وزیر کشور “افغانستان”: نقش زنان در نیروهای پلیس افزایش می یابد

0

خبرگزاری میزان – وزیر کشور افغانستان گفت که این وزارتخانه تلاش می کند تا در آینده فرصت های بیشتری برای پیشرفت زنان پلیس در اختیار آنان قرار گیرد تا نقش زنان در این نیروها افزایش یابد.

وزیر کشور به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “نورالحق علومی” روز شنبه در نشست علنی مجلس نمایندگان افغانستان که به بررسی موضوع «تفکیک جنسیتی» در نیروهای پلیس اختصاص داشت، افزود: برای افزایش نقش زنان در نیرو های پلیس ، امتیازات بیشتری به زنان و دخترانی که در خدمت پلیس درمی آیند، تعلق خواهد گرفت.

وی در عین حال، حفظ عزت زنان را در صف پلیس ملی و تامین امنیت آنان با اهمیت دانست و از نیروهای پلیس زن خواست تا فرصت راه اندازی تبلیغات ناروا در باره حضور آنها در نیروی پلیس را به دشمنان ندهند.

گروه طالبان، مخالف حضور زنان در صفوف پلیس و سایر مسوولیت های اجتماعی است و در زمان حاکمیت پنج ساله خود در افغانستان، اشتغال زنان را در بسیاری از دستگاه ها ، ممنوع کرده بود.
 
آمار دقیقی از تعداد نیروهای پلیس زن در افغانستان در دست نیست.گفته می شود فقط یک درصد از نیروهای پلیس افغان زن هستند.

براثر چالش های موجود در این کشور به ویژه برای حضور زنان در مسئولیت های اجتماعی، برنامه دولت افغانستان برای استخدام پنج هزار پلیس زن تا سال ۲۰۱۵ تاکنون ناکام مانده است.

وزیر کشور افغانستان در ادامه سخنان خود، با اشاره به مرگ فجیع هفت تن از گروگان های در دست داعش، نیروهای پلیس را آماده مبارزه قاطع با تروریست ها دانست و گفت که دشمنان در نبرد رویارو با این نیروها شکست خورده اند و به دنبال ایجاد اختلاف های قومی و مذهبی در صفوف مردم هستند.
 
وی، از مسوولان نهادهای امنیتی خواست که استخدام جوانان دختر و پسر برای پیوستن به نیروهای پلیس، بیشتر از استان های ناامن، صورت گیرد و وعده داد که امتیازهای بیشتری به آنان تعلق خواهد گرفت.

اجساد بدون سر هفت گروگان ربوده شده در جاده «زابل – غزنی» شامل چهار مرد، سه زن و یک دختر 9 ساله، روز شنبه هفته گذشته در شهرستان «خاک افغان» استان زابل پیدا شد.

مقام های محلی زابل می گویند که این شهرستان به یکی از مراکز فعالیت گروه تروریستی داعش تبدیل شده و تاکنون عملیاتی برای پاک سازی عناصر این گروه در این منطقه انجام نشده است.

وزیر کشور افغانستان همچنین گفت که تروریست ها تلاش می کنند تا درهای مدارس را به روی دختران و پسران ببندند و از پیشرفت جوانان کشور جلوگیری کنند.

گروه طالبان در روزهای گذشته 90 مدرسه را در چند استان به ویژه استان بدخشان تعطیل کرده است.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید