“پاکستان” 700 میلیون دلار از تاجران “افغانستان” باج گرفته است

0

خبرگزاری میزان – اعضای پارلمان افغانستان صبح امروز در صحن علنی این مجلس از عدم اجرایی شدن قرارداد ترانزیتی «ابتا» توسط پاکستان و 700 میلیون دلار باجگیری این کشور از تاجران افغان انتقاد کردند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزای میزان، صبح امروز برخی اعضای پارلمان افغانستان بخاطر عدم حسن رفتار پاکستان در عرصه تجارت و ترانزیت کالا از این کشور به هند انتقاد کردند.
 
آن‌ها افزودند: در چند سال اخیر پاکستان تاجران افغان را مجبور کرده‌اند تا برای ترانزیت کالاهایشان بیش از 700 میلیون دلار را به این کشور باج بپردازند.
 
اعضای پارلمان افغانستان اذعان داشتند: همچنین افزایش مالیات ترانزیتی و تجاری توسط پاکستان نیز از دیگر مشکلاتی است که بارزگانان افغانستان با آن مواجه هستند.
 
براساس قرارداد ترانزیتی “ابتا” که بین کابل و اسلام‌آباد به امضا رسیده، تاجران افغان می‌توانند کالاهای خود را تا نقطه صفر مرزی “واگه” پاکستان ببرند تا از این طریق وارد هند شوند و یا کالاهای خود را از این کشور به افغانستان منتقل کنند.
 
با وجود اینکه قرارداد ترانزیتی ابتا میان کابل و اسلام‌آباد به امضا رسیده است، اما پاکستان به کاروان‌های تجاری افغانستان اجازه نمی‌دهد کالاهای خود را از این کشور به هند منتقل کنند.
 
همچنین این اقدام پاکستان در باجگیری و جلوگیری از تردد کاروان‌های تجاری افغانستان در تضاد با منشور سازمان سارک است.
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید