پتنت جدید گوگل که نشان دهنده نحوه تعامل خودروهای هوشمند با عابرین پیاده است

0

پتنت جدید گوگل که نشان دهنده نحوه تعامل خودروهای هوشمند با عابرین پیاده است

خودروهای هوشمند روز به روز بیشتر پیشرفت می کنند و طبق گفته های حاضران این بخش از صنعت، با رسیدن به آینده خودروها و عرضه گسترده ماشین های تمام الکتریکی و خودران فاصله چندانی نداریم. یکی از بخش هایی که باید پیش از عرضه نهایی این خودروها کارهای گسترده تری در آن صورت گیرد هوش مصنوعی ماشین هاست. برای مثال هیچکس دوست ندارد از ماشینی استفاده کند که به محض دیدن یک ترافیک ساده در چهارراه ها به اصطلاح هنگ کند و قدرت تصمیم گیری خود را از دست بدهد. همچنین تا اینجا ماشین های خودران سرعت بالایی هم نداشته اند و دلیل عمده آن هم محدودیت های فنی در بخش هوش ماشین ها بوده است. اما ظاهرا این مشکلات نیز در حال برطرف شدن هستند و پتنت جدید گوگل نیز همین نکته را تائید می کند.

هفته گذشته گوگل پتنتی را منتشر کرده که اطلاعات جدیدی از ایده های گوگل برای ایجاد تعامل بین خودروهای هوشمند و عابرین پیاده را منتشر می کند. طبق این اطلاعات، خودروها قادر خواهند بود تصمیم خود برای حرکت به سمتی خاص را به اطلاع عابرین پیاده برسانند تا به این ترتیب نیمی از مشکلات تصمیم گیری در مکان های شلوغ و پر تردد به عهده عابرین گذاشته شود. برای مثال یک چراغ چشمک زن روی درها تعبیه شده که به عابرین هشدار می دهد ماشین قصد حرکت دارد. یا نمایشگری در جلوی خوردو نصب شده که به رهگذران نشان می دهد ماشین توقف کرده و می توانند از جلوی آن عبور کنند.

اخیرا مدیرعامل کمپانی خودروسازی فورد در مصاحبه ای عنوان کرده بود که ماشین های تمام هوشمند ظرف چهار سال آینده وارد جاده ها می شوند. همچنین در خبرهای سایت خواندید که ایلان ماسک نیز استفاده از ماشین های امروزی در 15 سال آینده را با اسب سواری مقایسه کرده بود و از ارائه آپدیت های real time برای خودروهای هوشمند در بزرگراه ها و جاده ها خبر داده بود. البته مراکز قانون گذاری هنوز نتوانسته اند خود را با سرعت بسیار زیاد رشد این تکنولوژی هماهنگ کنند، اما کمپانی هایی مانند گوگل به خوبی می دانند در صورت بروز حتی یک سانحه مرگبار در سال های اولیه ورود خودروهای هوشمند به بازار، آینده ماشین های هوشمند به شدت به خطر افتاده و فراگیر شدن آنها تا چند سال به تعویق خواهد افتاد. به همین دلیل آنها تلاش می کنند بسیار آهسته و به تدریج تکنولوژی های موجود را گسترش دهند تا از بروز خطرهای احتمالی پیشگیری کرده باشند. نظر شما درباره خودروهای هوشمند چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید