واكنش وزارت بهداشت به برخى اتهامات به طرح تحول/ وجود 2 میلیون زوج نابارور در کشور

0

قائم مقام وزير بهداشت در نشست سخنگو، عدم افزايش تقاضاى القايى به علت اجراشدن طرح تحول را به اثبات رساند.

واكنش وزارت بهداشت به برخى اتهامات/ طرح تحول تقاضاى القايى را افزايش نداده استبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ ايرج حريرچى قائم مقام وزير بهداشت در نشست خبرى سخنگو كه امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزارشد، با اشاره به اينكه كارانه يكى از روش هاى پرداخت است،گفت: اين روش براى ارائه كنندگان خدمت هيچ ريسكى ندارد چراكه هرچه خدمات بيشتر ارائه شود، دريافتي بيشتر است.

وي ادامه داد: يكى از مشكلات ذاتى نظام كارانه، تقاضاى القايى است كه بر همين اساس پرداخت كننده ضررى را متحمل مى شود. برخى از امكانات ممكن است براى سيستم، نظام يا فرد منفعت داشته باشد از طرفى بهترين مدل براى خدمات سرپايى و سطح يك، مدل سرانه است.

حريرچى يكى از اتهامات به طرح تحول سلامت را افزايش تقاضاى القايى خواند و افزود: تقاضاى القايى خصوصيت قرين نظام پرداخت مبتنى بر عملكرد است اما طرح تحول نظام سلامت موجب افزايش تقاضاى القايى نشده است. در يكى دوماه اول اجراى طرح تحول، افزايش مراجعات در برخى بيمارستان هاى دولتى به ١٧ درصد هم رسيد اما در مقياس كشورى بعد از گذشت يكسال ،افزايش مراجعات ٤درصد اعلام شد.

حريرچى عنوان كرد: از اين ٤درصد، ٣دهم درصد به علت پيرى جمعيت، هجوم ١/٥ درصد مراجعات از بيمارستان هاى خصوصى و تامين اجتماعى، ١/٢ درصد به علت رشد جمعيت و يك درصد ناشى از افزايش مراجعات و بسترى در بينارستان هاى خصوصى بوده است. بنابراين ثابت شد كه طرح تحول سلامت موجب افزايش معنادار تقاضاى القايى  نشده است.

حريرچى در ارتباط با روش‌های پرداخت در نظام سلامت اظهارداشت: این مسئله به دو روش پرداخت به افراد و پرداخت از طریق سازمان های ارائه کننده خدمت مثل بیمارستان ها صورت می گیرد. از طرفى روش پرداخت به افراد به صورت حقوق، حقوق به همراه پاداش، کارانه و سرانه و روش پرداخت سازمان های ارائه کننده خدمت به اشکال بودجه ای، در ازای ارائه خدمات، بستری و یا از طریق گروه های تشخیصی مرتبط انجام مى شود.

آمارهاى ضد و نفيض مراكز ارتقا يافته درمان نابارورى

حريرچى در پاسخ به سوال يكى از خبرنگاران مبنى بر علت وجود آمارهاى ضد و نقيض مراكز ارتقايافته درمان نابارورى، بيان كرد: برخى از اين آمارها متعلق به مراكز ايجاد شده جديد و برخى متعلق به مراكز در حال ايجاد است. از طرفى متاسفانه بخش دولتى در برخى خدمات فعال نبوده است.

وى ادامه داد: يكى از راه هاى افزايش جمعيت كمك به خانواده هاى نابارور علاقمند به فرزند است كه در همين راستا وزارت بهداشت با ايجاد مراكز جديد و افزايش سرويس دهى مراكز موجود، مراكز درمان نابارورى دولتى وا تقويت كرده است. همچنين هزينه درمان اين بيمارى براى افراد خاص تحت پوشش ٨٥ درصدى قرار گرفته است.

وى از وجود 2 ميليون زوج نابارور در كشور خبر داد و افزود: ٣٥ درصد از اين افراد نيازمند درمان هاى پيشرفته هستند. اكنون ٢٤ مركز دولتى و ٣٥ مركز خصوصى در اين زمينه فعاليت مى كنند.

بخش خصوصى براى تحويل بيمارستان از وزارت بهداشت اقدام نمى كند

قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به سوال يكى از خبرنگاران مبنى بر استقبال سازمان تامين اجتماعى از ورود بخش خصوصى براى اداره بيمارستان ها و برنامه هاى وزارت بهداشت، گفت: ما به تحويل بيمارستان ها با بودجه هاى موجود به هر فرد با هر عنوانى، درصورتى كه خدمات با تعرفه دولتى ارائه شود، تمايل داريم، اما نشانه اى از تمايل سازمان تامين اجتماعى نديديم.

وى افزود: يكى از پيشنهادهاى ما در برنامه ششم، رهايى بيمارستان ها از وابستگى مستقيم به وزارت بهداشت است اما قيمت تمام شده بيمارستان ها با تعرفه هاى كنونى تامين نمى شود از همين رو بخش خصوصى اقدامى نمى كند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید