وزارت بهداشت بر تمام مراکز سقط زیرزمینی/ پرونده هاى قصور پزشكى در رسانه حل نمی شود

0

قائم مقام وزير بهداشت آمار مبنى بر موفقيت طرح تحول سلامت در كاهش و كنترل تقاضاى القايى را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ ايرج حريرچى قائم مقام وزير بهداشت در نشست خبرى سخنگو كه امروز در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اينكه امروز روز جهانى سلامت روان است، گفت: در كشور هفته آينده به عنوان هفته سلامت روان، با شعار كرامت انسانى در سلامت روان و كمك هاى اوليه روان شناختى نامگذارى شده که از ٢٤ مهرماه آغاز مى شود.

تقاضاى القايى وجود دارد

وی تقاضاى القايى را اينگونه تعريف كرد: تقاضاى القايى طبق مستندات علمى و قضاوت ارائه كننده خدمت، نياز صددرصدى نيست و به طور مازاد ارائه مى شود که اين تقاضا در نظام پرداخت فی فور سرويس وجود دارد، زیرا در نظام پرداخت سرانه، پزشك دريافتى را قبل از ويزيت داشته و تمايلى به انجام ويزيت بيشتر ندارد. 

قائم مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: بخش خصوصى نیز در كل بر پايه پرداخت مبتنى بر عملكرد بوده و نظام پرداخت بخش دولتى از سال ٧٤ بر اين پايه بنا شده است.

وى با بيان اینکه تصور برخى افراد صاحب‌نظر فيلسوف‌نماى خودكارشناس ظاهرا مبنى بر افزايش تقاضاى القايى در طرح تحول نظام سلامت است، بيان كرد: تقاضاى القايى خصوصيت ذاتى نظام فی فور سرويس است که وجود دارد اما افزايش نيافته است.

حريرچى بار مراجعه سرپايى در سال ٩٣ را ١٠/٣ بار اعلام کرد و گفت: در سال ٩٤ اين ميزان با كاهش ١٠ درصدى، به ٩/٢ بار رسيد كه اين آمار نشان دهنده كاهش تقاضاى القايى است که از ٩/٢ بار مراجعه ، ٢/٢ بار به پزشك متخصص، ٢/٣ بار به پزشك عمومى و خانواده، ٠/٣ بار به دندانپزشك، ٠/٠٦ بار به ماما، ١/٤ بار به طب سنتى و انواع آن و ٣/١٧ بار به داروخانه مراجعه شده است و اين ميزان نسبت به كشورهاى مشابه به طرز معنى دارى بيشتر است.

وى عنوان كرد: بار مراجعه بسترى سال ٩٤ نسبت به سال ٩٣، ٤ درصد افزايش داشته که همچنان از كشورهاى توسعه يافته به طرز معنى دارى كمتر است و در طرح تحول نظام سلامت تقاضاى القايى كنترل شده  و كاهش داشته است.در بخش دولتى تقاضاى القايى نسبت به بخش خصوصى به علت رقم پرداختى پايين و نظارت بيشتر، كمتر است.

افراد سعى در حل پرونده هاى پزشكى در رسانه نداشته باشند

قائم مقام وزیر بهداشت درباره پرونده كيارستمى و اظهارات جديد پزشك اين مرحوم، گفت: براى رسيدگى به اين پرونده ها مراجع خاصى فعاليت مى كنند و وزارت بهداشت تمايلى به دخالت در وظايف دستگاه ها ندارد و ما پيگيرى هاى لازم را انجام مى دهيم اما توصيه مى كنيم افراد گروه هاى مختلف سعى در حل موضوعات در رسانه را نداشته باشند.

وى ادامه داد: ما به عنوان امين مردم بسيارى از موضوعات را مى دانيم اما بيان نمى كنيم زیرا برخلاف برخى افراد هدفمند، محدوديت اخلاقى داريم.

سعى وزارت بهداشت بر نظارت بر مراكز سقط هاى زيرزمينى

حريرچى گفت: نظارت‌های وزارت بهداشت در دو حوزه عملکردهای قانونی و تخلفات غیرقانونی صورت می‌گیرد که مراکز بهداشتی و درمانی اعم از مطب،‌آزمایشگاه و رادیولوژی طبق قوانین نظارت آن به سازمان‌هایی همچون نظام پزشکی، وزارت بهداشت و برخى مراكز بيمه سپرده شده و به صورت دوره‌ای نظارت بر آنها صورت می‌گیرد.

وى بيان كرد: به دلیل کمبود امکانات و نیرو ادعا نمی‌کنیم نظارتمان بر مراکز بهداشتی و درمانی کامل است البته طبق بند ه ماده ٣٩ قانون برنامه پنجم به وزارت بهداشت اجازه داده شده است از سازمان‌های غیردولتی جهت نظارت بر موسسات درمانی استفاده كند.

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به سقط هاى غيرقانونى در زيرزمين ها افزود: سعی می‌کنیم بر این موضوع نظارت و حتی از نهادهای دیگر همچون ناجا و اطلاعات مردمی نیز استفاده كنيم. البته برخی از تخلفات به صورتی بوده که هر دو طرف به تخلف رضایت داده و کار سقط را به صورت غیرقانونی،‌ غیر شرعی و غیراخلاقی انجام می‌دهند البته بسیاری از مواقع فردی که سقط را انجام می‌دهد پزشک نیست و این اقدام در محلی غیرقانونی انجام می‌شود. لذا سیستم نظارتی ما علی‌رغم تلاش نمی‌تواند آن را کشف کند.

وى عنوان كرد: البته باید توجه داشت که اکثریت جامعه پزشکی چنین تخلفات را برنمی‌تابند و واکنش نشان می‌دهند. آمار مستقیمی در مورد سقط غیرقانونی نداریم البته حدس ما آمار بالایی نیست و در مورد عوارض سقط‌های غیرقانونی نیز باید توجه داشت که در اکثر مواقع فردی که عمل سقط را انجام داده به دلیل اینکه قضیه برای آن داستان نشود خود به صورت غیرقانونی عوارضش را کنترل می‌کند.

درحال تکمیل/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید