هیچ پرستار جویای کاری بیکار نیست

0

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: امکان ندارد پرستار جویای کاری در محل خدمت بیکار باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، میرزابیگی معاون پرستاری وزیر بهداشت در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن روز پرستار برگزار شد در خصوص پرستاران بیکار بیان کرد: واقعیت این است که گروه پرستاری خیلی کم داریم، این کمبود از سطح استاد دانشگاه تا کمک پرستار را شامل می‌شود، براساس میزان جمعیت در کشورهای دنیا به ازای هر 1000 نفر 3 تا 10 پرستار وجود دارد. بنابراین طبق این معیار باید 240 هزار پرستار داشته باشیم.براساس جمعیت پرستار به پزشک نیز باید بالغ بر 210 هزار نفر گروه پرستاری شاغل داشته باشیم، همچنین براساس تخت های بیمارستانی به 220 هزار پرستار و بر اساس ارتقاء و بهره‌وری 260 هزار پرستار باید شاغل باشند. بنابراین در حال حاضر حدود 100 هزار نفر در گروه پرستاری کمبود داریم . 

وی در مورد برنامه‌های اجرا شده در راستای برطرف کردن کمبود پرستار گفت: 181 دانشکده پرستاری داریم که از مهر ماه سال گذشته ظرفیت‌های آنها دو برابر شده است. تا پایان برنامه چهارم توسعه 45 هزار نفر از گروه پرستاری به کار گرفته شده است. همچنین مطابق با برنامه پنجم توسعه می‌بایست 23 هزار نفر پرستار به کار گرفته می‌شدند که 16 هزار نفر از این تعداد در طرح تحول سلامت به کار گرفته شدند، بدین ترتیب امکان ندارد پرستاری به معنای واقعی بیکار باشد، محال است پرستار جویای کار در محل خدمت بیکار بماند، در حال حاضر نیز برای بیمارستان‌های تازه تاسیس ، بخش‌های سوختگی و اورژانس به شدت کمبود پرستارهای فارغ‌التحصیل را داریم. 

سطح بندی خدمات ما را از کمبودها نجات می‌دهد 

میرزابیگی با اشاره به موضوع سطح بندی خدمات پرستاری و به کارگیری نیرو عنوان کرد: سطح بندی راهکاری که ما را از کمبود نجات می‌دهد و برای برطرف کردن نیاز باید به سمت آن برویم. ارائه خدمات در سه سطح عمومی، تخصصی و اولیه سطح بندی شده‌اند، برای سطح مراقبت‌های اولیه در هیچ جای دنیا پرستاران دانشگاهی به خدمت گرفته نمی‌شوند. هرچند که در گذشته در ایران نیز همینطور بوده است. 

وی در خصوص پرستاران شرکتی اظهار کرد: عدم امنیت شغلی و رعایت نکردن برخی حقوق پرستاران مشکلی بوده که از گذشته وجود داشته است، برای اولین بار یک موسسه تخصصی نیروی انسانی تعریف کرده‌ایم که تاکنون با 16 دانشگاه قرارداد بسته است و بالغ بر 3 هزار نیروی شرکتی را پوشش داده است که به زودی این میزان به 7 هزار نفر افزایش می‌یابد. در این موسسه علاوه بر تامین امنیت شغلی حقوق و مزایا مانند پرستاران رسمی است. اگر گله مندی در این حوزه وجود دارد مربوط به بخشهایی است که هنوز به این موسسه محلق نشده است. 

تمام خدمات پرستاری جامع نگر تا دو ماه آینده 

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعرفه خدمات پرستاری در شورای عالی بیمه است افزود:  جلسات کارشناسی تشکیل شده است که بخش مربوط به خدمات پرستاری جامع نگر یا هومکر مراحل نهایی خود را طی می‌کند و احتمالا تا یکی دو ماه آینده تمام می‌شود. آنچه که در این مورد وجود دارد، اختلاف دیدگاه‌های کارشناسی است که از گذشته مطرح بوده است. تاکنون این موضوع با جدیت پیگیری نمی‌شد.اینکه تعرفه خدمات پرستاری با چه کیفیتی ارائه می‌شود را باید از وزارت رفاه پرسید ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم. 

لینک مطلب

پاسخ دهید