پاسخ پکن به گلایه های رئیس جمهور افغانستان از “پاکستان”

0

خبرگزاری میزان – معاون اول رییس جمهوری چین روز سه شنبه به کابل سفر کرد و در این سفر «پکن» و “کابل”، سه توافق نامه در زمینه های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی، به امضا رساندند و اشرف غنی پس از امضای این اسناد گفت که امروز یک قدم بزرگ در تامین امنیت افغانستان برداشته شد.

پاسخ پکن به گلایه های رئیس جمهور افغانستان از به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نصب خودروهای کانتینری مجهز به شناسایی مواد منفجره و مهمات در چهار سوی شهر کابل، ساخت ده هزار واحد مسکونی با هزینه 79 میلیون دلار درکابل وهمکاری در زمینه آموزش عالی که جزییات آن اعلام نشده واحتمال می رود کمک چین در ساخت دانشگاه های افغان باشد، محتوای این اسناد همکاری است.

“محمد اشرف غنی” رییس جمهوری افغانستان درسفریک روزه “لین وان چاو” معاون رییس جمهوری چین به “کابل”، از”پکن” به عنوان شریک راهبردی افغانستان یاد کرد و از این قدرت بزرگ اقتصاد آسیا و جهان خواست تا در زمینه های جاده سازی، راه آهن، انرژی و سرمایه گذاری در معادن به این کشور کمک کند.

رییس جمهوری افغانستان درابتدای شکل گیری دولت یک ساله وحدت ملی برای شرکت در نشست موسوم به کشورهای “قلب آسیا”، به چین سفر کرد و در چهارچوب سیاست «همکاری و همگرایی منطقه ای» افغانستان که در عمر یک ساله زمامداری خود نشان داده است بیش از هر مولفه دیگری به این سیاست می اندیشد، از «پکن» خواسته بود تا حضوری گسترده تر در افغانستان داشته باشد.

معاون رییس جمهوری چین نیز تصریح کرد که وی علاوه بر شرکت درآیین تجلیل از شصتمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی افغانستان و چین، به کابل سفر کرده است تا توافق ها و تعهدهایی را که سران دو کشور در دیدار با یکدیگر به آن دست یافته اند، عملی کند.

وی به مقام های افغانستان اطمینان داد که به اجرای طرح های توسعه در این کشور متعهد خواهد بود و از احیای کمربند اقتصادی راه ابریشم، استقبال خواهد کرد وقصد دارد به افغانستان برای افزایش ظرفیت دفاعی نیروهای امنیتی کمک کند، اما به نظر می رسد انتظار دولت افغانستان فراتر از این کمک هاست.

«لوان» تصریح کرد که این کمک های امنیتی در واقع کمک به امنیت دو کشور خواهد بود. چین و افغانستان در حدود 76 کیلومتر مرز مشترک دارند. نوار باریکی از استان «بدخشان» واقع در شمال شرق افغانستان، بخشی از دو کشور پاکستان و چین را از هم جدا کرده است.

روابط افغانستان وچین برای هردوکشوربااهمیت خواهد بود.«کابل» نیازمند همکاری چین درطرح های زیربنایی وبه ویژه همکاری امنیتی و استقرارصلح دراین کشوراست و «پکن» از امنیت افغانستان برای احیای راه ابریشم از ایران تا چین و سرمایه گذاری های اقتصادی در این کشور، بهره مند خواهد شد.

سطح روابط امنیتی و اقتصادی «پکن» و «کابل»، بدون آگاهی از چگونگی تنظیم روابط این دو کشور با پاکستان که از نظر جغرافیایی، درست مابین افغانستان و چین واقع شده و بین دو کشور فاصله انداخته، به ویژه در بعد امنیتی، تعمیق نخواهد یافت و یا دست کم مثمر ثمر نخواهد بود. تیرگی روابط پاکستان و افغانستان بر روابط این دو کشور با سایر کشورها سایه می اندازد.

“اشرف غنی” در سفر «لین وان چاو»، نامی از پاکستان نبرد، اما گلایه های خود را از “اسلام آباد”، این گونه با وی در میان گذاشت: جنگ در افغانستان، یک جنگ تحمیلی و بین المللی است و ضرورت دارد تا دولت های منطقه بر اساس اصول روشن قوانین بین الملل، از ایجاد پایگاه ها و پناهگاه های تروریسم در خاک خود ممانعت به عمل آورند.

رییس جمهوری افغانستان پیش از این روشن ساخته بود که پناهگاه های تروریسم که از آنجا به گفته وی، جنگ را به افغانستان تحمیل کرده اند، کدام دولت است.”اشرف غنی” گفته بود که صلح دو بعد دارد، یکی صلح بـا پاکستان اسـت تا جنگ اعلام نشده ١٣ساله در برابر افغانستان پایان یابد و بعد دیگر آن صلح بـا طالبان اسـت، اما ما هنوز هم شاهد هستیم لانه هـای تربیت نیروهای انتحاری و کارخانه های تولید بمب که مردم افغانستان را به خاک و خون می کشد، در آن کشور فعال است.

مقام های افغانستان از چین انتظار دارند تا از نفوذ خود برای فشار آوردن بر پاکستان استفاده کند تا “اسلام آباد”، گروه “طالبان” را بر سر میز مذاکره با دولت افغانستان حاضر کند. مذاکراتی که دور نخست آن برگزار شد و حدود دو ماه قبل پس از انتشار خبر مرگ ملا «محمد عمر» رهبر پیشین طالبان، متوقف شد.
خبر توقف مذاکرات را اولین بار وزارت امور خارجه پاکستان به عنوان میزبان این مذاکرات با انتشار بیانیه ای اعلام کرد و در روزهای اخیر نیز “سرتاج عزیز” مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی “نواز شریف” نخست وزیر پاکستان گفت که زمان برای نقش آفرینی پاکستان در روند گفت و گوهای صلح در افغانستان مناسب نیست و این دولت افغانستان و طالبان هستند که باید در مورد زمان آغاز گفت و گوهای جدی خود تصمیم بگیرند.

روابط «اسلام آباد» و «پکن» بسیار گرم است و پاکستان یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات نظامی و سایر محصولات چین و نیز یکی از صادرات عمده به چین است. ارزش مبادلات تجاری دو کشور به مرز 12 میلیارد دلار می رسد و چین که در سال های اخیر نشان داده است در هر روابط دوجانبه یا چند جانبه ای منافع اقتصادی را بر سایر مولفه های دیگر ترجیح می دهد، به سادگی از این منافع چشم پوشی نخواهد کرد.
 
شاید به همین دلیل معاون رییس جمهوری چین در سفر خود به «کابل»، پس از شنیدن گلایه های “اشرف غنی” نسبت به پاکستان، در این مورد تنها به این پاسخ بسنده کرد که روابط افغانستان و چین، “مانند گذشته” و براساس «منافع ملی» ادامه خواهد یافت. این در حالی است که اشرف غنی به «وان چاو» گفت که ما چین را در ردیف شرکای راهبردی خود مانند «آمریکا»، «ژاپن» و «کانادا» می دانیم.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید