واکنش تند سایت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به انتصاب«محمد آفریده» به دبیری یک جشنواره

0

به نقل از گیگر:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینما روایت، خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۲۵ آبان، طی خبری اعلام کرد جشنواره «روح الله» با موضوع ساخت فیلم کوتاه ۶۰ تا ۱۸۰ ثانیه ای درباره شخصیت امام خمینی (ره) به دبیری محمد آفریده نیمه دی ماه برگزار می شود.

شاید با شنیدن چنین خبری مرور و بررسی بخشی از فیلم «یک خانواده محترم» به تهیه کنندگی محمد آفریده خالی از لطف نباشد:

حدود دقیقه  ۱۸ فیلم آرش و حامد با اتوموبیل از شیراز یه تهران در حال حرکت اند. دوربین به تابلو ۵۰کیلومتر به تهران اشاره داردکه صدای نوحه ی ماندگار« کربلا کربلا ما داریم می آییم» روی این تصاویر می نشیند. پس از چند لحظه ما به گذشته می رویم. داخل شرکت تعاونی مردم برای خرید جنس کوپنی در صف ایستاده اند. حاج آقا صافی مسئول تعاونی اعلام می کند که برنج کوپنی تمام شده است. در انبار فروشگاه آرش حدود ۸ ساله در حال جمع آور برنج هایی است که به علت سهل انگاری به زمین ریخته است. برادر او امیر حدودا ۱۴ ساله به کمک آرش می شتابد. در باز می شود. پدر(صافی) آن دو را بابت این خرابکاری به باد کتک می گیرد. پدر در حال تنبیه فرزندانش است که این تصویر به چهره حضرت امام خمینی برش می خورد. این کلمات را از امام (ره) می شنویم«و ملتي مثل ملت ايران در تاريخ ثبت نشده است. شما در كجاي تاريخ سراغ داريد كه جوانان يك كشور اين طور عاشق جنگ باشند. ملت همه باهم یک صدا دنبال پیروزی….»

۱) قبل از اینکه به ادامه صحنه بعدی اشاره کنیم ضروریست به چند نکته در ارتباط با صحنه های مذکور  اشاره ای داشته باشیم. هنگامی که تاکید بر تابلو ۵۰ کیلومتر تا تهران را می بینیم و همزمان این نوحه ی « کربلا کربلا ما داریم میآییم» را می شنویم این احساس در بیننده ایجاد می شود که گویی قرار است که ما به کربلایی دیگر که همانا تهران است وارد شویم. گرچه این شعر زمینه لازم برای باز گشت به گذشته و ورود به شرکت تعاونی را نیز فراهم می کند.

۲) در ادامه پدر را می بینیم که در حال تنبیه پسرانش است این تصویر به تصویر مبارک حضرت امام (ره) برش می خورد که در حال سخنرانی برای رزمندگان است. بخشی از سخنرانی حضرت امام خمینی که جمله فوق از آن اتخاذ شده است، در پی ارایه می شود.

«  تاريخ اسلام جز يك برهه از صدر اسلام، جواناني مثل جوان هاي ايران ما سراغ ندارد و ملتي مثل ملت ايران در تاريخ ثبت نشده است. شما در كجاي تاريخ، جز يك برهه در صدر اسلام آن هم نه به طور وسيع بلكه به طور محدود سراغ داريد كه جوانان يك كشور اين طور عاشق جنگ باشند اين طور عاشق دفاع از كشور خودشان باشند … من از اين چهره هاي نوراني و بشاش شما و از اين گريه هاي شوق شما حسرت مي برم. من احساس حقارت مي كنم، من وقتي با اين چهره ها مواجه شوم و اين قلب هائي كه به واسطه توجه به خداي تبارك و تعالي اين طور در چهره ها اثر گذاشته است، احساس حقارت مي كنم. (۵۹/۹/۱۶)»

فیلم با دقت تمام میانه جمله امام را حذف کرده و جمله ی اين طور عاشق دفاع از كشور خودشان باشند که معطوف به جنگ دفاعی است، با سخنی دیگر از امام تغییر داده است!

بی تردید ترجمه جمله ی تحریف شده ی جوانان يك كشور اين طور عاشق جنگ باشند می تواند نزد مخاطب خارجی از حضرت امام رضوان الله تعالی تصویر مرد جنگ طلبی را همراه با مریدانش به نمایش گذارد!

۳)هنگامی که آخرین فرازهای سخن امام را می شنوییم، صحبت های پرخاشگرایانه مادر بر کلام امام می نشیند. گرچه ظاهراً مخاطب حرف های مادر، پدر خانواده است اما، کارگردان هدف مهمتری را دنبال می کند! دیالوگ های مادر چنین است:« صد دفعه گفتم بچه ها رو تو تعاونی نبر. اینها تکلیف دارن، مشق دارن، درس دارن. چرا دوتا کارگر نمی گیری؟! پول دو تا کارگر بده. مگر اینها حمال اند. با توام دارم حرف می زنم. با تو حرف می زنم. مگر اینها حمال اند می بریشون اونجا. با توام. …» بخشی از دیالوگ های مادر با سخنان امام به صورت موازی شنیده می شود.

آنچنانکه از مقایسه دو متن و رفتار مادر در قبال بیانات امام(ره) مشاهده می شود، کارگردان آشکارا به تحریف سخنان حضرت امام پرداخته است. و حال تهیه کننده این اثر دبیر جشنواره فیلم کوتاه «روح الله» خواهد بود!

موضوعی که می تواند در این میان جای شگفتی باشد، گزینش دبیر و رئیس جشنواره توسط شورای سیاست گذاری است که  با توجه به سابقه محمد آفریده،  وی را به این سمت منصوب کرده اند. اثری که آفریده نه تنها از ساخت آن ابراز پشیمانی نکرده بلکه آن را در فرانسه به اکران در آورده و «یک خانواده محترم» را در جشنواره هایی چون کن و ابوظبی بر سر زبان ها انداخته؛ فیلمی با تهیه کنندگی محمد آفریده و با کارگردانی و نویسندگی مسعود بخشی که به توهینی آشکار به شخصیت والای امام(ره) پرداخته است.

در حالی که پیش بینی می شد در هنگام اکران فیلم «یک خانواده محترم»، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) نسبت به تهیه کننده و کارگردان این فیلم واکنش تند و سختی نشان دهد، نه تنها چنین واکنش هایی دیده نشد، بلکه اکنون شاهد این تصمیم هستیم که تهیه کننده همان فیلم از سوی این موسسه به عنوان دبیر جشنواره فیلم روح الله منصوب می گردد! حال سوال اینجاست که چنین دبیری که نتوانسته در  جایگاه تهیه کنندگی مدیریتی محتوایی بر اثرش داشته باشد، چگونه می تواند یک جشنواره را با آثاری متعدد در ارتباط با امام راحل و عظیم الشان مدیریت کند؟!

پاسخ دهید