هیچ تهدیدی از سوی ایران وجود نداشت؛ امریکایی ها فریبکاری کردند / به بهانه تهديد برنامه هسته‌اي ايران، نظام امنيت بين‌المللي را ويران کردند

0

گیگر :

شرکای آمریکایی ما دیگر دلیلی ندارند که بخواهند سیستم دفاع ضد هوایی را در شرق اروپا ایجاد کنن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هیچ تهدیدی از سوی ایران وجود نداشت؛ امریکایی ها فریبکاری کردند / به بهانه تهديد برنامه هسته‌اي ايران، نظام امنيت بين‌المللي را ويران کردند
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت نظام امنیت جهانی به بهانه تهدید هسته ای ایران ویران شد

به گزارش «انتخاب» به نقل از اشاتودی، ولادیمیر پوتین گفت مجمع بین المللی والدایی(نشست صلح و جنگ) برای روسیه اهمیت زیادی دارد زیرا در آن نمایندگان کشورهای مختلف دیدگاههای خود را درباره مسائل جهان مطرح می کنند. امسال تمرکز بحثها در این مجمع مسائل مربوط به جنگ و صلح است. این مسئله در طول تاریخ دغدغه بشریت بوده است. حتی در دوران باستان درباره ماهیت و عوامل جنگ و استفاده درست یا نادرست از زور و نیروی نظامی بحث می شده است. همیشه این سوال مطرح بوده است که آیا همیشه همراه با توسعه تمدنها جنگ نیز وجود داشته است یا اینکه اختلافات و مناقشات بدون جنگ قابل حل است. تولستوی نویسنده مشهور روس در داستان مشهور خود موسوم به جنگ و صلح ، گفته است جنگ ضد طبیعت انسان است و صلح همانند ماه برای انسانها در مسیر صلح و زندگی توام با آرامش است. صلح ایدئال انسان است.

پوتین در ادامه افزود ما شاهد ظهور نیروی اتم بودیم و کاملا روشن بود در جنگی جهانی با تسلیحات اتمی هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت و در نتیجه استفاده از تسلیحات اتمی همه نابود می شدند. بعد از آن ما شاهد پایان جنگ سرد و پایان رویارویی ایدئولوژیک بودیم. اما اساس مناقشات ژئوپلیتیک همچنان باقی است. همه کشورها منافع مخصوص به خود را دارند و شکل گیری تاریخ جهان همیشه با رقابت میان کشورها همراه بوده است که کاملا طبیعی است. باید توجه داشت این خطر وجود دارد رقابت اقتصادی و سیاسی و نظامی میان کشورها می تواند به رویارویی نظامی تبدیل شود و از کنترل خارج شود. به ویژه این مسئله در مرزهای مشترک میان کشورها اهمیت زیادی پیدا می کند و معمولا کانون مناقشات است.

پوتین افزود اکنون ما شاهد حل مسئله هسته ای ایران هستیم. دیگر هیچ تهدیدی از جانب ایران نیست و در گذشته نیز چنین تهدیدی وجود نداشت. بنابراین شرکای آمریکایی ما دیگر دلیلی ندارند که بخواهند سیستم دفاع ضد هوایی را در شرق اروپا ایجاد کنند. در واقع آمریکاییها در این خصوص فریبکاری کردند. در واقع تهدیدی فرضی که آمریکاییها بهانه قرار داده بودند اصلا وجود نداشت. در واقع هدف آنها از این طرح این بود که توازن استراتژیک منطقه را بر هم بزنند تا نه فقط سلطه خود را گسترش دهند بلکه اراده خود را بر دیگران تحمیل کنند. در هر حال این تحولات بسیار خطرناک است و برای همه از جمله خود آمریکا مضر است. عامل بازدارندگی تسلیحات هسته ای دیگر ارزش خود را از دست داده است.

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید