همه آنچه که باید از فضاپیمای جونو بدانید!

0

همه آنچه که باید از فضاپیمای جونو بدانید!

روز گذشته خبری از دستاورد بزرگ ناسا، بار دیگر دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد. این بار خبر، وارد شدن فضاپیمای جونو به سیاره ی غول پیکر مشتری بود. بزرگی این دستاورد به قدری بود که گوگل نیز لوگوی امروز خود را به جونو اختصاص داد. اما برای آگاهی از جزئیات این عملیات و هدف آن با ما همراه باشید.

جونو فضاپیمایی است که ساخت آن حدود 1.1 میلیارد دلار برای ناسا خرج برداشته است. جونو به هدف مطالعه جو و میدان مغناطیسی بسیار شدید مشتری و همچنین سرنخ هایی برای چگونگی پیدایش این سیاره ساخته شده است. محیط اطراف سیاره مشتری به دلیل میدان مغناطیسی شدید، گرانش و سرعت چرخش بسیار زیادی که دارد بعد از خورشید، به سخت‌ترین و خشن‌ترین محیط در منظومه‌ ی‌ خورشیدی تبدیل شده است. در  سال‌های 1973 و 1974 فضاپیماهای Pioneer ده و ۱۱ ناسا از نزدیکی ‌های مشتری عبور کرده بودند (۳۴۰۰۰ کیلومتری) اما این بار جونو تا فاصله‌ی ۴۶۶۷ کیلومتری به مشتری نزدیک میشود.

وزن فضاپیمای جونو 1600 کیلوگرم است و با سرعت 215 برابر صوت یکی از سریع ترین ابزارهای ساخت بشر محسوب میشود. بدنه اصلی آن 3.5 متر ارتفاع دارد و قطر آن نیز 3.5 متر است و هنگامی که سه پنل خورشیدی خود را باز کند ارتفاع آن به 20 متر میرسد. برای تجسم ابعاد آن کافیست بدانید که ابعاد یک زمین بسکتبال 28.5×15 متر است. تصویر زیر مقایسه ابعاد آن با ابعاد یک اتوبوس را نشان میدهد.

 جونو از 5 آگوست 2011 حرکت خود را آغاز کرد. و بعد از ۱۷۹۵روز (در حدود 5سال) و طی  کردن ۲.۸۸ میلیارد کیلومتر با موفقیت در مدار اولیه‌اش به دور مشتری، بزرگترین سیاره‌ی منظومه‌ی خورشیدی قرار گرفت. در حال حاضر فضاپیمای جونو در دو مدار اولیه به دور مشتریست و پس از ۶۰ روز به فاصله‌ی نزدیک‌تر و نهایی به دور غول گازی خواهد رسید.

در تصویر زیر مقایسه ای بین اندازه ی زمین و مشتری  و همچنین مدار فضاپیمای جونو به دور مشتری را مشاهده میکنید.

اولین و مهم‌ترین بخش ماموریت پس از ورود به مداری به دور مشتری، قرار گرفتن صفحات خورشیدی فضاپیمای جونو به سمت خورشید برای شارژ شدن باتری‌ها بود که با موفقیت صورت گرفت. فضاپیمای جونو با حرکت از قطب به قطب سیاره‌‌ی مشتری در فواصل و باندهایی برابر، حدود ۲۰ ماه به کاوش این سیاره خواهد پرداخت و سپس با سقوط در جو مشتری از بین خواهد رفت.

از نکات قابل توجه در مورد این فضاپیما این است که به خاطر فاصله‌ ۸۶۹ میلیون کیلومتری زمین-مشتری سیگنال‌های رادیویی ارسالی جونو ۴۸ دقیقه بعد در ایستگاه دریافت سیگنال اعماق فضا در شهر Goldstone در کالیفرنیا دریافت میشه. همچنین جالب است بدانید که سه اسباب ‌بازی ساخت شرکت دانمارکی معروف لِگو هم در درون فضاپیمای جونو قرار دارد! ژوپیتر پادشاه خدایان روم باستان، همسرش جونو و آقای گالیله!

ویدئوی زیر لحظه ی خوشحالی کارمندان مرکز کنترل فضاپیمای جونو را بعد از شنیدن دریافت سیگنال هایی مبنی بر رسیدن این فضاپیما به سیاره مشتری نشان میدهد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید