واکسن پنج‌ظرفیتی پنتاوالان با همکاری کشور کوبا سال آینده تولید می‌شود

0

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به گسترش بیش از پیش تعاملات بین‌المللی ایران از تولید واکسن حیاتی پنتاوالان در سال آتی خبر داد.

مصطفی قانعی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ با تاکید بر توسعه همکاری‌های بین المللی ایران و کوبا در عرصه تولید واکسن و داروهای نوترکیب گفت: به همین منظور طبق قول و قرارهای صورت گرفته  انستیتو پاستور ایران و همتای کوبایی، درصورت حضور نمایندگان پاستور آن کشور در ایران تا یک الی 2 هفته آینده و امضای توافقنامه رسمی، واکسن پنج‌ظرفیتی پنتاوالان طی یک سال آینده در داخل کشورمان تولید می‌شود.

وی با اشاره به برنامه و هدف مهم انستیتو پاستور برای تولید واکسن های انسانی در ایران برای رفع نیاز کشورمان نسبت به واردات این محصولات استراتژیکی، تاکید کرد: کشورهایی که در معرض تهدیدات نیستند، به علت هزینه پایین واکسن های انسانی، واردات آنها را ترجیح می دهند و مشکلی با واردات سالیانه ندارند. این در حالی است که تزریق سر وقت و به موقع واکسن برای مقابله با بیماری‌های‌های مهلک انسانی و جلوگیری از خطر همه‌گیری آنها حائز اهمیت بسیاری است.

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: بهترین مدل برای تامین به موقع واکسن های انسانی با تضمین کیفیت و اطمینان از سلامتی آحاد مردم کشورمان و ایمنی کافی واکسن‌های تولید داخلی امکان‌پذیر است. گرچه واردات واکسن از سایر کشورها نیز میسر، احتمال بروز مشکل در انتقالات ارزی، تراکنش‌های مالی بین بانکی از مهمترین عوامل عدم تهیه به موقع واکسن های حیاتی از دیگر کشورها به شمار می رود. 

قانعی اظهار داشت: با توجه به ضرورت تولید داخلی، 2 مورد از واکسن‌های انسانی پنتاوالان و واکسن مننژیت به زودی با سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های تولید ایران و دانش فنی کوبا در کشورمان تولید می‌شود. 

وی ادامه داد: واکسن پنتاوالان نوع پنج‌گانه دارای مقاومت در برابر سیاه سرفه، دیفتری، کزاز، هپاتیت ب، و هموفیلوس آنفلوآنزا است؛ بیماری‌هایی که با ایجاد عوارضی همچون مننژیت در کودکان زیر پنج سال شیوع بیشتری دارد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید