وقتی مارمولک و گربه هم خواب می بینند+ تصاویر

0

دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که گربه و مارمولک مانند انسان ها خواب می بینند.

به گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشكی  ؛ دانشمندان در یک مطالعه بر روی پنج خزنده استرالیایی دریافتند عادت خواب برخی جانوران بسیار شبیه به انسان ها است و خزندگانی مانند مارمولک دارای مرحله خواب REM (در این مرحله از خواب عضلات اندام ها بی حرکت شده و رویا دیدن اتفاق می افتد) هستند.

گیلس لارنت، مدیر انستیتو تحقیقات مغز ماکس پلانک آلمان اظهار داشت: من در تحقیقات خود دریافتم که خزندگان در هنگام خواب با رویاهایی از قبیل حمله یک حیوان درنده که با آن مواجه می شوند یا تصویر یک حشره در یک روز گرم آفتابی روبرو می شوند.

وقتی مارمولک و گربه هم خواب می بینند+ تصاویر

انسان ها در طی یک خواب هشت ساعته، چهار یا پنج چرخه خواب دارند، مارمولک ها چرخه بسیار سریع تر با میانگین هر چرخه 80 ثانیه را تجربه می کنند.

برخی از نشانه های ثبت شده از این مراحل خواب که در هیپوکامپ مغز در پستانداران دیده می شود دریک ناحیه مغز مارمولک هم مشاهده شده است.

گربه ها 5 ساعت در روز خواب می بینند

شاید بسیاری از شما وقتی که گربه ای خوابیده است آن را دیده باشید. حرکت های آهسته پا، پنجه ها و سبیل نشان از آن است که این حیوان در مرحله ای از خواب قرار دارد که رویا می بیند.

در انسان، 5 مرحله از خواب وجود دارد که در مرحله پنجم، REM (حرکت سریع چشم) رویاها اتفاق می افتند، در گربه ها 2 مرحله  خواب REM و غیر REM (خواب عمیق) وجود دارد، مرحله خواب دیدن در گربه حدود 30 درصد ازکل زمان خواب است اما در انسان تنها در حدود 20 درصد از زمان خواب در مرحله REM است به جز نوزاد انسان که 80 درصد از خواب خود را در این فاز می گذراند.

وقتی مارمولک و گربه هم خواب می بینند+ تصاویر

دانشمندان اظهار کردند: در طول مرحله REM، گربه حرکات بدن غیر ارادی از خود نشان می دهد و چیزهایی را که قبلا تجربه کرده می بیند، حرکات دم و سبیل یا کشش ناگهانی بدن، جمع و باز کردن چنگال ها، بالا بردن لب و حتی حرکت دندان ها مانند حالت مزه مزه کردن غذا همه نشان از آن است که این حیوان در حال خواب دیدن است.

وقتی مارمولک و گربه هم خواب می بینند+ تصاویر

در مرحله غیر REM، گربه در مرحله خواب عمیق و درحال تامین انرژی، تقویت سیستم ایمنی بدن، ماهیچه ها و بازسازی استخوان ها است. گربه ها معمولا 16 ساعت در روز می خوابند، بنابراین مشاهده مراحل خواب این حیوان به راحتی قابل بررسی است.

منبع: 

petpeoplesplace 

REUTERS

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید