هنرمند آلمانی، محو نبوغ جوانان ایرانی

0

گیگر:

هنرمند نورپرداز آلمانی با سه پراژکتور که از آلمان وارد شده‌، برج آزادی را به دلیل معماری خاصی که دارد برای اجرای کنسرتش انتخاب کرد و فیلمی از نور را با واژه‌هایی از صلح، دوستی و… و طرح‌های تلفیقی مدرن و سنتی ایرانی به روی آن نمایش داد.

به گزارش بولتن نیوز فلیپ گایست در گفت‌و گو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، درباره واژه‌ها و طرح‌های سنتی ایرانی که برای نورپردازی انتخاب کرده بیان می‌کند: هنگامی که مفهوم آزادی به آلمانی ترجمه شد، مفهوم‌های دیگری را هم به ذهنم رساند. این مفاهیم را در اینترنت جستجو کردم و با توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران در کنار مفهوم‌های دیگر قرار دادم و کلمه‌هایی که روی برج آزادی نقش بست، شکل گرفت.

او همچنین درباره چگونگی نقش طرح‌های سنتی و شمسه‌هایی با کاشی‌های فیروزه‌ای به روی برج آزادی می‌گوید: عکس‌هایی دریافت کردم که با توجه به اِلمان‌های موجود در آنها، طرح‌هایی که قرار شد روی برج نقش ببندد به ذهنم رسید.

این هنرمند با بیان اینکه به معماری ایران آشنایی نداشته و بعد از اینکه پیشنهاد این پروژه به او داده شد روی آن مطالعه کرده است، اظهار می‌کند: بعد از مطالعه به روی معماری ایران تحت تأثیر قرار گرفتم. تا آنجایی که اطلاع دارم معمار برج آزادی تنها 24 سال داشته و چنین طرحی را ارائه داده است از طرفی طراح پل طبیعت نیز دختر خانم 26 ساله بوده و این موضوع نشان می‌دهد جوانان خلاق کم سن و سال ایرانی می‌توانند چنین معماری‌هایی را طراحی کنند. امیدوارم جوانان ایرانی به خودشان اعتماد بیشتری داشته باشند تا بتوانند پروژه‌های دیگری را از خودشان نشان دهند.

نورپردازی برج آزادی توسط هنرمند آلمانی

او همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر بخواهد برای یک‌بار دیگر این کنسرت را در ایران اجرا کند کدامیک از بناهای ایران را برای کارش انتخاب می‌کند؟ می‌گوید: از زمانی که وارد ایران شدم زمان اینکه از بناهای تاریخی ایران یا تهران دیدن کنم را نداشتم، اما قرار است در تور یک روزه‌ای که در نظر گرفته شده بتوانم بخشی از تهران را ببینم. اینکه بتوانم کنسرت دیگری را در ایران اجرا کنم بستگی به امکانات موجود در ایران دارد، اما درباره اینکه کدام بنا را برای نورپردازی انتخاب کنم هنوز فکر نکرده‌ام.

«گایست» که برای اولین‌بار به ایران آمده، پیش از این گفته بود اجرای نورپردازی‌اش در سه شب متوالی در برج آزادی متفاوت خواهد بود، او درباره تفاوت اجرا و اینکه حوصله مخاطب سر نرود بیان می‌کند: این کنسرت به صورت زنده برگزار می‌شود، کسانی که دوست دارند از این کنسرت استقبال می‌کنند و کسانی هم که به این کار علاقه‌ای ندارند، بعد از چند دقیقه محل نمایش را ترک می‌کنند، در کل همه چیز بستگی به سلیقه تماشاگر دارد.

او همچنین درباره تقارن انعکاس نور و انطباق آن یا خطوط برج آزادی بیان می‌کند: باید برای انعکاس نور به روی خطوط معماری یک فضا و انعکاس آن به روی اِلمان‌های معماری که وجود دارد برنامه‌ریزی شود و این کار زمان می‌برد.

این هنرمند که تاکنون پروژ‌ه‌های بسیاری در کشورهای دیگر انجام داده است، لذت‌بخش‌ترین کارهایش را نورپردازی مجسمه مسیح در ریودوژانیروی برزیل و بنایی در پایتخت تایلند می‌داند.

فلیپ گایست که به دعوت سفارت آلمان در ایران به تهران سفر کرده بود، قرار است بعد از پایان اجرای نورپردازی‌اش، امشب ایران را ترک کند و چند هفته دیگر کنسرت نور را در یکی از زندان‌های قدیمی گرجستان انجام دهد.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید