پایان محاصره سفارت اکوادور توسط پلیس لندن، اما هنوز جولیان آسانژ امکان خروج ندارد

0

گیگر :

۱۹ ژوئن ۲۰۱۲ بود که ژولیان آسانژ برای فرار از دست پلیس لندن وارد سفارت اکوادور شده و به آنجا پناهنده شد. پس از تحت تعقیب قرار گرفتن آسانژ توسط پلیس سوئد به اتهام سوء استفاده جنسی (که وی آن را رد می کند)، آسانژ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. آسانژ سردبیر و موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس است و طی سه سال گذشته از مصونیت دیپلماتیک سفارت اکوادور برای فرار از دست پلیس استفاده کرده است. زیرا احتمال می‌رود به دلیل اطلاعات منتشره در ویکی‌لیکس، دولت انگلیس یا سوئد وی را به سیستم قضایی آمریکا تحویل دهد.

افسران پلیس لندن از زمان ورود آسانژ به سفارت در سال ۲۰۱۲ تا کنون در بیرون ساختمان مشغول کشیک بوده‌اند. اما روز گذشته پلیس اعلام کرد که به کشیک ۲۴/۷ مامورانش در بیرون این ساختمان پایان داده است.

البته این بدان معنی نیست که آسانژ می‌تواند بی دردسر از سفارت خارج شده و به دنبال زندگیش برود. زیرا همچنان در لیست تحت تعقیب پلیس قرار دارد:
طبق این اعلامیه که در روز دوشنبه ۱۲ اکتبر منتشر می‌شود، از این به بعد حضور فیزیکی افسران پلیس در بیرون سفارتخانه پایان می‌یابد.

اما عملیات دستگیری جولیان آسانژ همچنان به قوت خود باقی است و در صورتی که وی سفارت را ترک کند، بلافاصله نیروهای پلیس لندن تمام تلاش‌شان را برای دستگیری وی به کار خواهند گرفت. به هر صورت دیگر ضرورتی ندارد که نیروهای پلیس را به شکل دائمی در این محل نگه داریم.

پلیس می‌گوید که از این پس یک نقشه مخفیانه را برای دستگیری آسانژ دنبال خواهد کرد و در صورت خروج وی از ساختمان سفارت بلافاصله این اقدام صورت خواهد گرفت. البته آسانژ چندی پیش در مصاحبه‌ای با تایمز گفته بود که پلیس به احتمال زیاد از ساختمان متعلق به بخش فروش Harrods برای زیر نظر گرفتن سفارت استفاده می‌کند: ما به مدارکی از Harrods دست یافته‌ایم که می گویند پلیس از تعدادی نیروی ۲۴ ساعته برای کنترل بخش‌هایی از ساختمان بهره می‌گیرد.

ایجاد ایست بازرسی دائمی طی سه سال گذشته در جلو سفارت اکوادور برای پلیس لندن بسیار پر هزینه بوده است. دپارتمان پلیس شهری لندن در ماه ژوئن تایید کرده بود که کل هزینه عملیاتهای پلیسی ۱۱.۱ میلیون پوند بوده است. و روزنامه تلگراف میگوید که این مقدار قرار است به ۶.۵ میلیون پوند کاهش یابد. در حالی که تنها برنامه حفاظتی پلیس خارج از ساختمان سفارت تا کنون بیش از ۲.۷ میلیون پوند هزینه در بر داشته است.

البته آسانژ هم در هر فرصتی پلیس را به تمسخر گرفته است. وی در مصاحبه‌ای گفته بود که طی جام جهانی می خواسته با افسران پلیس فوتبال بازی کند، اما می ترسیده که اتفاقی پایش از پنجره بیرون برود و افسران پلیس لنگش را گرفته و او را از پنجره سفارت بیرون بکشند!

cover

پاسخ دهید