وزارت بهداشت در هفته ای گذشت

0

افزایش 57 درصدی پیوند کلیه از مرگ‌های مغزی،بی‌اطلاعی ۷۰هزار ایرانی مبتلا به ایدز از بیماری خود و چتر شکسته حمایت بیمه ها بر سر داروهای تولید داخل از جمله مهم ترین رویدادهای وزارت بهداشت در هفته ی گذشته بود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛افزایش 57 درصدی پیوند کلیه از مرگ‌های مغزی،بی‌اطلاعی ۷۰هزار ایرانی مبتلا به ایدز از بیماری خود و  چتر شکسته حمایت بیمه ها بر سر داروهای تولید داخل ، ضرورت واگذاری آموزش مداوم به نظام پزشکی ها ، آغاز برگزاری آزمون فوق تخصصی دندانپزشکی و آمار مرگ ایرانی‌ها به دلیل نرسیدن عضو پیوندی از جمله مهم ترین رویدادهای وزارت بهداشت در هفته ی گذشته بود. 

  افزایش 57 درصدی پیوند کلیه از مرگ‌های مغزی

محمد کاظمینی رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت بیان کرد: سال گذشته به طور کلی 3 هزار و 500 پیوند عضو، 1000 پیوند مغز استخوان و تعداد بسیار زیادی پیوند نسج و قرنیه داشتیم .

وی افزایش پیوند از مرگ مغزی نسبت به زنده را موفقیت بزرگی دانست و ادامه داد: سال گذشته 57 درصد پیوند کلیه از مرگ های مغزی بوده که این مقدار رشد در طی 13 سال پس از شروع پیوند اعضا در دنیا بی نظیر است. 

چتر شکسته حمایت بیمه ها بر سر داروهای تولید داخل 

رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو درباره تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن تمام داروهای تولید داخل کشور گفت: بیمه ها براساس منابع خود باید هزینه کنند و نباید انتظار داشت هر دارویی تولید یا وارد کشور شد، حتما پوشش بیمه ای داشته باشد. 

وی با بیان اینکه حمایت ها نسبت به گذشته رشد خوبی داشته، افزود: مقایسه بین میانگین هزینه پرداختی دارو بیماران خاص و صعب العلاج نشان می دهد که در سال 95، هزینه دارویی به 11 درصد کاهش یافته و نزدیک به 90 درصد هزینه را دولت، بیمه ها یا وزارت بهداشت تقبل می کنند،این در حالی است که میانگین پرداختی در سال 92، 45 درصد بوده است.

آمار مرگ ایرانی‌ها به دلیل نرسیدن عضو پیوندی 

فرحناز صادق بیگی رییس واحد فراهم آورى اعضای پیوندی و نسوج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: متاسفانه هر سال حدود شش الی هشت هزار نفر در كشور به علت تصادفات و بيماريهاى مختلف دچار مرگ مغزي مي شوندکه نیمی از آنها قابلیت اهدای عضو دارند که فقط در یک چهارم آنها اهدای عضو انجام می شود.

وی در خصوص تعداد متقاضیان لیست پیوند اعضاء افزود:حدود ٢٥ هزار نفر در ليست انتظار پيوند هستند و سالانه 3 هزار نفر به این تعداد اضافه مي شوند،بيشترين متقاضى پيوند در درجه اول كليه و سپس كبد هستند. لازم به ذکر است؛ متاسفانه روزانه ١٠ نفر در ليست انتظار پيوند هستند که به علت نرسيدن عضو پيوندى فوت مي كنند.

ضرورت واگذاری آموزش مداوم به نظام پزشکی ها 

سید حسن معینی رییس نظام پزشکی شهرستان بوشهر اظهار داشت : اگر برگزاری دوره های آموزش مدوام به دست نظام پزشکی شهرستان ها سپرده شود بسیار راحت تر برگزار و پزشکان برای دریافت گواهی بازآموزی راحت تر هستند اما به‌دلیل درآمد زایی بطور صد در صد در اختیار نظام پزشکی ها نیست.

وی ادامه داد : برگزاری دوره های آموزش مداوم پزشکان به دانشگاه‌ها سپرده شده که درآمد خوبی هم برای آن ها دارد البته استارت هایی برای انجام دوره های بازآموزی توسط نظام پزشکی ها در برخی شهرستان ها زده شده اما باز هم مجوز را باید از دانشگاه بگیرند.

معینی گفت : اگر اختیار برگزاری کلاس های بازآموزی در اختیار نظام پزشکی ها باشد محیط بهتری را برای آموزش در اختیار پزشکان قرار می دهند علاوه بر آن درآمد حاصله نیز خرج خود پزشکان می شود.

آغاز برگزاری آزمون فوق تخصصی دندانپزشکی 

محمد حسین پور‌کاظمی رئیس مرکز سنجش و آموزش وزارت بهداشت  از برگزاری آزمون فوق تخصصی دندانپزشکی خبر داد و گفت: این آزمون امروز برگزار می‌شود و 18 شهریور ماه آغاز برگزاری آزمون‌های دانش‌نامه تخصصی و فوق تخصصی است.

وی ادامه داد: در آزمون فوق تخصصی دندان پزشکی 5 هزار داوطلب در 10 رشته به رقابت می‌پردازند در آزمون فوق تخصصی پزشکی نیز 3 هزار داوطلب در 54 رشته با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بی‌اطلاعی ۷۰هزار ایرانی مبتلا به ایدز از بیماری خود 

محمدهادی ایازی معاون  وزیر بهداشت به آمار مبتلایان به ایدز در کشور اشاره کرد و گفت: تعداد افرادی که در حال حاضر در کشور مورد غربالگری‌های ایدز قرار گرفته‌اند حدود ۳۰۰۰۰ نفر است. این در حالی است که می‌دانیم تعداد مبتلایان به ایدز در کشور حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر بوده و به عبارتی ۷۰ هزار نفر از مردم نه خودشان می دانند و نه ما به عنوان متولی سلامت می دانیم که آنها مبتلا به ایدز هستند.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و با توجه به آمار 23.6 اختلالات روانی در جامعه همچنین سهم ایدز که از تزریق سرنگ مشترک، تماس جنسی نامشروع و غیره باید با مشارکت آحاد جامعه، وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان‌های متولی پیشگیری و درمان اعتیاد بتوان به نتایج قابل قبولی دست یافت.

تقویم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال تحصیلی 96-95 

محمد جلیلی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تقویم آموزشی سال تحصیلی 96-95 این دانشگاه اظهار کرد: دانشکده ها برنامه های آموزشی را ارائه کردند که زمان شروع ترم هر سال به صورت متمرکز از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه ها ابلاغ می شود. 

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران از تقویم آموزشی وزارت بهداشت تبعیت می کند، تصریح کرد: از اواخر شهریور و دهه سوم این ماه ثبت نام ورودی های قدیمی دانشگاه آغاز می شود. 

جلیلی با بیان اینکه دانشگاه از این افراد متقاضی حمایت می کند، افزود: اکنون تعدادی از دانشجویان بدون محدودیت در رشته به طور همزمان در دو رشته تحصیل می کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید