وقتی جمعیت جهان 28 سال می‌خوابد/انسان‌ها هر روز چه می‌كنند؟

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه تعادل، آن ‌طور كه آمارها نشان می‌دهد 430 میلیون نفر در این میان بیكارند. در مقابل این تعداد بیكار 400 میلیون نفر نیز كارآفرین بوده و به كسب خود مشغول هستند. در عین حال 1.9میلیارد نفر نیز به سنی نرسیده‌اند كه بخواهند شغلی برای خود داشته باشند و 577 میلیون نفر بالای سن اشتغال هستند.

در این آمار 800 میلیون نفر در مشاغل صنعتی مشغول به كار هستند و 1.4میلیارد نفر در كشاورزی كار می‌كنند. در این میان 1.7 میلیارد نفر دیگر نیز در مشاغل خدماتی كار می‌كنند. اما باز هم سوال باقی است؛ اینكه این تعداد افراد كه جمعیت 7میلیاردی زمین را تشكیل داده‌اند در طول حیات خود چه می‌كنند؟

آن‌ طور كه آمارهای بخش اشتغال بانك جهانی نشان می‌دهد، اگر قرار باشد كه طول عمر انسان در این بررسی را 78سال تصور كنیم، یك سوم این سن صرف خواب می‌شود. در حقیقت انسان‌ها در طول زندگی خود 28.3سال را در خواب به سر می‌برند. رقم بعدی مربوط به كار كردن است. این رقم 10.5سال است. در حقیقت این مساله نشان می‌دهد كه بعد از خواب بیشترین فعالیت انسان‌ها صرف كار و اشتغال می‌شود. عدد بعدی مربوط به شبكه‌های اجتماعی و تماشای تلویزیون یا حتی بازی‌های ویدیویی است. این عدد 9سال است كه نشان می‌دهد هر فرد چقدر از عمر خود را صرف امور مربوط به سرگرمی می‌كند. هر چند به نظر می‌رسد در برخی كشورها، این اعداد متفاوت‌تر باشد چراكه برخی معتقدند در كشورهای درحال توسعه تناسب میان تفریح و كار برخی انسان‌ها متفاوت بوده و ساعت‌های كمتری به كار اختصاص می‌یابد.

در این آمار عنوان شده كه 6 سال از زندگی هر انسان به انجام امور روزمره و 4سال به خوردن و نوشیدن اختصاص دارد. این آمار تناسب این دو مورد را در ساعت‌های روزانه انسان‌ها و در مجموع در طول عمرشان به خوبی نشان می‌دهد. نكته قابل توجه در این میان یكی بودن میزان وقتی است كه انسان‌ها برای استفاده از سرویس بهداشتی و خرید كردن صرف می‌كنند. بر این اساس 2.5سال از زندگی هر انسان صرف نظافت و استفاده از سرویس بهداشتی شده و 2.5سال نیز صرف خرید كردن می‌شود.

اما قبل از این دو مورد، آموزش قرار دارد كه 3.5سال از زندگی هر انسان را به خود اختصاص می‌دهد. در عین حال 1.5سال از زندگی این 7میلیارد نفر صرف نگهداری از كودك شده و 1.3سال نیز در رفت‌وآمد سپری می‌شود.

این آمار در عین حال نشان می‌دهد كه هر انسان در طول حیات خود 2.5برابر وقتی كه برای كار كردن می‌گذارد در خواب سپری می‌كند. در عین حال نكته مهم این است كه نزدیك به نیمی از جمعیت جهان هیچ كسب‌وكاری ندارند. این آمار كه بخش مهمی از آن مربوط به كودكان است، خطر رشد جمعیت بدون انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای آنها را نشان می‌دهد.

این گزارش پرسشی را مطرح كرده است كه نشان از لزوم برنامه‌ریزی برای جمعیت درحال رشد دارد:« اگر این جمعیت به نیروی كار اضافه شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ارزش نیروی كار كاهش می‌یابد؟ آیا ممكن است مشغول به كاری شوند كه پیش از این وجود نداشته است؟»

با این حال، در این آمار 9سال خالی مانده است كه به نظر می‌رسد در كشورهای مختلف به تناسب انسان‌ها متفاوت است. خالی بودن این 9ساعت برای ایجاد سوال در ذهن مخاطب است. اینكه اگر قرار باشد در روند این ساعت‌ها تغییری ایجاد شود، هر فرد چه تصمیمی می‌گیرد؟

وقتی جمعیت جهان 28 سال می‌خوابد/انسان‌ها هر روز چه می‌كنند؟

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید