يونيما فاز محتوايي را در ايران كليد مي‌زند

0

گیگر:

تأملي پيرامون راه‌اندازي كميته عدالت اجتماعي و جوانان در يونيما!

راه‌اندازي كميته‌اي جديد با عنوان عدالت اجتماعي از سوي يونيما، دهه‌ها پس از تأسيس اين اتحاديه موردي عجيب به نظر مي‌رسد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از جوان، در جريان برگزاري پاتوق شبانه جشنواره عروسكي، ددي پودامجي، رئيس يونيماي جهاني (اتحاديه جهاني نمايشگران عروسكي) در ديدار با علي مرادخاني، معاون هنري وزارت ارشاد و تني چند از فعالان اين عرصه از راه‌اندازي كميته عدالت اجتماعي و جوانان در يونيما خبر داده و ابراز علاقه‌مندي كرده است كه مرضيه برومند هم عضو اين كميته جديد بشود. 


راه‌اندازي كميته‌اي جديد با عنوان عدالت اجتماعي از سوي يونيما، دهه‌ها پس از تأسيس اين اتحاديه موردي عجيب به نظر مي‌رسد. اينكه چه ضرورتي باعث شده تا يونيما را به صرافت بيندازد تا كميته‌اي جديد با نام عدالت اجتماعي و جوانان تأسيس كند مي‌تواند محل تأمل باشد. يونيما چند سالي است كه در ايران به شدت فعال شده و دفاتر شهرستاني آن با نام يونيماي مبارك تا روستاي ده‌چشمه چهارمحال و بختياري هم توسعه پيدا كرده است. حميدرضا اردلان، رئيس يونيماى (UNIMA) ايران كه خرداد سال جاري در بيست و دومين كنگره جهانى يونيما براي عضويت در كميته اجرايي و رياست كميته حفاظت از ميراث اين اتحاديه انتخاب شده، معتقد است: اساس فعاليت‌هاي يونيما در ايران بر اين نظريه مبتني است كه «يونيماي مبارك» يا همان شعبه ايراني يونيما، صاحب روش در فعاليت‌هاي نظري و عملي باشد و به يكي از كانون‌هاي تئاتر عروسكي جهان مبدل شود. 

در اساسنامه يونيماي مبارك كه شعبه ايراني اتحاديه جهاني يونيما را نمايندگي مي‌كند، يونيما سازماني بين‌المللي و غيردولتي به منظور پيشرفت هنر نمايش عروسكي در سراسر جهان معرفي شده است؛ سازماني كه با هدف استفاده از اين هنر در راستاي دستيابي به ارزش‌هاي انساني مانند صلح و درك متقابل ميان ملت‌ها، صرفنظر از عقايد سياسي و مذهبي و تفاوت‌هاي فرهنگي، مطابق با آنچه در بيانيه جهاني حقوق بشر به آن اشاره شده، فعاليت مي‌كند. در ماده 2 فصل سوم اساسنامه يونيماي مبارك اشاره دارد به اينكه ارتقاي نمايش عروسكي در ايران بر اساس اهداف يونيماي جهاني و مطابق با موازين و سياست‌هاي فرهنگي و هنري كشور ايران انجام خواهد شد. 

اضافه كردن كميته جديدالتأسيس عدالت اجتماعي و جوانان فارغ از بي‌ارتباط بودن مأموريت و اهداف يونيما با مفهوم پرچالش و بسيطي چون عدالت اجتماعي اين نكته را به ذهن متبادر مي‌كند كه اصولاً اين اتحاديه بنا بر چه انگيزه‌اي تصميم به تأسيس اين كميته گرفته است؟ بديهي است كه برداشت جمهوري اسلامي ايران از مفهومي چون عدالت اجتماعي با آنچه در اعلاميه حقوق بشر سازمان ملل ذكر شده تطابقي كامل ندارد و ‌اي كاش رئيس و دبير كل اتحاديه جهاني يونيما كه در حال حاضر به بهانه برگزاري شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسكي در ايران به سر مي‌برند درباره ابعاد، اهداف و انگيزه‌هاي تشكيل كميته موسوم به عدالت اجتماعي توضيحات بيشتري بدهند. پودامجي در ديدار با مرادخاني از 76 مركز ملي فعال يونيما در جهان و 26 مركز در حال راه‌اندازي در كشورهاي ديگر نيز سخن گفته است كه نشان از برنامه‌هاي جدي و بلندمدت براي توسعه اين اتحاديه در جهان دارد و نشان مي‌دهد اين سازمان حساب ويژه‌اي بر توسعه اهداف خود به واسطه فعاليت‌هاي شعبه ايراني‌اش باز كرده است. 

 پودامجي همچنين از گردآوري دانشنامه يونيما كه با حمايت دولت فرانسه و به زبان فرانسوي منتشر شده و قرار است در آينده نيز به زبان‌هاي انگليسي و اسپانيايي نيز منتشر شود و نيز خبرنامه يونيماي ايران به دو زبان فارسي و انگليسي خبر داده و تأكيد كرده است: اين خبرنامه باعث مي‌شود هنرمندان ايراني با هنرمندان ديگر كشورها در ارتباط باشند و بتوانند اطلاعات و تجارب خود را با يكديگر مبادله كنند؛ چراكه مهم‌ترين مزيت عضويت در يونيما، انتقال و تبادل تجربه‌ها و اطلاعات است. در اين جلسه كه با حضور حميدرضا اردلان، رئيس يونيماي ايران برگزار شد، گروه‌هاي شركت‌كننده پرسش‌هاي خود را درباره فعاليت‌هاي گوناگون يونيما، چگونگي عضويت در آن مطرح كرده‌اند و ايدويا اوتگي مارتينز كه اولين دبير كل زن در يونيماست، توضيحاتي درباره شرح وظايف هر يك از كميته‌هاي يونيما ارائه كرد. همكاري با سازمان‌هاي بين‌المللي در جهان امروز امري اجتناب‌ناپذير قلمداد مي‌شود و بيش از اينكه براي ايران يك تهديد قلمداد شود بايد به عنوان يك فرصت تلقي شود، اما كيفيت همكاري‌هاي بين‌المللي در جهان امروز هوشمندي و ذكاوت بالايي مي‌طلبد. هنرمند با سابقه و متعهدي چون بانو مرضيه برومند نيز حتماً به اهميت جنگ نرم فرهنگي كه در جهان پيچيده اكنون غيرقابل انكار است، اشراف كامل دارند.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید