وقتی سهراب سپهری «برند» می‌شود

0

گیگر:

یک هنرمند نقاش معتقد است، «برند» شدن نام سهراب سپهری در سال‌های گذشته باعث شده است، اکنون آثارش به‌عنوان گران‌قیمت‌ترین نقاش ایرانی در حراجی‌ها به فروش برسد.

به گزارش بولتن نیوز علی فرامرزی به بهانه سالروز تولد سهراب سپهری در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، اظهار کرد: در یک نگاه کلی، وقتی یک هنرمند از یک حد بیشتر مطرح می‌شود، قیمت آثارش بالا می‌رود. این بالا رفتن ربط زیادی به کیفیت آثار هنری او ندارد. در این حالت کسی نمی‌تواند قیمت آثار هنرمند را از نظر محتوای هنری در نظر بگیرد، چون این هنرمند به یک برند تبدیل شده است.

او ادامه داد: وقتی یک هنرمند «برند» می‌شود، فاکتورهای دیگری به‌جز کیفیت و محتوا روی تعیین قیمت آثارش تأثیر می‌گذارند و آثار هنرمند صرفا از نظر هنری قیمت‌گذاری نمی‌شود.

این هنرمند همچنین بیان کرد: این‌که سهراب سپهری در آثارش نگاه خاص خود را پیاده کرده و در تکنیک و اجرا، نوع تفکر خاصش را می‌توان یافت، غیرقابل انکار است. با این حال، شهرت این شاعر و هنرمند و تبدیل شدنش به یک برند روی قیمت آثارش در سال‌های اخیر تأثیر زیادی گذاشته است. البته این موضوع فقط مختص هنرمندان ایرانی نیست و در همه جای دنیا وجود دارد.

اثر سهراب سپهری

فرامرزی ادامه داد: سهراب سپهری تا قبل از برگزاری حراج‌های هنری و فروش آثارش در این رویدادها، بیشتر به‌عنوان یک شاعر مطرح بود. آثار او از نگاه ویژه‌ای که این شاعر در شعرهایش داشت نیز بهره برده‌اند. به نظر من، نگاه عارفانه‌ی او در تابلوهایش نیز وجود دارد و نگرش زمینی‌اش به هستی‌شناسی باعث شده، واقعیت‌هایی عادی مثل تنه درختان را با نگاه آرتیستیک خود تصویر کند.

او همچنین به تأثیر طبیعت محل زندگی و زادگاه سهراب در خلق آثارش اشاره و اضافه کرد: همان‌طور که طبیعت کاشان و کویر در شعرهای سهراب تأثیر گذاشته، او توانسته این خلاصگی را در نقاشی‌هایش هم به تصویر بکشد و نگاه ویژه‌ای به طبیعت در آثارش داشته باشد.

به گزارش ایسنا، سهراب سپهری 15 مهرماه 1307 در شهر کاشان متولد شد. او یکی از معروف‌ترین شاعران معاصر ایران است. او از دانشکده هنرهای زیبا نشان درجه یک هنری داشت و نمایشگاه‌های زیادی از نقاشی‌هایش برپا کرد. فروش میلیاردی تابلوهای او در حراجی‌های هنری سپهری را به گران‌قیمت‌ترین هنرمند ایران تبدیل کرده است.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید