ولنگاری فرهنگی متوجه حوزه ساختاری کشور است/ نبود مرکز فرماندهی فرهنگی مقتدر

0

گیگر:

ولنگاری فرهنگی متوجه حوزه ساختاری کشور است/ نبود مرکز فرماندهی فرهنگی مقتدرگروه ادبیات، نشر و رسانه: حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سومین اجلاس سراسری مدیران کل وزارت ارشاد با بیان اینکه برگزاری این اجلاس به شکل سالانه نشانه توجه به شخص وزیر و هم‌افزایی برنامه‌های فرهنگی در سطح استان است، اظهار داشت: امروز همه ما به همیت و قدرت حوزه فرهنگ و هنر در بحث قدرت نرم واقفیم. اقتدار و اعتلای فرهنگی نشان از قدرت نرم هر جامعه‌ای دارد.

به گزارش بولتن نیوز، وی افزود: مدیران ما در استان‌ها با برخورداری از اطلاعات و معلومات کافی و شناخت جریانات فرهنگی و رصد به موقع در سطح ملی و استانی باید پاسخگوی افکار باشند چرا که امروز کسی موفق است که بتواند بر افکار عمومی جامعه تأثیرگذار باشد.

وی به توصیه رهبر انقلاب اشاره کرد و با بیان اینکه باید این تأکیدات در سطح برنامه‌ها قرار بگیرد، گفت: ایشان موضوع ولنگاری فرهنگی را مطرح کردند، شاید بسیاری از جریانات سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای پس از این سخنان نوک حمله را متوجه دستگاه فرهنگی کشور کرده‌اند در صورتی که اگر به متن سخنان ایشان توجه شود درمی‌یابیم ایشان فرمودند: من نگران وضعیت کلی فرهنگ هستم و اشاره مستقیمی به ارشاد نداشتند؛ گرچه فرهنگ انقلاب مطالبات و دغدغه‌هایی دارند ولی بحث ولنگاری فرهنگی پیش از اینکه متوجه حوزه محتوایی باشد متوجه حوزه ساختاری کشور است.

به گفته سخنگوی ارشاد امروز ما از هزاران میلیارد تومان بودجه فرهنگی بخش اندکی در اختیار وزارت ارشاد می‌بینیم که نشان از مظلومیت حوزه فرهنگ است. با وجود کمبود منابع باید بیشترین پاسخگویی را به نهادهای نظارتی و بالادستی داشته باشیم.

نوش‌آبادی ضمن بیان اینکه بحث دیگر در موضوع ساختار فرهنگی موضوع نهادها و مراکز فرهنگی است که کار موازین در کشور می‌کنند گفت: بعضاً همین نهادها به رقیبان پنهان حوزه فرهنگ تبدیل شده‌اند عدم تبعیت و تمکین نهادهای فرهنگی از سیاست‌های کلی از دیگر موارد است. در همین ارتباط فقدان یک مرکز فرماندهی فرهنگی مقتدر در کشور به لحاظ ساختاری وجود ندارد و از دیگر مشکلات می‌توان به تعدد شوراهای بالادستی در بحث ساختاری فرهنگی اشاره کرد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بحث کثرت مداخله‌گران در حوزه فرهنگ و هنر نیز تأکید کرد و توضیح داد: این مداخله‌گران بعضاً مسئولیت رسمی ندارند مثل بعضی احزاب و باندهای سیاسی که اینها حتی خود را در برابر مقررات مسؤول نمی‌دانند بلکه خود را مقابل یکدیگر دانسته و حتی گاهی بالاتر می‌دانند.

وی افزود: نهادهای قانونگذار رسمی هم به موازات تحولات کند عمل می‌کنند در دوره گذشته مجلس تنها یک طرح امر به معروف و نهی از منکر را مصوب کرد که نشان می‌دهد باید با مجلس هماهنگ‌تر باشیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بحث موسیقی و اصلاح ماده 20 که اشکالاتی را پدید آورده بود اشاره کرد و گفت: این اصلاحیه مغایر با تکالیف ذاتی و قانونی نهادهای دیگر نیست بلکه نیازمند هماهنگی و هم‌افزایی نهادهای انتظامی هستیم هر چند همواره از حمایت آنها برخوردار بوده‌ایم. برگزاری جشنواره‌ها و کنسرت‌ها در طول سال با تلاش نهادهای مختلف در سطح ملی و استانی برگزار شده و این تقسیم کارها به معنی تضعیف یک نهاد یا دستگاه نیست بنابراین باید در برابر معضلات و آسیب‌های اجتماعی که از دغدغه‌های نظام و رهبری است همکاری داشته و در حوزه فرهنگ مقابل این آسیب‌ها بایستیم و به آنها توجه کنیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید