هيچ مسئولي پاي كار نيامد!

0

گیگر:

روايت شنيدني داوود مراديان از خاطرات ساخت مستندي با موضوع «شهيد نادر مهدوي»

داوود مراديان كارگردان مستند«پاي پياده روي آب» كه قرار است روز جمعه ساعت 21 از شبكه 2 سيما پخش گردد، روايت جالب و شنيدني از چگونگي آشنايي تيم سازنده مستند با شهداي خليج فارس و پروسه ساخت اين مستند دارد كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد.

به  گزارش بولتن نیوز به نقل از روزنامه جوان، داوود مراديان كارگردان مستند«پاي پياده روي آب» كه قرار است روز جمعه ساعت 21 از شبكه 2 سيما پخش گردد، روايت جالب و شنيدني از چگونگي آشنايي تيم سازنده مستند با شهداي خليج فارس و پروسه ساخت اين مستند دارد كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد. 

اين مستند مربوط به داستان شهداي خليج فارس يعني شهيد نادر مهدوي و شهيد «بيژن گُرد» است كه در درگيري با هليكوپترهاي امريكايي پس از سرنگون كردن يكي از هليكوپترها به اسارت نيروهاي امريكايي درآمده و توسط آنها روي ناو هواپيمابر امريكايي به شهادت مي‌رسند. در اين مستند سعي كرده‌ايم به جاي نمايش مصاحبه‌هاي متعدد فضا را جوري شكل بدهيم كه براي مخاطب جذابيت داشته باشد. شايد در طول مستند دو يا سه دقيقه مصاحبه داشته باشيم مابقي محتواي مستند از كميك‌استريپ و آرشيو است. در واقع يك خبرنگار – بازيگر امريكايي كه طراح كميك هم است، قصد دارد ماجراي درگيري خليج فارس را كه يك ماجراي واقعي است در قالب «كميك بوك» چاپ كند و ما از طريق كميك‌هايي كه او مي‌كشد رويدادهايي را كه به غير از اسناد مكتوب و شرح ماجرا، هيچ فيلم يا تصوير آرشيوي از آنها در دست نيست، در مستند مي‌بينيم. 
اينكه چگونه به اين اتفاق و ماجراي درگيري نيروهاي ايراني با امريكايي‌ها در خليج فارس رسيديم به اين شكل است كه ما اواسط برگزاري رزمايش پيامبر اعظم(ص)5 در سال 86 با قضاياي درگيري‌هاي خليج فارس آشنا شديم. پس از حدوداً 9 ماه تحقيق و پژوهش به همراه حسين ساختمانيان كه تهيه‌كنندگي مستند را نيز برعهده دارد، «مستند تقابل» ساخته شد. ما اين مستند را در شرايطي ساختيم كه از طرفي مسئولان مطلع از اين درگيري موافق ساخته شدن آن نبودند و از طرف ديگر صداوسيما نيز با پخش آن مخالفت داشت. به هر ترتيب و به‌رغم وجود مخالفت‌هاي زياد و عجيب و غريب «مستند تقابل» ساخته و خوشبختانه سال 89 از شبكه يك سيما هم پخش شد. 
متأسفانه به دليل ساعت پخش تبليغات نامناسب، اين مستند با اقبال قابل توجهي روبه‌رو نشد. در اين مستند براي اولين بار به قضيه درگيري شهيد نادر مهدوي و تلفات نيروهاي امريكايي كه چندين برابر تلفات و كشته‌هاي نيروهاي ايراني بود، اشاره شد. به هر دليلي در آن بازه زماني اين مستند و قضيه شهداي خليج فارس خيلي در مركز توجهات قرار نگرفت تا اينكه چند سال بعد من به درخواست محسن مقصودي مجري – كارگردان برنامه «ثريا» تمام راش‌ها و نتيجه تحقيقات اين مستند را در اختيارش گذاشتم كه دوستان با استفاده از آن راش‌ها و تحقيقات اقدام به انجام مصاحبه‌هاي متعدد و گوناگون با افراد مختلف كردند و نتيجه‌اش شد مستند «رودر رو با شيطان» كه از برنامه ثريا پخش شد و اتفاقاً اين بار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. تقريباً يك سال پس از توليد و پخش مستند «رودر رو با شيطان» ما فيلمنامه‌اي را همان موقع و با اسم «پاي پياده‌روي آب» نوشته بوديم.
اين فيلمنامه را با مساعدت و همكاري رحيم مخدومي بازسازي و بازنويسي كرديم. متأسفانه به‌رغم ارائه پيشنهاد ساخت به اغلب و اكثر دستگاه‌ها و نهادها و بخش‌ها، هيچ نهادي پاي كار ساخت و توليد اين اثر نيامد! نهايتاً روابط‌عمومي كل سپاه بخشي از بودجه كل كار را متقبل شد و ما هم با همان بودجه اندك مجبور شديم روال و روايت قصه را عوض كنيم، يعني به جاي روايت و بازسازي كامل قضايا كه مستلزم صرف هزينه زياد و ساخت جلوه‌هاي ويژه و… بود، به صورت «كميك‌بوك» روايت كار را براي مخاطب شروع كرديم. حدود يك‌ ماه پيش‌ توليد مستند «پاي پياده روي آب» به اتمام رسيد و ما تقريباً 10 روز پيش آن را براي شبكه 2 سيما ارسال كرديم. خوشبختانه دوستان در شبكه 2 واقعاً پاي كار آمدند و اصطلاحاً پا به ركاب شدند و بلافاصله مستند را در كنداكتور پخش قرار دادند و كار تبليغات تلويزيوني و آنونس پخش آن را كليد زدند. در واقع شبكه 2 سيما يك همكاري جانانه‌اي با ما انجام داد و الان هم آماده پخش هستيم. با توجه به روال هر ساله در بسيج كه يك شهيد را به عنوان شهيد شاخص سال معرفي مي‌كنند، امسال نيز شهيد «نادر مهدوي» شهيد شاخص سال معرفي شده است. خبر خوش ديگر در اين زمينه اينكه ظاهراً در رابطه با قضيه شهداي خليج فارس و درگيري با نيروهاي امريكايي چندين بازي و انيميشن و… ساخته شده كه جاي تقدير و تشكر دارد.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید