هند: دهلی نو از “اسلام آباد”برای مقابله با تروریسم حمایت می کند

0

خبرگزاری میزان – سخنگوی وزارت خارجه هند با اشاره به بخشی از بیانیه مشترک پاکستان و امریکا در خصوص تروریسم گفت : دهلی نو از اسلام آباد برای مبارزه با گروه های تروریستی حمایت می کند.

هند: دهلی نو از به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “ویکاس سواراپ” درگفت وگو با خبرنگاران افزود: دربیانیه مشترک امریکا و پاکستان که در پایان سفر نواز شریف به امریکا صادر شده است برای نخستین بار بر مقابله با گروه های تروریستی فعال در پاکستان مانند شبکه حقانی و لشکر طیبه تاکید شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که پاکستان به تعهداتش در این بیانیه مشترک پایبند باشد.
سخنگوی وزارت خارجه هند با بیان اینکه گروه تروریستی لشکر طیبه و شبکه حقانی فعالیت هایی در خارج از پاکستان دارند، گفت: اوباما به طور جدی در مورد به گروگان گرفته شدن شهروندان آمریکایی در پاکستان ابراز نگرانی کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اشاره به کشمیر در بیانیه مشترک امریکا و پاکستان را کم اهمیت دانست و افزود: هند خواستار حل تمام مسائل با پاکستان به صورت دو جانبه و صلح آمیز است.
دربیانیه مشترک پاکستان و امریکا آمده است که دو کشور از خشونت ها در امتداد خط واقعی کنترل نگران هستند و خواستار اعتماد سازی برای حل موثر و صلح آمیز مساله کشمیر هستند.

هند بارها پاکستان را به حمایت از تروریست ها متهم کرده اما مقامات پاکستانی همواره این اتهامات را رد کرده است.

دهلی نو اعلام کرده است که پاکستان با آموزش گروه های شبه نظامی و تروریستی به آنها برای نفوذ با خاک هند کمک می کند.

هند بارها اعلام کرده است که مساله کشمیر یک مساله دو جانبه است و دخالت کشور سوم را در حل این موضوع نخواهد پذیرفت.

طرح مساله کشمیر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان باعث واکنش شدید مقامات هندی شده بود.

بخشی از کشمیر در خاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قرار دارد. هر دوکشور ادعای مالکیت برمنطقه کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی تاکنون است.

این دو همسایه هسته ای تاکنون دوبار بر سرمساله کشمیر وارد جنگ شده اند و به رغم برقراری آتش بس تقریبا هر روز درگیری مرزی بین دو کشور رخ می دهد.

از سه جنگی که میان هند و پاکستان 2 رقیب هسته ای منطقه رخ داده، دوبار بر سرمالکیت بر منطقه عمده مسلمان نشین کشمیر در مرز دو کشور بوده است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید