هک شدن ایرانسل و سرقت اطلاعات 20 میلیون کاربر

0

هک شدن ایرانسل و سرقت اطلاعات 20 میلیون کاربر

روز گذشته و در حالی که بسیاری از رسانه های خبری در حالت نیمه فعال به سر می بردند، آدرس یک روبات تلگرامی در میان کاربران دست به دست میشد که در کمال شگفتی هر کاربری قادر بود با استفاده از آن و وارد کردن شماره تلفن همراه ایرانسل اشخاص مختلف، تمامی اطلاعات هویتی آنها را بدون هیچ دردسر و پرداخت هزینه ای مشاهده کند. با وجود فاجعه آمیز بودن این خبر و نشانه هایی از هک شدن احتمالی دیتابیس کاربران، شرکت ایرانسل توضیحی در این زمینه ارائه نکرد و 24 ساعت بعد رييس مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از مسدود شدن این روبات خبر داد.

در حالی که بروز چنین اتفاقی در تمام کشورهای جهان در درجه اول انتقادات بسیار زیادی را به سیستم امنیتی شرکت مورد هک وارد می کند و اولین کاری که هر کمپانی دچار این مشکل انجام میدهد، صدور یک اطلاعیه یا بیانیه و ارائه توضیحاتی در مورد اتفاقات رخ داده است، ایرانسل هیچ توضیحی در این زمینه عرضه نکرد و حتی در حال حاضر با سر زدن به بخش اطلاعیه های سایت این شرکت، آخرین خبری که به چشم میخورد فراخوان شرکت در مزایده شماره های رند سازمانی است.

این در حالیست که بسیاری از کانال های اطلاع رسانی عمومی و خصوصی در تلگرام از روز گذشته درباره هک شدن دیتابیس ایرانسل هشدار داده بودند و در این بین برخی از کانال های سودجو نیز برای افزایش تعداد کاربران خود اقدام به انتشار آدرس روبات مورد نظر می کردند.

هک شدن ایرانسل

عکس از کانال تلگرام فرورتیش رضوانیه (farvartishr@)

گفته شده است که اطلاعات بیش از 20 میلیون نفر از کاربران ایرانسل شامل شماره تماس، شماره ملی، نام کامل، تلفن منزل، آدرس و کد پستی در فضای اینترنت منتشر شده و مشخص نیست این اطلاعات در حال حاضر در دست چند نفر در کشور و حتی خارج از کشور قرار گرفته اند. به گفته رييس مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات این روبات در حال حاضر مسدود شده و هماهنگی ها با پلیس فتا برای پیگیری عاملان انتشار اطلاعات کاربران در حال انجام است. به گفته خبرگزاری مهر سه سال قبل نیز یک فایل csv شامل اطلاعات مخاطبین یکی از اپراتورهای فعال به قیمت 3 میلیون در اینترنت خرید و فروش میشد. می توان این سوال را مطرح کرد که امنیت شرکت های بزرگ فعال در ایران در چه سطحی قرار دارد و چه کسی پاسخگوی خسارات احتمالی ناشی از لو رفتن اطلاعات هویتی کاربران خواهد بود؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید