پاسخ سازمان فناوری اطلاعات به رسانه‌های زنجیره‌ای دلواپس

0

فناوری اطلاعات > ارتباطات – سازمان فناوری اطلاعات با اننتشار اطلاعیه ای با عنوان «دلواپسی با برداشت های سلیقه ای» پاسخ رسانه های زنجیره ای به سوء برداشت از کارگاه امنیت در شبکه های اجتماعی در نمایشگاه تلکام 94 را داد.

به گزارش خبرآنلاین متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

لینک منبع

پس از کسب موفقیت های دولت تدبیر و امید در سایه رهبری عالی نظام در مبارزه با استکبار و توفیق برجام، شاهد تلاش های رسانه های زنجیره ای در جهت تضعیف جایگاه دولت و تخریب تلاش ها به هر بهانه ای هستیم که مرور تیترهای غیرحرفه ای همراه با تمایلات شخصی این دست از رسانه ها طی چند صباح گذشته می تواند شاهدی باشد بر این تحلیل کارشناسان ارتباطات.
بدون شک، يكي از اهداف اصلي حضور سازمان ها و دستگاه ها در نمايشگاه هاي مختلف افزايش سطح آگاهي عمومي مخاطبان از دستاورد ها و تلاش هاي مجموعه مي باشد كه براي اين منظور اقدام هاي مختلفي عملياتي مي شود كه برگزاري كارگاه هاي جانبي يكي از اين اقدام ها است. در همين راستا سازمان فناوري اطلاعات ايران در نمايشگاه تلكام 94 كارگاه ها ي مختلفي را برگزار كرد كه از آن جمله مي توان به كارگاهاي زير ساخت هاي ارتباطي توسعه دولت الكترونيك – راهكارهاي جذب و سرمايه گذاري بخش خصوصي در ايجاد ظرفيت هاي پردازشي كشور- چالش ها و تهديدات امنيتي (اينترنت اشياء) و بررسي روندهاي فناوري هاي ارتباطي دنيا اشاره كرد .

تبیین و بررسی مولفه های امنيت شبكه هاي اجتماعي داخلي و خارجي، يكي ديگر از اين كارگاه ها بود كه هدف اصلي آن افزايش آگاهي و تحليل ريسك ها و نحوه ارتقاء كيفيت امنيت شبكه هاي اجتماعي در راستاي حفظ حريم خصوصي و افزايش ضريب امنيت و حقوق كاربران كشورمان بوده كه در آخرين روز نمايشگاه تلكام برگزار شد .مطالب مطرح شده در اين كارگاه براي تعدادي از كارشناسان و خبرنگاران به عنوان سفيران آگاهي بخش جامعه در راستاي افزايش اطلاعات كاربران ارائه گرديد ،كه بخش هايي از مطالب ارائه شده در كارگاه به صورت گزينشي منعكس شد .

در اين كارگاه ،پژوهش مشترك معاونت امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات سازمان و مركز راهكارهاي اطلاعاتي هوشمند دانشگاه صنعتي شريف كه در راستاي وظايف قانوني سازمان انجام شده بود مطرح شد .از جمله مباحث عنوان شده در اين كارگاه مي توان به تعريف شبكه هاي اجتماعي و ذينفعان آن ،مباحث امنيتي در جهت حفظ حريم خصوصي و جلوگيري از دسترسي هاي نادرست ،تهديد هاي شبكه هاي اجتماعي خارجي و مقابله اتحاديه اروپا با آن بر اساس قوانين و مقررات حاكم و همچنين اصول OECD در جهت حفظ حريم خصوصي اشاره كرد .نحوه مناسب و ايده آل استفاده از شبكه هاي اجتماعي و نقاط خطر احتمالي و حمله هاي امنيتي قابل وقوع در اين شبكه ها و همچنين بررسي شبكه هاي اجتماعي داخلي از ديگر عناويني بود كه در اين كارگاه مورد بررسي قرار گرفت .

سطح بندی شبكه هاي اجتماعی و تقسيم بندي شبكه ها (بدون ذكر نام ) در دسته هاي A،B، C،D با خطا هاي امنيتي با ريسك بالا ،متوسط و كم از جمله مواردي بود كه در آن نشست توسط كارشناسان اين حوزه بيان شد.

وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ،سازمان ها و شركت هاي تابعه آن، همانگونه كه از آغاز به كار دولت تدبير و اميد حمايت از پروژه ها و توليدات بومي در حوزه فاوا نظير شبكه هاي اجتماعي داخلي ،جويشگر هاي بومي و توسعه خط و زبان فارسي در فضاي مجازي را به عنوان يكي از سياست هاي مهم و استراتژيك خود به صورت عملي و نه شعاري پيگيري كرده كه از آن جمله مي توان به حضور پررنگ جناب آقای دكتر واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در شبكه هاي اجتماعي داخلي و ارتباط مستقيم از طريق اين شبكه ها با كاربران اشاره كرد ، همچنان به حمايت از طرح ها و ايده هاي بومي در جهت بالندگي و شكوفايي كشور ادامه خواهد داد.

در اين ميان گزارش هاي منتشر شده در تعداد انگشت شماري از رسانه ها كه شامل بخشي از مطالب عنوان شده در كارگاه مذكور بوده و بر اساس برداشت هاي رسانه اي صورت گرفته بود ، زمینه سازی بود تا تعدادی از رسانه های زنجیره ای با ذوق زدگی فرصتی طلایی (به رغم تصورات اشتباه که ناشی از دیدگاه غیرحرفه ای ایشان است) را یافته و این موضوع را دستاویزی کنند برای بازی در زمین رسانه های بیگانه و بر خلاف منویات مقام معظم رهبری که همواره همدلی و همزبانی را در کشور میان بخش های مختلف خواستار بودند.

این رسانه های زنجیره ای آنقدر مشغول تلاش های خود برای تفرقه افکنی میان ملت و دولت و ایجاد فضای ابهام آلود برای گرفتن ماهی از آب گل آلود بودند که اطلاعیه تکمیلی مركز ماهر در این خصوص نیز برای ایشان مفید فایده نبود و با تكيه به مطالب ناصحیح اقدام به قلم فرسايي کرده و بدون بررسی اصل خبر، مبادرت به اتهامات و تخریب ها به وزارت ارتباطات کردند.

بررسی سابقه این حجمه خود به تنهایی می تواند گویای واقعیت هایی باشد که قضاوت در آن خصوص را به وجدان بیدار حق جویان واگذار می کنیم.

1. کارگاه امنيت شبکه‌های اجتماعي داخلي و خارجي در هفتم مهرماه در آخرین روز نمایشگاه تلکام برگزار شد که 94/7/17 نخستین خبر روی خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفت.

2. خبرگزاری فارس، در تاریخ 94/8/5 اقدام به انتشار گزارشی با عنوان نقض امنیت 9 شبکه اجتماعی داخلی با استفاده از بخشي از مطالب عنوان شده در كارگاه مذكور و با توجه به برداشت هاي رسانه اي خود کرد و بر اساس همین برداشت رسانه ای نیز، عکسی شامل چند نام را در گزارش خود قرار داد.

3. سه روز بعد، یعنی در تاریخ 94/8/8 مرکز ماهر با انتشار اطلاعیه ای روی سایت خود توضیحات تکمیلی در خصوص گزارش فارس را در جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

4. در این میان، یکی از مدیران شبکه های اجتماعی نامبرده شده در گزارش ناقص خبرگزاری فارس با اتکا به این خبر و بدون عنایت به اصالت و صحت آن، تحلیلی بلند بالا و غیر منصفانه (علی رغم حمایت گسترده وزارت ارتباطات از محصولات بومی در فضای سایبری) شامل انواع تهمت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات ایران تهیه و منتشر کرد.

5. روز بعد یعنی 94/8/9 حجمه آغاز و رسانه های زنجیره ای تلاش کردند تا این حرکت را که در جهت فرهنگ سازی برای حضور در فضای مجازی و حفظ حقوق کاربران ایرانی در اینترنت صورت گرفته بود را به ابزاری برای تخریب تلاش ها تبدیل کنند که خبرگزاری تسنیم نخستین آن ها محسوب می شود.

6. روز بعد، یعنی 94/8/10، روزنامه با سابقه کیهان نیز که معمولا در انتخاب و درج اخبار تخصصی این بخش، عمدتا با دقت خاص عمل کرده بود، بدون توجه به صحت منشاء خبر، مبادرت به درج کامل خبر رسانه های یاد شده کرد و نکات اتهام برانگیزی نیز در آن قرار داد.

7. اما گزارش کیهان پایان کار نبود و در ادامه راه و به تدریج سایت های خبری دیگری نیز به بازنشر مطالب منتشر شده طی این مدت، بدون کسب اطلاع از صحت و سقم مساله از مبداء (سازمان فناوری اطلاعات ایران) مبادرت نموده و فضا سازی را تکمیل کردند که از آن نمونه می توان به بازنشر گزارش کیهان در سایت جهان نیوز در تاریخ 94/8/11 اشاره کرد.

8. بازنشر یادداشت غیرمنصفانه مدیر یکی از شبکه های اجتماعی که برای نخستین بار در تاریخ 94/8/9 در خبرگزاری تسنیم صورت گرفته بود، برای بار پنجم و در تاریخ 94/8/12 در سایت عصر ایران آخرین اقدام زنجیره ای می باشد که تا لحظه تنظیم این گزارش صورت گرفته است.

جالب اینکه، سایت وزین “الف” نیز یک روز قبل، عینا مطلب را منتشر کرده بود.

اما به این دست از رسانه ها توصيه مي كنيم با رعايت اصول حرفه اي ، اخلاق مداري، رعايت انصاف، در برنامه هاي تخصصي دقت داشته باشند تا اينگونه مجبور نباشند بر اساس برداشت شخصي و غير حرفه اي درباره موضوعي تخصصي اظهار نظر كنند و از ایشان تقاضا داریم تا در راستای سیاست های کلان نظام، در جهت حمایت از تولیدات داخلی ما را یاری رسانند.

رعایت اخلاق اسلامی ازجمله مواردی است که همواره از سوی بزرگان مورد سفارش اکید بوده و در همین راستا از رسانه‌های گروهی با هر دید سیاسی، حزبی و جناحی تقاضا داریم اندکی بیشتر در آیه شریفه 12 سوره حجرات، ” یا ایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیراً مِن الظّن انّ بَعْضَ الظّنِ اثمٌ” (ای کسانی که ایمان آورده اید ازبسیاری از گمانها بپرهیزید، چرا که بعضی گمانها، گناه است.) تامل کنند.

به راستی، آیا خبری در راه است که برخی رسانه های هم‌سود نظیر فارس، تسنیم و کیهان از طریق پاسکاری خبری درباره خبر یک ماه قبل، طوفانی در لیوان برپا کرده اند و اذهان مردم را درگیر غیرواقعیات می کنند. “این تذهبون”

شايان ذكر است به منظور تنویر افکار عمومی، فايل كامل مطالب ارائه شده در كارگاه امنيت شبكه هاي اجتماعي داخلي و خارجي قرار داده می شود که علاقه مندان مي توانند جهت دريافت، اینجا كليك كنند .

 

5656

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید