ویکی‌پدیا در ترکیه فیلتر شد

0

ویکی‌پدیا در ترکیه فیلتر شد

ترکیه از روز شنبه دسترسی عموم را به دانشنامه آنلاین ویکی‌پدیا مسدود کرد. دولت ترکیه ادعا کرده است که این وبسایت در تلاش برای لکه دار کردن این کشور بوده است. این اقدام در پی قانونی صورت گرفته است که به مقامات اجازه میدهد اطلاعاتی را که تهدیدی برای امنیت ملی به حساب میاید، مسدود و یا محدود کند.

به نقل از Turkey Blocks، گروه نظارت بر اینترنت ترکیه که بر روی پروژه شناسایی و اعتبار گزارش های سانسور اینترنت در این کشور کار میکند، از 8 صبح شنبه ویکی‌پدیا در ترکیه مسدود شده است. این کشور براساس قانون 5651، که به دولت اختیارات گسترده ای برای تنظیم محتوای آنلاین میدهد، دست به چنین اقدامی زده است. وزیر ارتباطات ترکیه گفته است که دسترسی مسدود شده است، زیرا این وبسایت در محتوای خود ادعا کرده است که ترکیه با گروه های تروریستی هماهنگ است و منبع این خبر کمپینی است برای لکه دار کردن ترکیه در عرصه بین المللی.

پس از آنکه مذاکرات ترکیه با ویکی‌پدیا مبنی بر حذف این مطلب با شکست روبه رو شد، ترکیه اقدام به مسدود کردن این وبسایت کرد. جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی‌پدیا در توئیتر خود بیان کرد: “دسترسی به اطلاعات، حق اساسی یک بشر است.” در سال های اخیر، ترکیه سایت هایی مانند ویکی لیکس، یوتیوب، فیسبوک و توئیتر را به طور معمول با استناد به امنیت ملی مسدود کرده است. کاربران شبکه های اجتماعی در ترکیه از این اقدامات ابراز نگرانی کرده اند و از رئیس جمهور برای تلاش جهت ساکت کردن نظرات مخالف، انتقاد کرده اند. رجب طیب اردوغان به تازگی موفق شده است در یک رفراندوم بحث برانگیز به پیروزی برسد و قدرت خود را بیش از گذشته افزایش دهد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید