ورزشی که به باردار شدن کمک می کند

0

شاید یوگا یک بلیط یک سره برای بارداری برای شما صادر نکند ولی این تمرینات با کاهش سطح استرس به شما کمک خواهند کرد. از آنجا که اثرات استرس بر بارداری و حاملگی زنان کاملا واضح می باشد، اثرات آرام بخش یوگا می تواند شانس بارداری را افزایش دهد. طبق یک تحقیق گسترده درباره زنانی که با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کردند ، برای زنانی که در برنامه های کاهش استرس شامل یوگا شرکت کردند نزدیک به سه برابر احتمال بارداری بیشتر از کسانی  است که هیچ کاری برای مقابله با استرس انجام ندادند.

چگونه استرس می تواند تاثیرگزار باشد؟
وقتی شما با یک استرس مزمن درگیر هستید، مغز شما در وضعیت حفظ بقا قرار می گیرد و باعث تولید هورمون هایی از جمله Cortisol  و epinephrine می شود و همزمان تولید هورمونهای تولید مثل را کاهش می دهد. به این ترتیب روند تخمک گذاری دچار اختلال شده و در نتیجه باردار شدن به سختی انجام خواهد شد. البته کمی استرس طبیعی است ولی اگر شما به طور مداوم احساس نگرانی و استرس دارید باید جهت رفع آن اقدام نمایید.

ورزشی که به باردار شدن کمک می کند

اگر قصد دارید تمرینات یوگا را شروع کنید، حتما یک سبک و کلاس ملایم مانند Kripalu یا Hatha را انتخاب و از سبک های سنگین مانند Ashtanga یا Bikram اجتناب کنید. کلاس ملایم یوگا می تواند در روند تنفس و آرامش ذهن بسیار موثر و مفید باشد.

اگر مشکل بارداری شما دقیقا کاهش میل جنسی است ، سعی کنید از یوگاه مشترک استفاده کنید. ( سبک از یوگا که به صورت اشتراکی و دونفره اجرا می شود ). انجام تمرینات یوگا در کنار همسر نه تنها می تواند هردو شما را آرام کند بلکه باعث ایجاد پیوند صمیمی  و لذت بخش از طریق تماس پوست با پوست ( خارج از رختخواب ) درست در زمانی که به آن نیاز دارید می شود.

۱-     یوگا و فواید آن
یوگا به عنوان یکی از روشهای فوق العاده در بهبود عملکرد جسمی و ذهنی شناخته شده است. یوگا یک روش جسمی، روانی و معنوی در هند باستان است که بر پایه دقت بنا شده و به مردم اجازه می دهد تا نه تنها فعالیت جسمی آرامی داشته باشند بلکه به سوی صلح و آرامش گام بردارند. در سالهای اخیر یک تغییر در جامعه یوگا اتفاق افتاده و آن اینکه زنان برای افزایش شانس بارداری از حرکات یوگا استفاده نمودند و از اینجا ایده ی “یوگای بارداری” متولد شد.

۲-     یوگا باروری چیست؟
تمرینات یوگا باردرای بسیار مشابه حرکاتی است که شما در تمرینات معمولی یوگا انجام می دهید اما حرکات خاصی وجود دارد که می تواند به صورت ویژه به بارداری زنان کمک کند. حرکاتی که برای ایجاد گردش خون بهتر در دستگاه تولید مثل استفاده می شوند و طراحی شده اند تا با استرس های موجود در زمان تلاش برای بارداری مقابله کنند. یوگا بارداری با ایجاد تعادل میان ورزش ذهنی و بدنی تصور مثبت و مناسبی از موفقیت در بارداری طبیعی در وجود زنان فراهم می کند.

۳-     بهترین حرکات یوگای باروری کدامند؟
اگرچه تمامی حرکات یوگا برای ذهن و بدن سودمند هستند ، ولی بعضی از آنها به صورت خاص حداکثر تاثیر مثبت را بر افزایش بارداری دارند.

در زیر چهار حرکت یوگا شرح داده می شود که می تواند شانس بارداری را افزایش دهد و هیمن طور نگرانی و استرس ناشی از عدم موفقیت در بارداری را از بین ببرد.

حالت پاها بالای دیوار
این حرکت به طور سنتی به نام viparita karani شناخته می شود و شانس بارداری را افزایش می دهد به این طریق که باعث می شود اسپرمها به سمت اعماق دستگاه تناسلی حرکت کنند و امکان لقاح با تخمک را بیشتر نمایند.

ورزشی که به باردار شدن کمک می کند

این یک حرکت بسیار ساده است. بلافاصله بعد از نزدیکی با همسر در مقابل دیوار تعدادی پتو یا بالش نرم قرارداده و شیب ملایمی ایجاد میکنیم. سپس به پشت بر روی آن خوابیده و پاها را مستقیم به سمت بالا می بریم و با کمک دیوار آنها را بالا نگه می داریم.

این حالت را برای مدت ۲۰ دقیقه حفظ کنید تا اسپرم ها به مقصد خود برسند.

حرکت کبرا
در گذشته به حرکت bhujangasana,  معروف بود این حرکت به افزایش جریان خون در تخمدانها و رحم کمک می کند که به نوبه خود در همه چیز موثر باشند از تولید هورمون های مورد نیاز در چرخه تخمک گذاری گرفته تا ماده مخاطی دهانه رحم که به سفر اسپرم ها تا تخمک کمک می کند. برای انجام این حرکت بر روی یک سطح صاف بر روی شکم دراز بکشید و کف دستها را روی زمین گذاشته وشانه ها با به سمت بالا بکشید. سپس پاها را به نوبت از زانو خم کرده و بالا و پایین ببرید.

ورزشی که به باردار شدن کمک می کند

نفس عمیق بکشید و به آرامی بازدم کنید گردن و بالاتنه را به سمت بالا بکشید و همزمان پاها وباسن خود را به پایین فشار دهید.

این وضعیت را ۱۵ الی ۳۰ دقیقه  حفظ کنید درحالی که به طور طبیعی نفس می کشید و سپس راحت روی زمین دراز بکشید.

حرکت لوتوس
این حرکت بیشتر به padmasana,  معروف است این روش به افزایش باروری از طریق تمرکز ذهنی و کاهش استرس جسمی  کمک می کند.

ورزشی که به باردار شدن کمک می کند

ثابت
شده است که استرس  ناشی از نگرانی درباره ناباروری و بچه دار نشدن تعادل
هورمونی را ازبین می برد و در نتیجه بارداری را به تاخیر می اندازد. با این
حرکت زنان می توانند تعادل هورمونی خود را مجددا بدست آورده و به سطح
مناسبی بازگرداند و اطمینان حاصل کنند که بدنشان به چرخه درست تخمک گذاری
برسد. حرکت لوتوس یک حرکت رایج و شناخته شده است که با نشستن بر روی یک سطح
صاف و قرار دادن هر یک از پاها بر روی زانوی مخالف شکل می گیرد و دو دست
به صورت باز و در حالت استراحت بر روی زانوها قرار میگیرد. پس از قرار
گرفتن در موقعیت درست لوتوس ، چشم ها را ببندید و ذهن خود را متمرکز کنید و
به هیچ چیز غیر از ریتم بدن خود توجه نکنید و نفس عمیق بکشید.

با
چشمان بسته یک تصویر آرامبخش را مجسم کنید  مانند نشستن روی ساحل، راه رفتن
در یک جنگل یا یک دشت سرسبز. اجازه دهید تمام تنش ها، استرس ها ، نگرانیها
و ترسها از ذهن شما خارج شوند

لینک مطلب

پاسخ دهید