پرچمدار قدیمی خود را به پرچمداری امروزی تبدیل کنید! (قسمت دوم)

0

با قسمت دوم آموزش “پرچمدار قدیمی خود را به پرچمداری امروزی تبدیل کنید” همراه شما هستیم. در قسمت قبلی، پیش نیاز‌های لازم را برای این فرآیند توضیح دادیم. اکنون گوشی شما روت شده و ریکاوری twrp مختص به مدل خاص تلفن هوشمند شما بر روی آن فلش شده است. در واقع پیش نیازهای لازم برای داشتن یک کاستوم رام روی دستگاه شما مهیاست.

در اولین بخش از سری دوم این آموزش به بررسی محیط ریکاوری می‌پردازیم. اولین سوال این است که چگونه به محیط ریکاوری دستگاه که از قبل آن‌را نصب کرده‌ایم (طبق این آموزش) وارد شویم؟!

وارد شدن به محیط ریکاوری در دستگاه‌های مختلف، متفاوت است و به دو صورت شما می‌توانید وارد این محیط شوید. اولین روش به صورت دستی توسط زدن کلید‌های ترکیبی است که هر مدل از تلفن‌های همراه روش خاص خودش را دارد.

دومین روش که آسان‌ترین روش است، استفاده از برنامه برای رفتن به محیط ریکاوری است. این برنامه‌ها که معمولا حجمی کمتر از ۱ مگابایت دارند به صورت خودکار شما را به ریکاوری هدایت می‌کنند.

یکی از این برنامه‌‌ها Quick Boot نام دارد که از اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید و بر روی دستگاه اندرویدی روت شده خود نصب کنید.

Screenshot_20160629-130343

بعد از باز کردن برنامه با لمس کردن Recovery شما به سرعت به محیط ریکاوری وارد می‌شوید و با بالا آمدن دستگاه محیط ریکاوری نمایان می‌شود. ۸ منو مختلف در صفحه اصلی قرار دارد که به بررسی یک به یک آن‌ها می‌‌پردازیم.

 

custom-romInstall: در این قسمت شما قادر به نصب هرچیزی بر روی دستگاه خود هستید. فرآیند نصب به صورت فلش است و این موضوع به این معناست که برنامه بر روی دستگاه به صورت یک فایل سیستمی فلش و نصب ‌می‌شود. بیشتر کار ما با این قسمت است. فایل‌های نصبی معمولا به صورت ZIP هستند و بر روی دستگاه فلش می‌شوند.

Wipe: برای پاکسازی دستگاه استفاده می‌شود. در این قسمت شما قادر به فرمت کردن اطلاعات بر روی حافطه جانبی و داخلی، حذف کردن Cacheها و فرمت کردن کلی رام هستید. هنگام کار کردن با این قسمت کمی باید دقت کنید چرا که امکان از دست دادن تصادفی اطلاعات شخصی‌تان وجود دارد. معمولا برای نصب یک رام جدید می‌بایست اطلاعات رام قبلی را پاک کنید که انجام این عملیات در این قسمت صورت می‌گیرد.

Backup و Restore: همان طور که از اسمش معلوم است از داده‌های شما حفاظت می‌کند. معمولا قبل از انجام هر فعالیتی یک فول بکاپ از قسمت‌های مختلف دستگاه می‌گیریم. با این عمل اگر شما رامی را نصب کرده‌اید و از نصب آن پشیمان شده‌اید، به راحتی در این قسمت توانایی بازیابی رام قبلی خود را دارید.

Mount: این قسمت به شما اجازه انجام عملیات بر روی قسمت‌های مختلف دستگاه را می‌دهد. عملیاتی مانند حذف شدن و یا ایجاد تغییرات مختلف. به طور معمول سه قسمت Data ،Cache و حافظه خارجی Mount شده هستند.

Settings و Advanced: تنظیمات و آپشن‌های اضافی وجود دارند که در این قسمت به کار ما نمی‌آیند.

Reboot: خود به ۴ قسمت تقسیم می‌شود که هرقسمت نوع خاصی از ری‌استارت شدن دستگاه را در اختیار ما می‌گذارد.

بالا در قسمت Install به شما گفتیم که فایلی معمولا با فرمت Zip توسط این بخش بر روی دستگاه نصب و فلش می‌شود. اما این فایل چه می‌تواند باشد؟!

کاستوم رام‌ها

در واقع یکی از این فایل‌ها کاستوم رام‌ها هستند که به صورت یک فایل زیپ درون دستگاه تزریق می‌شوند. این فایل زیپ از همان اطلاعات سیستمی تشکیل شده‌ است اما با این تفاوت که این نوع از فایل‌های سیستمی به صورتی برای بهبود عملکرد دستگاه اعم از پردازنده، باتری و سایر قسمت‌ها، ویرایش شده‌اند و اکنون می‌توانند بر روی دستگاه شما فلش شوند.

کاستوم رام‌ها انواع و هرکدام ویژگی‌های مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها چنان سبک و کم حجم اما پر امکانات هستند، که سرعت دستگاه را بسیار افزایش می‌دهند چرا که پردازشگر دیگر نیاز به مصرف انرژی خود برای سایر قسمت‌های اضافی ندارد و همین عملیات، عمر باتری را نیز افزایش داده و عملکرد دستگاه را بهبود می‌بخشد.

کاستوم رام‌ها در دو نوع در دسترس هستند. گاهی کاستوم رام در ظاهر، شبیه رام اصلی شماست اما بهبود‌هایی در بخش‌های مختلف داشته است و یا ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شده است و گاهی کاستوم رام پایه‌ اندروید خام دارد و امکانات فراوان‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به این سری از کاستوم رام‌ها،‌ سیانوژن گفته می‌شود که تمرکز ما در این آموزش آشنایی شما با این سری از رام‌هایی است که بر پایه سیانوژن ساخته می‌شوند و با وجود این‌که بسیار کم حجم و سبک هستند اما امکانات بسیاری را در اختیار شما می‌گذارند.

کاستوم رام‌ها برای مدل‌های مختلف ساخته و نصب می‌‌شوند. انتخاب نوع خاصی از کاستوم رام کاملا سلیقه‌ای است و بستگی به احتیاجات شما دارد اما هدف ما آشنایی و معرفی بهترین کاستوم رامی است که بتوانید بر روی دستگاه خود نصب کنید و با آن بهترین عمر باتری، قدرت پردازش و زیبایی در رابط کاربری را داشته باشید.

نصب کاستوم رام چگونه است؟!

نصب کاستوم رام آسان‌ترین قسمت این آموزش است، پس مراحل را به ترتیب و با دقت دنبال ‌کنید.

  1. اولین کاری که انجام می‌دهید، گرفتن بکاپ از کل گوشی است. وارد منو Backup شده، تیک‌های قسمت Boot ،System و Data را بزنید و بعد آیکون آبی رنگ را به سمت راست سوایپ کنید. حال منتظر تمام شدن عملیات بکاپ بمانید (دقت کنید فایل بکاپ در حافظه داخلی، درون پوشه TWRP ذخیره می‌شود).
  2. وارد منو Wipe شده و آیکون آبی رنگ را به سمت راست سوایپ کنید.
  3. در قسمت بعد وارد Install شده و به محل قرار گیری فایل زیپ کاستوم رام رفته و فایل زیپ را انتخاب کنید. در آخر آیکون پایین صفحه را به سمت راست سوایپ کنید. منتظر بمانید تا عملیات فلش به پایان برسد.
  4. اگر دستگاه به طور اتوماتیک ری‌استارت نشد وارد منوی Reboot شده و System را بزنید تا دستگاه مجددا راه اندازی شود.
  5. اکنون دستگاه شما بوت شده و کاستوم رام مورد نطر شما نمایان می‌شود.

دقت کنید اولین بوت ممکن است، کمی طولانی باشد.

تا اینجا‌، آموزش چگونگی فلش کردن یک کاستوم رام بر روی دستگاه اندرویدی خود را یاد گرفته‌اید. در قسمت بعدی به شما اولین و بهترین کاستوم رامی که بتوانید بر روی دستگاه خود نصب کنید را معرفی خواهیم کرد. پس تا قسمت بعدی اگر هنوز دستگاه خود را روت نکرده‌اید با این آموزش آن را انجام دهید.

منتظر ما در قسمت بعدی با معرفی و بررسی کامل اولین کاستوم رام باشید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید