پاسخ اپل به قاضی دادگاه: باز کردن قفل آیفون با سیستم عامل iOS 8 به بعد غیرممکن است!

0

گیگر :

دوشنبه گذشته در پاسخ به درخواست قاضی دادگاه اپل در بیانیه کوتاهی اعلام کرد که در بسیاری از پرونده‌های چنینی که اکنون و در آینده مطرح خواهند شد این شرکت در باز کردن قفل آیفونهایی که با رمزعبور محافظت می شوند، نمی تواند به دولت کمکی کند. جیمز اورینستین قاضی ارشد ایالتی که مشغول رسیدگی به یک پرونده سنگین است، از وزارت دادگستری خواسته بود تا به اپل دستور دهند به بازرسان دولتی در باز قفل یک آیفون کشف شده در تحقیقات پلیسی کمک کند.

اپل پاسخ داده:
در بسیاری از پرونده‌های اینچنین که از این به بعد مطرح می شوند، درخواستها و دستورات دولتی بسیار سخت و مشکل آفرین خواهند بود. زیرا اجرای آنها تقریبا غیر ممکن است. در خصوص ابزارهایی که سیستم عامل iOS8 یا بالاتر را روی خود دارند اپل هیچ دسترسی و توانایی تکنیکالی برای انجام درخواستهای دولتی ندارد و نمی تواند چنین دستگاه‌هایی را قبول کرده و اطلاعات موجود در آنها را رمزگشایی نماید تا مورد استفاده بازرسان قرار گیرد. یکی از قابلیتهای امنیتی iOS 8 این است که در صورت فعال شدن رمز عبور و رمزنگاری داده ها و حافظه دستگاه، هیچ کس به هیچ عنوانی بدون دانستن رمزعبور نمی‌تواند به اطلاعات درون آن دسترسی داشته باشد. حتی اگر اپل باشد.

این بیانیه کوتاه در واقع نظرات عمومی و رسمی اپل در هنگام روبرویی با فشارهای قانونی برای رمزنگاری موبایلها را در بر می گیرد. در هفته‌های جاری ۱۶ دادستان نامه‌های را برای کمیته قضایی سنا ارسال کردند و از این کمیته خواستند تا به شکل قانونی استفاده از در پشتی در تمامی ابزارهای الکترونیک توسط کارخانه‌ها را اجباری کند.

به هر حال، آیفونی که مورد اشاره این پرونده بود، از iOS 7 بهره می‌برد و اپل گفته که از نظر تکنیکی تنها می تواند اطلاعات برخی پوشه‌های مشخص و داده‌هایی را که رمزنگاری نشده‌اند استخراج کند.. اپل می‌گوید تنها به برخی فایلهای ساخته شده توسط کاربر در اپلیکیشنهای خود شرکت و ان هم تنها روی تلفنهایی که iOS 7 یا قدیمی‌تر هستند دسترسی دارد، اما نمی توانید ایمیلها، یادداشتهای درون تقویم یا اطلاعات هر اپلیکیشن غیر اپلی دیگری را رمزگشایی و باز کند.

هنوز مشخص نیست که وزارت دادگستری چرا به دنبال دستیابی به اطلاعات این آیفون است. و جزئیات آن همچنان در پرونده محرمانه باقی مانده‌اند.

اپل می‌گوید ممکن است بتواند در خصوص آیفونهایی با سیستم عامل قدیمیتر به دولت کمک کند و در این راه هزینه یا جبرانی را توقع ندارد، اما ترجیح می‌دهد که چنین کاری نکند.

در این بیانیه که توسط مشاوران بیرونی اپل، کن دریفاش، مارک زویلینگر و جفری لندیس امضا شده، آماده است که: مجبور کردن اپل به استخراج داده ها در این پرونده، در غیاب مجوزهای قانونی واضح، می تواند به اعتماد میان اپل و مشتریانش آسیب بزند و به شکل قابل ملاحضه‌ای شهرت این برند را لکه دار کند. و آسیب به این شهرت که در پشت این پرونده مستور است، در بازه زمانی طولانی تر می تواند تاثیرات اقتصادی بسیار زیانباری داشته باشد.

قاضی اورینستین پیشتر در اعلام نظری در خصوص این پرونده گفته بود که شک دارد چنین اختیاری را برای اجبار اپل جهت کمک به دولت داشته باشد. وزارت دادگستری در خصوص این پرونده و دیگر تصمیمات اینچنینی گفته است که قضات ایالتی طبق قانون All Writs Act آمریکا همگی برای چنین دستوراتی قدرت و اختیارات کافی دارند.

cover

پاسخ دهید