ویندوز ۳۰ ساله شد

0

گیگر :

اولین نسخه ویندوز در سال ۱۹۸۵ ارائه و جانشین MS-DOS شد. ارائه ویندوز یک رویداد مهم بود که راه را برای نسخه‌های مدرن ویندوز که امروزه استفاده می‌کنیم، باز کرد. اگرچه ویندوز ۱۰ هیچ شباهتی به ویندوز ۱٫۰ ندارد؛ اما بسیاری از بخش‌های بنیادی اولین ویندوز مانند نوارهای غلتان، منوهایی که وقتی رویشان کلیک می‌کنید باز می‌شوند، آیکون‌ها، جعبه‌های مکالمه و اپلیکیشن‌هایی مانند نوت‌پد و نقاشی MS در ویندوز ۱۰ نیز به چشم می‌خورد.

همچنین ویندوز ۱٫۰ سکویی برای ماوس ایجاد کرد. اگر از MS-DOS استفاده کرده‌اید، می‌دانید که در این سیستم‌عامل تنها می‌توانستید دستورات را تایپ کنید؛ اما در ویندوز ۱٫۰ شما با یک ماوس و کلیک روی پنجره‌ها می‌توانستید آن‌ها را حرکت دهید. در آن زمان بسیاری از کاربران شکایت می‌کردند که ویندوز ۱٫۰ به جای تمرکز بر روی دستورات کیبوردی، تمرکز زیادی بر روی تعامل ماوس دارد.

در سال ۱۹۸۵، ویندوز ۱٫۰ به ۲ فلاپی دیسک، ۲۵۶ کیلوبایت حافظه و یک کارت گرافیک نیاز داشت. اگر می‌خواستید چند برنامه را اجرا کنید، به یک کامپیوتر شخصی با یک هارددیسک و ۵۱۲ حافظه نیاز داشتید.

حالا ۳۰ سال است که ویندوز در حوزه رایانش شخصی غالب است و هیچ کمپینی از سوی اپل و مک نتوانست این موضوع را تغییر دهد. طی این سال‌ها مایکروسافت همچنان تغییراتی در ویندوز ایجاد کرده و کاربردهای جدیدی برای آن در دستگاه‌های مختلف، کسب‌وکارها و کلاد فراهم آورده است. در حال حاضر با محبوبیت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های مدرن، ویندوز با سخت‌ترین چالش تاریخ خود مواجه شده است. در ادامه تکامل ویندوز را طی ۳۰ سال گذشته مشاهده خواهید کرد.

cover

پاسخ دهید