پرداخت هزینه‌های آزمایشگاه از جیب اصناف درست نیست

0

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: بیش از 70 درصد از درآمد آزمایشگاهها صرف هزینه‌ها می‌شود بنابراین پرداخت هزینه‌های آزمایشگاه از جیب اصناف درست نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛سید حسن هاشمی مدنی عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی امروز در نشست خبری روسای انجمن‌های علوم آزمایشگاهی که امروز برگزار شد در خصوص محاسبه قیمت تمام شده خدمات آزمایشگاهی بیان کرد: قیمت تمام شده خدمات آزمایشگاهی که در گروه مشخصی محاسبه شده است نسبت به تعرفه‌های سال 94 از 7 الی 200 درصد افزایش داشته‌اند. متوسط این افزایش را می‌توان 50 درصد در نظر گرفت‌. این در حالی است که بیش از 70 درصد درآمد آزمایشگاه‌ها صرف هزینه‌ها می‌شود. از طرفی پرداخت این هزینه‌ها از جیب اصناف درست نیست.

وی با اشاره به این که این کار علمی و کارشناسی شده است، افزود: بیمه‌ها باید این کار علمی را بپذیرند. حدود 2500 آزمایشگاه داریم که 70درصد مردم از آن خدمت می‌گیرند پس خواسته ما قانونی است. مبنی تعرفه‌ها باید قیمت تمام شده باشد. در غیر این صورت بیمه‌های پایه باید حداقل براساس بیماری‌های شایع به مردم خدمت بدهند و سایر خدمات را بیمه‌های تکمیلی پوشش دهند زیرا برای یک آزمایشگاه کوچک به اندازه یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

هاشمی مدنی با اشاره به این که در ده سال گذشته آزمایشگاه‌ها منظم‌‌ترین صنف به شمار می‌آیند، عنوان کرد: تا به حال آزمایشگاه‌ها حتی یک ریال بیشتر از قیمت مصوب دریافت نکرده‌اند.

در ادامه عبدالفتاح صراف‌نژاد نماینده انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی با تأکید بر اهمیت نقش آزمایشگاه‌ها در تعیین دارو و حتی دوز آن اظهار کرد: در دنیا هزینه‌‌ی آزمایشگاه‌های گروه پزشکی 10 درصد از هزینه‌های پزشکی را تشکیل می‌دهد در حالی که این میزان در کشور ما زیر 7 درصد است.

وی اضافه کرد: پس از طرح تحول نظام سلامت به دلیل عدم ارجاع آزمایشگاه‌ها به بیرون افزایش درآمد اتفاق افتاد اما از طرفی وابستگی بخش دولتی به بیمه‌ها بیشتر از بخش خصوصی است. اگر تعریف مناسبی وجود داشت این اتفاق‌ نمی‌افتد قضیه آن قدر جدی است که حتی وزیر هم از بیمه‌ها گله‌مند است.

صراف‌نژاد گفت: از سال 84 در آزمایشگاه‌ها 70 درصد از خدمات را از بیمه‌ها دریافت می‌کردند. در سال‌های پس از این میزان روند افزایشی را طی کرد تا جایی که حتی برای برخی از تست‌ها بیش از 90 درصد هزینه‌ را بیمار پرداخت می‌کرد. در واقع بیمه‌ها در چند سال اخیر مهربانی را نسبت به بیماران داشته‌اند. گفتنی است که با اجرای طرح تحول سلامت پرداخت از جیب مردم کاهش یافته است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید