وقف علمی، بازوی رشد و توسعه علم و فناوری/ لزوم ارائه ایده‌های جدید برای عملیاتی کردن اقتصاد دانش بنیان

0

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بیش از 60 مورد وقف در زمینه علم وجود دارد که باید فرهنگ آن برای حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان گسترش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی ؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد علمی نخبگان در نشست مشترک با مدیر کل اوقاف و امور خیریه که صبح امروز در این سازمان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیش از 60 مورد وقف در زمینه علم وجود دارد که امیدواریم بتوانیم این فرهنگ را گسترش دهیم.  

وی افزود: یکی از بحث های صورت گرفته در این نشست موضوع تحقیقات و پژوهش هست که در واقع وقف در حوزه‌های پژوهش جزء مواردی است که ما در معاونت علمی به شدت به دنبال آن هستیم و این مسئله یک موضوع فرهنگی است که موجب می شود تا بتوانیم جامعه ای دانش‌بنیان داشته باشیم. 

ستاری اظهار داشت: در رابطه با وقف در بنیاد ملی نخبگان، ما 2 سال است که به صورت جدی این موضوع را پیگیری کردیم و در حال حاضر واقفان خوبی در حمایت از افراد، فرد، استعداد های برتر و جوانانی که در حوزه خاصی استعداد دارند و باید مورد حمایت قرار بگیرند. 

وی با بیان اینکه بنیاد نخبگان به صورت وسیع این حمایت را انجام می دهد، تاکید کرد: قطعا مشارکت مردمی بسیار در این زمینه حائز اهمیت است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: بحث سوم در رابطه با توسعه های مربوط به شرکت های دانش بنیان و فرهنگ کارآفرینی در کشور است که در رابطه با هر سه حوزه در این جلسه بحث شد و نظرات خوبی هم توسط عزیزان ارائه شد.

وی با اعلام تشکیل کمیته کاری بنیاد نخبگان با اداره اوقاف گقت: امیدوارم استان تهران یک شروعی برای این بحث در سراسر کشور باشد که با توجه به زمینه های جدیدی که در حوزه وقف ایجاد شده است ما در واقع سه حوزه اصلی به عنوان حوزه های جدید داریم که می توان در آن فرهنگ وقف احیا کرد.

ستاری درباره توصیه مقام معظم رهبری در حرکت به سوی مسایل علمی با توجه به نیازمندی های کشور بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه ها پروژه های متنوعی در زمینه داروهای جدید، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی و موارد دیگر دارد که این بسیار جای قدردانی از سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینه مشارکت در این زمینه ها دارد.

وی افزود: ما آمادگی داریم که زیرساخت لازم را در اختیار این سازمان قرار دهیم و در زمینه از ایده های نخبگان و شرکت های دانش بنیان که حدود 2 هزار و هفتصد شرکت دانش بنیان داریم در اختیار این سازمان قرار دهیم.

ستاری در پایان یادآور شد: قطعا ایده های جدید برای عملیاتی کردن اقتصاد دانش بنیان باید در حوزه وقف راه پیدا کند و نباید وقف در چند حوزه خاص باشد، و ما خوشحالیم که این تحرک در سازمان وقف برای فعالیت در زمینه اقتصاد دانش بنیان وجود دارد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید