وزارت بهداشت به نظر صنف داروسازان بی توجه نبوده است

0

رییس سازمان غذا و دارو گفت: تاسیس داروخانه های سنتی تهدیدی برای داروخانه های کشور نیست.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به ادعای جمعی از داروسازان که می گویند این اقدام باعث بهم ریختن نظام داروخانه ها می شود، گفت: چنین چیزی امکان ندارد.

وی در ادامه افزود: البته داروسازان حق بیان نظراتشان را دارند و ما هم با انجمن داروسازان در ارتباط هستیم .تاکنون نیز وزارت بهداشت نشان داده که به نظرات صنف داروسازان بی توجه نبوده است.

دیناروند  گفت:حتی زمانی که “تعرفه حق فنی” از سوی دیوان عدالت اداری باطل شده بود، وزیر بهداشت ایستادگی و پیگیری کردند و طی جلساتی که با دیوان عدالت اداری صورت گرفت، تعرفه حق فنی پایدار شد.

وی افزود: وزیر بهداشت و مجموعه وزارت بهداشت برای تلاش داروسازان احترام قائل است و آن ها را به عنوان حلقه و جزئی از نظام درمانی کشور می داند و معتقد است باید تقویت شوند.

رییس سازمان غذا و دارو با ذکر این مطلب که اطمینان دارم این آیین نامه آسیبی به داروسازی کشور نمی رساند، افزود: ممکن است برخی از اعتراضات هم شائبه یارگیری صنفی برای انتخابات انجمن داروسازان داشته باشد و برخی بخواهند از این موضوع سوء استفاده کنند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه گروهی از داروسازان نیز موافق این آیین نامه هستند، افزود: به هرحال جامعه داروسازان 20 هزار نفر هستند  و ما به اعتراض نیم تا یک درصدی این جمعیت هم گوش می دهیم و تا آنجایی که امکان داشته باشد نقطه نظرات آن ها لحاظ می شود .

دیناروند ضمن ابراز این نکته که این آیین نامه در دوران متعدد وزارت بهداشت پیگیری شده است و به دلایلی به حد مطلوب به نتیجه نرسیده و الان هم ممکن است در این زمان به حد مطلوب ؛ اجرایی نشود ، گفت: ولی این که ما سدی برای این کار قائل شویم خیلی خوب نیست. یعنی ممکن است داروسازی علاقمند باشد در این حوزه کار کند لذا باید شرایط فعالیت برای همه فراهم شود و این به عهده ماست.

وی در ادامه افزود: داروخانه های موجود در کشور هیچ منعی برای فعالیت در حوزه داروهای طبیعی ندارند .ما نیز آن ها را تشویق می کنیم که داروهای گیاهی را عرضه کنند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه نگرانی داروسازان از اجرایی شدن این آیین نامه بیش از حد بزرگ شده است، افزود: داروهایی که در فهرست رسمی کشور هستند به هیچ عنوان در این داروخانه ها (گیاهی و طبیعی) عرضه نمی شود زیرا در این داروخانه ها فقط فراورده های طبیعی عرضه می شود.

دیناروند تصریح کرد: سقف داروهای گیاهی حدود 5 درصد کل بازار کشور است و تصور برخی از داروسازان مبنی بر این که 25 درصد داروهای کشور فراورده های طبیعی است، صحیح نیست.

رییس سازمان غذا و دارو خواستار مشارکت انجمن و صنف داروسازان در تدوین ضوابط شد تا نگرانی همه درنظر گرفته شود و مشکلی برای داروخانه ها ی موجود پیش نیاید.

وی همچنین با بیان این که تعداد پزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می کنند، کم است، گفت: یعنی در سال های اخیر تعداد کمی داروساز سنتی و اطبایی که در این حوزه فعالیت می ،کنند در کشور تربیت شده است و البته ما نباید افرادی که علاقمند کار در این حوزه هستند را از این خدمت محروم کنیم .وزارت بهداشت نیز این افراد را تشویق می کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید