وقتی پائیز یادآور تولد ˝سیمین˝ سینمای ایران است / از ˝مسافران˝، ˝هنرپیشه˝ تا ˝ گیلانه˝ و ˝همسر˝

0

به نقل از گیگر:

امروز تولد بانوی سینمای ایران است که نقش های ماندگار او در سینما کم نیست. از نقش او در فیلم ˝ مسافران˝ و ˝ هنرپیشه˝ تا فیلم های ˝ روسری آبی˝ و ˝گیلانه˝ و… همه بر گرفته از استعداد بازیگری فاطمه معتمدآریا با خلق آثارش در سینما است.

 به گزارش سینماخبر، هنوز هم وقتی می خواهیم لیستی از بازیگران زن سینمای ایران را نام ببریم، قطعا نام “فاطمه معتمدآریا” هم در میان دیگر نام های بازیگران زن سینما به چشم می خورد. بازیگری که آنقدرنقش های متفاوت در کارنامه اش دارد که اگر در شرایط کنونی هم بشنویم که این بازیگر در فیلمی حضور دارد، به یاد نقش های ماندگار او در فیلم های تاریخ سینما خواهیم افتاد.

معتمد آریا در هفتم آبان ماه ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۳۵۳ وارد کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شد و همزمان در سال ۱۳۵۵ به عنوان هنرجوی هنر در دانش سرای هنر پذیرفته شد که در نهایت در سال ۱۳۵۸ فارغ‌­التحصیل شد. در همان دوره با گروه تئاتر دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا نیز همکاری می‌کرد.

درهمان روزهایی که زنده یاد احمد بهبهانی مجموعه “شهر موش ها” را می نوشت، فعالیت هنری این بازیگر هم در تلویزیون آغاز شد. او با عروسک‌گردانی مجموعهٔ مدرسه موش‌ها در سال ۱۳۶۰ شروع به کار کرد و کار خود را با تهیه و ضبط مجموعه “محله برو بیا” ادامه داد.

فعالیت این بازیگر در تلویزیون کوتاه بود تا اینکه با فیلم “جدال” در سال 1364 به سینما ورود پیدا کرد. هنوز چهره او در سینما آنچنان جا نیافتاده بود که فیلم “جهیزیه ای برای رباب” و “تحفه ها” را بازی کرد. در همان سال های 1366 و 1367 ، بازی معتمدآریا در دو فیلم، از نظر داوران دور نماند و برای فیلم های “جهیزیه ای برای رباب” و “ریحانه” لوح زرین و نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین شد.

اگرچه معتمدآریا سینما را برای ادامه فعالیت بازیگری خود انتخاب کرده بود اما خیلی زود پذیرفت تا در مجموعه تلویزیونی “گل پامچال” به ایفای نقش بپردازد. این مجموعه یکی از پرطرفداران ترین مجموعه های تلویزیونی بود که در سال 1369 ساخته شد که در همان دوره هم مورد توجه مردم قرار گرفت.

وقتی در سال 1370 فیلم “مسافران” به کارگردانی بهرام بیضایی ساخته شد، حضور این بازیگر در نقش مکمل در میان خیل بازیگران این فیلم به چشم آمد و برنده سیمرغ بلورین نقش مکمل فیلم را از جشنواره فیلم فجر بدست آورد. موفقیت های معتمدآریا هر سال بیشتر و بیشتر شد تا اینکه برای فیلم “هنرپیشه” جایزه نقش اول زن از جشنواره فیلم فجر را به خانه برد.

کاراکتر “سیمین” آنچنان با فیلم “هنرپیشه” در ذهن دوستداران سینما باقی ماند که دیگر او را همه در سینما به نام “سیمین” سینمای ایران می شناختند. البته بازی نقش مقابل او یعنی اکبر عبدی هم این زوج را تبدیل به زوجی عاشق در ابتدای دهه 70 سینمای ایران کرده بود. دهه ای که تازه از جو فیلم های انقلابی بیرون آمده بودیم و برای مان نقش های رمانتیک بازیگران در فیلم ها تازگی داشت. حضور این بازیگر بعد از فیلم “هنرپیشه” تبدیل به حضوری درخشان در سینما شد.

حالا دیگر دهه هفتاد سینمای ایران برای این بازیگر، دهه ای ماندگار نامیده شد. چرا که در این دهه حدود 5 فیلم را بازی کرد که هر کدام از این فیلم ها موفقیت هایی را در جشنواره برای این بازیگر سینما به ارمغان آورد. بعد از فیلم “هنرپیشه” در سال 1372 برای فیلم “همسر” و برای دومین بار توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را بدست آورد. تا سال 1373 که در فیلم “روسری آبی” در نقش نوبر کردان بازی کرد و عنوان نامزد بلورین جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داد.

 بازی او در این فیلم آنقدر درخشان بود که دیگر منتقدان با هنرنمایی او در نقش هایی که انتخاب می کرد آشنا بودند و می دانستند که حضور معتمدآریا در فیلمی منجر به ماندگار شدن نقش او در تاریخ سینما خواهد بود. این را می توان از حضور او در فیلم ” گیلانه” با گریم متفاوتش فهمید.

“معتمدآریا” در انتخاب نقش هایش، در جایگاه های مختلفی از زنان جامعه پا گذاشت. از پیرزنی که در “گیلانه” پسر جانبازش همه زندگی‎اش بود، تا مادر یک دختر معلول در “اینجا بدون من”. با صدایش در “مدرسه موش‌ها” کودکی‌مان را گذراندیم و آنقدر چهره مادرگونه‌اش را دیدیم که حتی مادری‌کردنش برای یک عروسک در “کلاه‌قرمزی و پسرخاله” هم برایمان باورپذیر شد. نقش‌آفرینی‌های محبوب معتمدآریا با بازی‌هایش در کنار ایرج طهماسب و حمید جبلی بود. این سه نفر با همکاری در چندین فیلم از جمله کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه قرمزی و سروناز، دختر شیرینی فروش و یکی بود و یکی نبود و زیر درخت هلو یکی از موفق‌ترین گروه‌های هنری در سینمای ایران را تشکیل دادند که وقتی نام هر سه آن ها در فیلمی دیده می شد، ناخودآگاه آن فیلم تبدیل به پرفروش ترین فیلم سینما هم لقب می گرفت.

اما اتفاقات خوب هم روزی به پایان می رسد و جریانات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ باعث شد این هنرمند برای چند سال ممنوع الکار و ممنوع‌الخروج شود.

در همان دوره ای که معتمدآریا ممنوع الکار و تصویر شده بود به ناگهان دو فیلم “قصه ها” و “پریناز” با بازی این بازیگر پروانه نمایش دریافت کردند. وقتی فیلم “قصه ها” به کارگردانی رخشان بنی اعتماد در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد، معتمدآریا در کنفرانس خبری اش ، دولت روی کار آمده را دولتی با شعور و درک بالا نامید و از حضور دوباره خود در سینما ابراز تشکر و قدردانی کرد.

اگر چه فیلم های “پریناز”، “صد سال به این سال‌ها” و “نیلوفر” اکران عمومی نشده اند و اجازه نمایش ندارند اما چند فیلم از بازی این بازیگر در جشنواره، دوباره نگاه ها را به خود جلب کرد.

حضور او در فیلم های “یحیی سکوت نکرد”، “بهمن” و “نبات” در سال گذشته، قابل تحسین بود. این بازیگر سینما علاوه بر بازی در فیلم ها، صحنه تئاتر را هم تجربه کرده است و کتابی به نام “نقش آبی سیمین را هم از این بازیگر در کتابفروشی ها می بینیم.

درهمین روزهای اخیر هم فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم “بهمن”، نامزد بخش بهترین بازیگری از جوایز سینمایی “آسیاپاسیفیک” شد.

با همه افت و خیزهایی که برای این بازیگر سینما و تلویزیون تا کنون رخ داده، امروز سالروز تولد او است که گرچه در 8‌سال گذشته با ممنوع‌الکاری نابهنگام، از تماشایش بر صحنه تئاتر و پرده سینما محروم بوده‌ایم اما امروز او را با بازی باز هم منتظر در فیلم ها، با نقش های متفاوت و ماندگارش می بینیم.حالا تولد بانو “سیمین” سینمای ایران است. تولد بازیگری که خاطره بازی های او در ذهن مان تداعی می شود. از “سیمین” عاشق پیشه فیلم “هنرپیشه” تا “ننه گیلانه” فیلم “گیلانه” و مادر مهربان” کلاه قرمزی و پسرخاله” و…
 

 منبع:هنر انلاين

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید