پزشکان امنیت جانی ندارند/ طرح تحول ضررهای فراوانی به بخش خصوصی وارد کرد

0

رییس نظام پزشکی شهرستان خوی گفت: سلب اختیار تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی و اجرای طرح تحول ضررهای فراوانی را به بخش خصوصی وارد کرد.

دکتر محمد رضا هاشم زاده رئیس نظام پزشکی شهرستان خوی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ با بیان این که نظام پزشکی باید قداست و احترام جامعه پزشکی را به او بازگرداند، اظهار داشت: نظام پزشکی باید قوی و مقتدرانه در دفاع از حیثیت جامعه پزشکی عمل کند. این در حالی است که پزشکان قدرت اجرایی کافی ندارند.

وی با اشاره به این که حق تعرفه‌گذاری از سازمان نظام پزشکی گرفته شده است، افزود: باید اختیار تعرفه‌گذاری مجدداً به این سازمان بازگردد، چرا که سلب اختیار تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی و اجرایی شدن طرح تحول، مشکلات معیشتی فراوانی را برای پزشکان شاغل در بخش خصوصی ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر این که نظام پزشکی باید قدرت مانور داشته باشد، ادامه داد: در شهرستان ها پزشکان با مشکلات درآمدی مواجه هستند بطوری که اغلب آنها به کلان‌شهرها می روند و اگر این وضعیت ادامه یابد شهرستان ها از پزشک خالی می‌شود.

به گفته این جراح عمومی با اجرای طرح تحول، میزان درآمد پزشکان بخش خصوصی در شهرستان ها به یک پنجم میزان قبل رسیده است که با ادامه این روند بخش های خصوصی کم کم به سمت تعطیلی می‌روند.

هاشم‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود به نبود امکانات رفاهی و درآمدی در شهرستان ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه از نظر رفاهی و آموزشی نظام پزشکی کاری برای شهرستان ها انجام نداده است و خود ما با دانشگاه‌های علوم پزشکی وارد مذاکره شدیم و کلاس هایی را برای اخذ امتیاز بازآموزی پزشکان برگزار کرده‌ایم.

وی همچنین در خصوص امور انتظامی پزشکان اذعان داشت: در موارد انتظامی برخوردهای مناسبی با پزشکان نمی شود و بیشتر به سرکوب همکاران می پردازند تا دفاع از حق و حقوق آنها، لذا گلایه های بسیاری در این رابطه وجود دارد که باید نظام پزشکی رسیدگی و توجه بیشتری از خود نشان دهد.

پزشکان امنیت جانی ندارند 

رییس نظام پزشکی شهرستان خوی به وضعیت نامناسب امنیت پزشکان در شهرستان ها اشاره کرد و گفت: هجمه‌هایی که طی یکی دو سال اخیر علیه جامعه پزشکی وجود داشته، باعث شده است تا مردم به جان پزشکان بیفتند. در واقع قداست پزشکی از میان رفته و بیمار هر نوع هتک حرمتی را به پزشک روا می‌دارد، به طوری که حتی گاهی منجر به ضرب و شتم پزشکان نیز می شود.

وی با گلا یه از این که وزیر بهداشت حمایت چندانی از جامعه پزشکی نمی‌کند، تصریح کرد: نظام پزشکی برای دفاع از منافع پزشکان باید خود را تقویت کند و این امر نیاز به ایجاد هیچ نوع نهادی ندارد بلکه وجود یک نظام پزشکی قوی کافی است تا قداست و  احترام جامعه پزشکی و حقوق از دست رفته این صنف به آنان بازگردد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید