پزشکان؛ مرفهین بی درد؟/ پزشک، کوزه‌گری که از کوزه شکسته آب می خورد

0

اول شهریورماه بهانه ای شد تا پس از کشمکش های فراوان گروهی از مردم با جامعه پزشکی، قدری هم پای درد و دل این قشر بنشینیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  این اواخر نقل و نبات صفحه اول رسانه ها، خطاها و قصورات پزشکی و در عوض دریافتی بالای این جامعه زحمتکش بود. بالاخره روزی رسید که بعد از حاشیه ها و جبهه گرفتن اغلب مردم در مقابل پزشکان، کمی هم اهمیت حضورشان در جامعه به چشم آید. 

سالروز تولد ابوعلی سینا، اول شهریورماه ، روز پزشک نامگذاری شده، البته شاید امسال به وجود این روز بیش از سال های گذشته نیاز است چرا که اتفاقات اخیر ذره بین جامعه را روی کوتاهی های این قشر ریزتر کرده و به گونه ای چشم گروهی از مردم را بر روی تلاش پزشکان بسته است. 

پزشکان؛ مرفهین بی درد؟/ پزشک، کوزه‌گری که از کوزه شکسته آب می خورد

به بهانه این روز پای صحبت عضوی از این جامعه نشستیم.رییس جامعه متخصصین داخلی ایران از نداشتن بیمه، حاشیه سازی علیه پزشکان و دیگر مشکلات این جامعه سخن گفت. 

تر و خشک با هم سوخته اند 

ایرج خسرونیا رییس جامعه متخصصین داخلی، ضمن تبریک روز بزرگداشت ابن سینا به تمام جامعه پزشکی، در دفاع از حقوق آنها اظهار کرد: متاسفانه در روزهای اخیر شاهده اوج گرفتن حاشیه هایی علیه پزشکان هستیم که فضای بسیار بدی از لحاظ روحی و روانی برای پزشکان ایجاد کرده است.  

وی با محکوم کردن کمپین های راه اندازی شده توسط برخی افراد و یا هنرمندان همراه با تخریب جایگاه پزشک در جامعه، تصریح کرد: متاسفانه امروزه کارهای مفید و بزرگ پزشکان مخفی مانده ولی کوچکترین خطایی با جوسازی بسیار پر سر و صدایی علیه پزشکان مطرح شده که در این بین بیشترین ضرر متوجه بیمار می شود.  

رییس جامعه متخصصین داخلی پیرامون برخی حاشیه های پزشکی و هنرمندان، ابراز کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده لازم است بزرگان عرصه هنر و پزشکی با گردهم آمدن و صحبت بحث های موجود را بررسی کرده و روابط مسالمت آمیزی برقرار شود چراکه ادامه این وضع به نفع هیچ کس نیست.  

10 هزار شکایت پزشکی در سال 

وی از انجام سالانه 800 میلیون جراحی و کار پزشکی خبرداد و افزود: از بین این تعداد، امکان بروز عوارض و یا خطا در 5 هزار کار پزشکی صورت گرفته در همه جای دنیا عادی بوده ولی متاسفانه در ایران بسیاری از وسایل ارتباط جمعی با ایجاد فضای ناعادلانه، به افزایش مشکلات پزشکان در این راستا دامن زده و موجب بی اعتمادی مردم نسبت به پزشکان می شوند.  

خسرونیا با اشاره به وجود 160 هزار پزشک در کشور و 800 میلیون کار پزشکی سالیانه، حداکثر تعداد شکایات سالیانه را 10 هزار شکایت عنوان کرد و یادآور شد: تعداد شکایات در کشورهای آمریکایی و اروپایی ناشی از عوارض و خطاهای پزشکی بسیار بیشتر از ایران بوده در حالیکه به اندازه ما جنجال سازی ندارند که امیدواریم این مشکلات با حمایت مسئولان هرچه زودتر برطرف شود. 

پاسدار اعتماد مردم باشید 

حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت یکی از مهمترین سرمایه های هر نظام سلامت در دنیا را اعتماد مردم به جامعه پزشکی خواند و گفت: بسیاری از توصیه های پزشکان و حتی اقدامات دارویی که انجام می دهند اگر در یک محیط آکنده از اطمینان و امید نباشد، تاثیرگذاری کاهش می یابد. 

وی افزود: خوشبختانه جامعه پزشکی نشان داده در 2 دهه گذشته یکی از گروه های دوم یا سوم از لحاظ اعتماد و مرجعیت برای مردم بوده که دستاورد بزرگی است. 

حریرچی از جامعه پزشکی درخواست کرد که این اعتماد را پاس بدارند و ارتقا دهند.وی از مردم هم خواست به این محبت جامعه پزشکی و ارائه کنندگان خدمت، اعتماد کنند و درخواست های به حق داشته باشند. 

شرمنده پزشکان هستیم 

قائم مقام وزیر بهداشت عنوان کرد: خوشبختانه با تصویب منابع در کمیسیون برنامه و بودجه برای پرداخت بدهی بیمه سلامت ایرانیان، گامی جدی و مهم برداشته شده است. از طرفی سازمان تامین اجتماعی برنامه دارد بدهی های طرف قرارداد تا آخر تیرماه را تا روز پزشک تصفیه کند، تا ما از شرمندگی که در مقابل پزشکان بخش خصوصی و دولتی وجود داشت، درآییم و پرداختی به جامعه پزشکی به روز شود.

 

وی ادامه داد: از جامعه پزشکی تشکر می کنم که علی رغم این تاخیرهای پیش آمده،به عهد و پیمانی که در مورد جلوگیری از پرداخت های غیرقانونی داشتند، پایدار ماندند و منطبق با قانون و استطاعت مردم عمل کردند. 

کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد 

وی در ادامه با بیان اینکه پزشکان در حال حاضر از طرف هیچ ارگانی تحت پوشش بیمه نیستند، بیان داشت: عدم بیمه پزشکان از بزرگترین دغدغه های این جامعه بوده که در این راستا تقاضای پیگیری و بیمه آنها را از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی خواستاریم.  

خسرونیا گفت: به طور کلی جامعه پزشکی امروزه به دنبال مادیات نبوده و همگی به دنبال بازگشت اعتبار و احترام کسوت پزشکی در بین مردم هستند. 

وی تخلفات صورت گرفته از طرف پزشکان در راستای دریافت پول و یا جراحی خارج از تخصص را مذموم خواند و ادامه داد: با این اوصاف حدود 70 درصد پزشکان در صورت عدم ویزیت بیماران خود با توجه به نداشتن بیمه و استخدام نبودن در هیچ ارگانی، معیشت بسیار سختی دارند. 

گزارش از یاسمن قاسمی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید