استفاده می‌کند.

۳- فولکس‌واگن گلف ۲۰۱۶

vw-golf

 • قیمت: ۱۸.۴۹۵ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۲۵/۳۷
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۲۲.۸

کمپانی فولکس‌واگن برای هاچ‌بک‌های مدرن، قالب جدیدی را با معرفی Rabbit (با نام Golf در اروپا) و پس از آن با GTI ایجاد کرد. شما می‌توانید این اقدام تاریخی را در ماشین نسبتا ارزان‌قیمت فولکس‌واگن گلف ۲۰۱۶ نیز احساس کنید.

بله، این مدل یکی از بهترین مدل‌هایی است که می‌تواند حس متفاوتی را از تجربه سوارشدن پشت یک هاچ‌بک به‌شما ارایه دهد. در بخش مشخصات، باید به‌قدرت موتور توربوشارژ ۴ سیلندری بنزینی ۱۷۰ اسب‌بخار فولکس‌واگن گلف ۲۰۱۶ اشاره داشت. این مقدار اسب‌بخار برای یک ماشین در چنین اندازه‌ای، بسیار زیاد است.

برای مقدار گشتاور فولکس‌واگن گلف ۲۰۱۶، رقم ۲۰۰ lb.-ft گزارش شده که حداکثر قدرت آن به ۱۶۰۰ دور در دقیقه می‌رسد. بنابراین، این مدل، یک هاچ‌بک کوچک بسیار سریع محسوب می‌شود.

برخلاف برخی اتومبیل‌های کوچک، هنگامی‎که در گلف ۲۰۱۶ سوار می‌شوید، احساس بسیار غنی و جاداری را از فضای داخلی این مدل تجربه خواهید کرد. مواد به‌کاررفته در بدنه این هاچ‌بک، بسیار مرغوب بوده و صندلی‌های عقب نیز مناسب هستند. بنابراین، اگر روزی قصد خرید یک هاچ‌بک ۱۸.۵۰۰ دلاری (۱۲۰ میلیون!) به‌سرتان زد، حتما این مدل را مورد بررسی قرار دهید.

۴- مدل هاچ‎‌‌بک Rio کیا نسخه ۲۰۱۶

kia-rio

 • قیمت: ۱۵.۴۹۵ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۲۷/۳۷
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۱۳.۷

کوچک‌ترین خودروی کمپانی “کیا” برای سال ۲۰۱۶ به‌روزرسانی شده است. هاچ‎‌‌بک Rio کیا نسخه ۲۰۱۶، تنها ۱۵۹.۴ اینچ طول و ۵۷.۳ اینچ نیز بلندی دارد. پهنای آن نیز به‌رقم ۶۷.۷ اینچ می‌رسد.

این ها‌چ‌بک، می‌تواند حداکثر ۸۸.۴ فوت مکعب مسافر را تحمل نماید و برخی ویژگی‌ها نظیر قابلیت قفل‌کردن و بازنمودن درها تنها با یک کلید، به‌صورت اختیاری قابل اضافه‌شدن است.

موتور Rio کیا نسخه ۲۰۱۶، یک پیشرانه ۴ سیلندر درون‌خطی که ۱۵۹۱ سی‌سی حجم دارد را در خود، جای داده است و این پیشرانه، می‌تواند قدرت ۱۳۸ اسب‌بخار و گشتاور ۱۲۳ lb.-ft را تولید نماید. لازم به‌ذکر است که این هاچ‌بک از سیستم تحویل سوخت (GDI) یا همان “انتقال مستقیم بنزین” بهره می‌برد.

ترمز Rio کیا جدید از نوع ABS بوده و انتقال قدرت در آن از طریق سیستم Front-Wheel Drive صورت می‌پذیرد. نوع بدنه برخلاف هاچ‌بک‌های سایپا که از حلب ساخته شده، فولادی است!

متاسفانه کیا به‌نسخه هاچ‌بک Rio خود، جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی را اضافه نکرده و تنها دارندگان سری “سدان” این مدل، می‌توانند از چنین جعبه‌دنده‌ای لذت ببرند. بالاترین مدل در این بین، نسخه SX ریو کیا است که سیستم تعلیق محکم‌تری دارد و هم‌چنین، چرخ‌های ۱۷ اینچی را در خود جای داده است. البته قیمت آن نیز، بسیار بالاتر خواهد بود! حدودا باید ۲۱ هزار دلار بابت مدل SX ریو کیا ۲۰۱۶ پرداخت نمایید.

۵- نسخه ۵ در مزدا ۳ (۲۰۱۶)

mazda3

 • قیمت: ۱۸,۵۴۵ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۲۹/۴۰
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۲۰.۲

هنگامی‌که شما درباره “سدان” و “هاچ‌بک” صحبت می‌کنید یا طراحی و تجربه رانندگی با یک اتومبیل را مورد بررسی قرار می‌دهید، نسخه ۲۰۱۶ مزدا ۳ یکی از متمایزترین خودروها در کلاس اتومبیل‌های جمع و جور باقی می‌ماند.

اگرچه ممکن است مزدا ۳ همانند برخی مدل‌های دیگر از سازندگان مطرح چندان جلب توجه نکند اما با این‌حال، مزدا ۳ را می‌توان یک ترکیب کامل از موتورهای کارآمد، طراحی زیبا، ایمنی، ارزش و تجربه بی‌نظیر در راننندگی دانست که باید در هنگام خرید خودروهای کوچک، حتما به این مدل توجه داشته باشید.

مزدا ۳ سریع‌ترین خودروی کلاس خود به‌حساب نمی‌آید اما به‌عنوان یکی از قدرت‌مندترین خودروها، همواره از آن یاد می‌شود. در این مدل، از یک سیستم پیشرانه ۴ سیلندر درون‌خطی ۲ لیتری استفاده شده که می‌تواند قدرت ۱۶۰ اسب‌بخار را تولید نماید. هنگامی‌که مدل پیشرانه ۲.۵ لیتری آن‌‍را خریداری می‌کنید، قدرت پیشرانه به ۱۸۴ اسب‌بخار افزایش پیدا می‌کند. به‌علاوه می‌توانید بین مدل‌های متفاوت آن برای خرید یک نمونه با جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی یا اتوماتیک تصمیم بگیرید. با این‌حال، مزدا ۳ با هر ترکیب فنی، عملکرد رضایت‌بخشی دارد و نسبت به‌بسیاری از مدل‌های کلاس “کامپکت”، برتر است. سیستم پویایی و تعلیق در مزدا ۳ بسیاری عالی است اگرچه این خودرو معایبی نیز دارد که به‌عنوان مثال می‌توان به عملکرد ناپایدار فرمان در هنگام رانندگی در بزرگراه اشاره کرد.

میزان مصرف سوخت متوسط مزدا ۳ در بزرگراه، ۴۰ مایل بر گالن است. برای سال ۲۰۱۶، مزدا به‌ این مدل یک دوربین استاندارد پشتیبانی‌دهنده را به‌واسطه یک نمایشگر ۷ اینچی لمسی اضافه کرده است. برخلاف سیستم به‌کارگرفته‌شده در مزدا ۶ سدان و CX-5 کراس‌اوور که بسیار پاسخ‌گویی بدی داشت، جابجایی در بین منوها بسیار سریع و راحت صورت می‌گیرد.

۶- هیوندای ولوستر ۲۰۱۶

hyundai-veloster

 • قیمت: ۱۸,۰۰۰ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۲۷/۳۵
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۱۵.۵

عادلانه است اگر بگوییم ولوستر ۲۰۱۶ به‌هیچ یک از مدل‌های هیوندا و هیچ ماشین دیگری در بازار شباهت ندارد. در واقع می‌توان گفت که این مدل، از ترکیب انواع مختلف اتومبیل‌ها به‌وجود آمده است؛ بخشی از آن، یک هاچ‌بک بوده و بخش دیگر آن نیز، شبیه یک کوپه وزرشی است.

طراحی هیوندای ولوستر ۲۰۱۶ اگرچه شاید زیبا نباشد اما اگر می‌خواهید با دیگران متفاوت باشید، این ماشین بلیط شما برای تمایز است. هیوندای در طراحی ولوستر ۲۰۱۶، از برخی المان‌های هیوندا النترا و  Accent الهام گرفته است. به‌همین دلیل، هیوندای ولوستر ۲۰۱۶ تا حدودی با اتومبیل‌های دیگر، متفاوت به‌نظر می‌رسد.

هیوندای ولوستر ۲۰۱۶ با یک موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری عرضه شده که قدرت ۱۳۸ اسب‌بخار را ارایه می‌دهد و با یک جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی یا کلاچ دوگانه اتوماتیک ۶ سرعته همبازی شده است. البته بابت داشتن گیربکس کلاچ دوگانه ولوستر ۲۰۱۶، باید ۱۲۵۰ دلار دیگر را نیز پرداخت نمایید. این رقم در ازای بهینه‌تر شدن میزان مصرف سوخت در ولستر ۲۰۱۶، کاملا قابل چشم‌پوشی است!

البته هیوندای توجه خود را بیشتر برروی مدل توربو ولوستر R-Spec معطوف کرده؛ به‌همین جهت، سیستم تعلیق قوی‌تری در این مدل گنجانده شده است. طراحی داخلی در نوربو ولوستر R-Spec، ظاهر اسپرت‌تری دارد. به‌علاوه، این مدل فقط در چند رنگ ارایه می‌شود.

به‌طور کلی باید اذعان داشت که ولوستر در سال ۲۰۱۶، تغییرات چندانی به‌خود ندیده است؛ هرچند بهبودهایی نظیر کاپوت جدید، سیستم صوتی و ناوبری ارتقاء یافته سعی دارند خرید ولوستر ۲۰۱۶ را موجه نمایند!

ولوستر ۲۰۱۶ شامل یک لیست سخاوت‌مندانه از مشخصات استاندارد است و تمامی این مشخصات برای نسخه “Base” یک هاچ‌بک با قیمتی کم‌تر از ۲۰هزار دلار، معقول به‌نظر می‌رسد. اگر تصمیم گرفتید تا به‌سراغ مدل توربو این ماشین بروید، ابتدا بهتر است از موجودی حساب خود مطلع شوید چراکه خرید یک مدل توربو  ولوستر ۲۰۱۶، حدودا ۲۳ هزار دلار برای‌تان آب خواهد خورد. مدل توربو ولوستر جدید شامل امکاناتی نظیر صندلی‌های چرمی، چرخ‌های بزرگ، دوربین دیدعقب و … شده که تاحدودی، پرداخت ۳ هزار دلار بیشتر برای داشتن آن، معقول به‌نظر می‌رسد.

۷- فیات ۵۰۰ پاپ ۲۰۱۶

fiat-500

 • قیمت: ۱۶.۸۴۵ دلار
 • مصرف سوخت متوسط (شهر/ بزرگراه): ۳۱/۴۰
 • میزان حجم بار در عقب (فوت مکعب): ۹.۵

فیات پس از ۸ سال از معرفی اولین نسخه ۵۰۰ پاپ، برآن شد تا نسخه جدیدی از این ماشین را ارایه دهد. هرچند تغییرات زیادی در این مدل صورت نگرفته است اما همان اندک تغییرات شکل‌ گرفته در فیات ۵۰۰، باعث شده است تا طرفداران بار دیگر از این خودرو استقبال نمایند.

فضای‌داخلی فیات ۵۰۰ در نسخه ۲۰۱۶ خود، تاحد چشم‌گیری تحول یافته است؛ هم‌چنین یک نمایشگر لمسی به وسط داشبورد اضافه شده که لذت رانندگی با این خودرو را دوچندان خواهد کرد.

چراغ‌های فیات ۵۰۰ در نسخه ۲۰۱۶ خود، بازطراحی شده و سپر جلو نیز، تغییرات زیادی به‌خود دیده است. این تغییرات، باعث شده تا فیات ۵۰۰ پاپ ۲۰۱۶، ظاهر جسورانه‌تری داشته باشد. قدرت پیشرانه نسخه استاندارد فیات ۵۰۰ پاپ، ۱۰۱ اسب‌بخار است و باید ۵۵۰ دلار اضافی بابت داشتن رینگ‌های آلیاژی هزینه نمایید. با این‌حال اگر به‌دنبال مدل قدرت‌مندتری از فیات ۵۰۰ هستید، توصیه می‌کنیم با پرداخت مبلغی در حدود ۱۹.۷۰۰ دلار، مدل توربو آن را خریداری کنید. پیشرانه ۴ سیلندری ۱.۴ لیتری این مدل، می‌تواند ۱۳۵ اسب‌بخار قدرت را به چرخ‌ها انتقال دهد.

البته مشکل اصلی و آزاردهنده فیات ۵۰۰ را فراموش نکنید؛ این خودرو، کوچک است. اگرچه ممکن است یک هاچ‌بک باشد اما تنها ۹.۵ فوت مکعب، فضا برای قراردادن بار در عقب دراختیار دارید.

در نهایت، امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید. کدام‌یک از خودروهای بالا را برای خرید، مناسب می‌دانید؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید