پرسش سونی از هواداران: کدام بازی PS2 را بر روی PS4 می خواهید؟

0

پرسش سونی از هواداران: کدام بازی PS2 را بر روی PS4 می خواهید؟

اگر چه اکنون چهار نسل پی در پی است که شرکت سونی به عنوان دارنده ی یکی از پلتفرم های اصلی بازی، در دنیای بازی های کامپیوتری حضور دارد؛ اما به طور یقین دومین حضور سونی در دنیای بازی های کامپیوتری که در نسل ششم رقم خود را می توان درخشان ترین حضور این شرکت قلمداد کرد. در این نسل (نسل ششم) کنسول Play Station 2 سمت نمایندگی شرکت سونی در دنیای بازی های کامپیوتری را عهده دار بود و به کمک کلکسیونی از بازی های جذاب و به یاد ماندنی خود توانست خاطره انگیز ترین حضور این شرکت ژاپنی در دنیای بازی های کامپیوتری را رقم بزند. بی شک بازی های کنسول PS2 یکی از به یاد ماندنی ترین بازی های حاضر در تاریخچه ی بازی های کامپیوتری به شمار می روند و هواداران این بازی ها خاطرات فراوانی را از آن ها در ذهن خود دارند. خاطراتی که شرکت سونی قصد تکرار مجدد آن ها را به کمک اضافه کردن قابلیتی جدید به کنسول PS4 دارد.

طی هفته ی اخیر با عرضه شدن بازی Star Wars Battlefront به بازار، علاوه بر این که علاقمندان دنیای جنگ ستارگان توانستند بار دیگر با فرنچایز محبوب خود در دنیای بازی های کامپیوتری دیدار نمایند، هواداران کنسول PS2 که بهترین روز های عمر خود را همراه با این کنسول خانگی خاطره انگیز و بازی های فراوان و رنگارنگش سپری کرده اند نیز توانستند خبر بسیار خوبی را بشنوند. این که شرکت سونی قرار است بازی های قدیمی و پر خاطره ی کنسول PS2 را به روی کنسول خانگی نسل حاضر خود یعنی PS4 بیاورد. در واقع این فرآیند قرار است به کمک یک نرم افزار شبیه ساز انجام شود و دارندگان کنسول PS4 می توانند توسط این شبیه ساز کنسول PS2 ، عناوین خاطره انگیز کنسول مذکور را بر روی کنسول PS4 خود اجرا نمایند. در این میان برای شروع این روند تازه، سران شرکت سونی تصمیم گرفته اند که فرآیند اجرای بازی های PS2 بر روی کنسول PS4 را با عناوین سری جنگ ستارگان آغاز نمایند. به این ترتیب که خریداران باندل مبتنی بر PS4 از بازی Star Wars Battlefront در هنگام ملاقات با اثر محبوب خود با یک سورپرایز بسیار جالب مواجه شدند و دریافتند که علاوه بر این بازی قادرند با تعدادی از بهترین عناوین جنگ ستارگان حاضر بر روی پلتفرم PS2 نظیر Super Star Wars ، Star Wars: Racer Revenge ، Star Wars: Jedi Starfighter و Star Wars: Bounty Hunter نیز در کنسول PS4 جدید خود ملاقاتی تازه داشته باشند. البته روند حضور عناوین قدیمی PS2 بر روی کنسول خانگی نسل حاضر شرکت سونی قرار نیست تنها به همین عناوین جنگ ستارگان محدود شود؛ بلکه شرکت سونی به تدریج می رود تا دیگر عناوین شاخص کنسول PS2 در نسل ششم را هم به روی کنسول PS4 بیاورد.

 Star-Wars

شانس تجربه کردن گیم پلی ناب و پر هیجان بازی Star Wars: Jedi Starfighter برای دارندگان باندل PS4 بازی Star Wars Battlefront فراهم شده است

 

در همین راستا روز گذشته شاهد این نکته بودیم که توسعه دهندگان شرکت سونی در بخش اروپا بر روی حساب تویتر رسمی خود این پرسش را با علاقمندان دیرین بازی های ریز و درشت انحصاری سونی مطرح ساختند که بیش از هر چیز علاقمند هستند تا کدام یک از عناوین کنسول PS2 را بر روی پلتفرم PS4 ملاقات نمایند؟ اگر چه تعداد عناوینی که در این نظر سنجی مطرح شد بسیار زیاد بودند و حتی کارگردان عناوین شبیه ساز اتومبیل رانی یعنی پال راسچینسکی به بازی انحصاری خود بر روی کنسول PS2 یعنی بازی اتومبیل رانی WRC: Rally Evolved رای داد، اما بیشترین بازی تقاضا شده از سوی مخاطبان سونی برای حضور بر روی کنسول PS4 بازی SOCOM 2 بود. این بازی را می توان یکی از خوش گرافیک ترین و درگیر کننده ترین عناوین انحصاری حاضر بر روی پلتفرم PS2 لقب داد که در سبک شوتر سوم شخص ساخته شده بود و از لحاظ گیم پلی به عناوین اخیر سری بازی های گوست ریکان شباهت داشت (در واقع این بازی نوعی شوتر تاکتیکی و استراتژیک محسوب می شد). در این میان بسیاری از تقاضا کنندگان حضور بازی SOCOM 2 بر روی کنسول PS4 خواهان اضافه شدن بخش چند نفره ی آنلاین نیز به این بازی بوده اند تا بتوانند خاطرات قدیمی خود از این بازی خاطره انگیز را رنگ و بویی تازه ببخشند. حال باید دید که درخواست علاقمندان بازی SOCOM 2 برای ملاقات دو باره با این اثر، تا چه حد تاثیر گذار خواهد بود و شرکت سونی در چه زمانی به این تقاضای پر شمار مخاطبان خود جامه ی عمل خواهد پوشاند.

 Socom2

بازی SOCOM 2 یکی از خاطره انگیز ترین عناوین کنسول PS2 محسوب می شود

 

جالب این جاست که شرکت سونی تا پیش از عرضه شدن باندل مبتنی بر کنسول PS4 از بازی Star Wars Battlefront وجود این شبیه ساز جدید و امکان اجرای بازی های PS2 بر روی کنسول PS4 توسط آن را به طور کل مخفی نگاه داشته بود. در واقع سران این شرکت هنوز هم توضیح چندانی در مورد چگونگی عرضه شدن بازی های قدیمی PS2 بر روی پلتفرم PS4 نداده اند و بسیاری از ناظران معتقدند که شاید توضیحات تکمیلی در این زمینه در همایش Play Station Experience شرکت سونی در ماه آینده ی میلادی ارائه گردد. با این حال به موجب بررسی بازی های قدیمی جنگ ستارگان که همراه با باندل PS4 از بازی Star Wars Battlefront عرضه شده اند نکات قابل توجهی در مورد شبیه ساز اجرای بازی های PS2 بر روی کنسول PS4 روشن شده است. در واقع نکته ی جالب در مورد شبیه ساز مذکور این است که این شبیه ساز تنها به اجرای صرف بازی های کنسول PS2 بر روی پلتفرم PS4 نمی پردازد بلکه این بازی ها را با کیفیت دیداری بسیار بهتری بر روی سخت افزار کنسول PS4 اجرا می کند. به این ترتیب که ما هم شاهد بهبود کیفیت بافت های ساختاری آثار مذکور هستیم و هم کیفیت تصویر خروجی آن ها با بهبود قابل ملاحظه ای همراه شده است. در واقع اغلب بازی های کنسول PS2 در نسل ششم بازی های کامپیوتری با کیفت تصویری برابر با 512 در 448 پیکسلی یا 640 در 448 پیکسلی اجرا می شدند (البته در این میان کیفیت های خروجی دیگری نیز وجود داشته است اما عمده موارد موجود در این زمینه، همین دو کیفیت تصویری را شامل می شده اند). اما پس از عبور از صافی این شبیه ساز، شاهد این نکته هستیم که تمامی عناوین کنسول PS2 در پلتفرم PS4 با کیفت تصویری 1800 پیکسلی اجرا خواهند شد. از سوی دیگر نرخ فریم اجرا شدن این بازی ها بر روی پلتفرم جدید نیز تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. به عنوان مثال در بازی Star Wars: Jedi Starfighter شاهد اجرای این بازی با نرخ نسبتاً ثابتی معادل 60 فریم در ثانیه بودیم که تجربه ای کاملاً متفاوت نسبت به نسخه ی کلاسیک این اثر محسوب می شود. به هر حال امکان اجرای بازی های به یاد ماندنی کنسول PS2 به کمک شبیه ساز مذکور و در قالب کنسول PS4 می تواند قابلیت بسیار مفیدی باشد که البته باید دید سران شرکت سونی قرار است این قابلیت را دقیقاً به چه ترتیبی ارائه دهند. امید می رود که چنین امکانی تنها برای کسب سود بیشتر طراحی نشده باشد و بتواند کیفیت بازی گیمر ها را نیز ارتقا بخشد. آیا شما هم جزو کسانی هستید که خاطرات فراوانی را با کنسول PS2 در ذهن خود دارند؟ اگر این گونه است ترجیح می دهید کدام یک از عناوین حاضر در این کنسول را دوباره ملاقات کنید؟ شخصاً بدم نمی آید که عناوین Persona و Star Ocean ، بازی سایلنت هیل 2 و همچنین مجموعه بازی های مکس پین را بار دیگر ملاقات کنم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید