“پاکستان” هشت نفر را به جرم قتل اعدام کرد

0

خبرگزاری میزان – “پاکستان” روز گذشته هشت نفر از افرادی را که به جرم قتل، از سوی دادگاه های نظامی محکوم به اعدام شده بودند، به دار آویخت و بدین ترتیب تعداد اعدام ها در این کشور از زمان برداشته شدن ممنوعیت اعدام در آذر ماه سال گذشته، به بیش از 230 مورد رسید.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از رسانه های پاکستان، اعدام های روز گذشته در شهرهای اتُک، گجرات، مولتان و بهاولپور واقع در ایالت پنجاب انجام شد.

در شرایط کنونی، 9 دادگاه نظامی در سراسر پاکستان مسوولیت محاکمه تروریست ها و مجرمان خطرناک را برعهده دارند و فرمانده ارتش اخیرا دستور افزایش تعداد دادگاه های نظامی در شهر کراچی را صادر کرده است.

12 شهریور امسال نیز دادگاه نظامی پاکستان پنج نفر از عوامل دخیل در حملات تروریستی، از جمله دو نفر از تروریست های گروه تکفیری لشکر جهنگوی را که در ترور شیعیان این کشور دست داشتند، به اعدام محکوم کرد.

دیوان عالی پاکستان که نقش عالی ترین دستگاه قضایی این کشور را ایفا می کند، ماه های گذشته رای به ادامه فعالیت دادگاه های ویژه نظامی این کشور برای رسیدگی به جرایم ترویستی داد.

پس از حادثه حمله تروریستی مرگبار گروه تروریستی طالبان پاکستان به مدرسه ای در شهر پیشاور در آذرماه پارسال، عالی ترین رهبران سیاسی و نظامی پاکستان طرح جامعی را برای مبارزه با تروریسم با عنوان ‘طرح اقدام ملی علیه تروریسم’ آغاز کردند.

تشکیل دادگاه های نظامی برای تسریع روند محاکمه تروریست هایی که سال ها در زندان های این کشور بلاتکلیف مانده اند، به عنوان بخشی از این طرح در نظر گرفته شد.

حدود 150 دانش آموز، معلم و نیروهای پاکستانی در حمله تروریستی به مدرسه پیشاور کشته شدند. بیش از 100 نفر از این قربانیان دانش آموز بودند.

اجرای حکم مجازات مرگ در پاکستان در سال های گذشته رایج بود اما دولت این کشور در سال 2008 به علت فشارهای بین المللی توسط دولت ها و نهادهای حامی حقوق بشر، اجرای آن را حتی در مورد تروریست ها، به حال تعلیق درآورد.

از پارسال که پاکستان تصمیم به از سرگیری اجرای حکم اعدام محکومان به مرگ، به ویژه ترویست ها گرفت، برخی نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل و اتحادیه اروپا به این تصمیم بشدت اعتراض کردند، اما مقامات اسلام آباد روند اعدام مجرمان خطرناک و تروریست ها را بخش لاینفک مبارزه موثر با تروریسم می دانند.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید