پزشکان امنیت شغلی ندارند/ وقتی پولی برای درمان پزشکان بازنشسته نمی ماند

0

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه گذراندن 2 واحد درسی در خصوص اخلاق پزشکی کافی نیست اظهار داشت: آذر ماه امسال آیین‌نامه کامل اخلاق پزشکی آماده می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور در نشست خبری که از سوی سازمان نظام پزشکی برگزار شده بود، با اشاره به اینکه صلاحیت حرفه‌ای پزشکان برای ارائه خدمات به بیماران یک نکته مهم و اساسی است گفت: اکنون انجمن ها از جمله ارتوپدی و اورولوژی و چشم‌پزشکی به طور منظم جلسات خود را در حوزه اخلاق پزشکی تشکیل می‌دهند تا رفتار حرفه‌ای همکاران را مورد بررسی و رصد قرار دهند.

وی همچنین به مشکلات حوزه پزشکی اشاره و ابراز داشت: با توجه به اینکه مشکلات جامعه پزشکی نا‌همگون و متنوع است اما طبق بررسی‌ها هیچ نقطه‌ای از کشور بدون پزشک نیست و هم‌اکنون این روند طی دو سال اخیر با پوشش تمام مناطق کشور برای حضور پزشک صورت پذیرفته است.

به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی سالانه بالغ بر 3 هزار متخصص در کشور توزیع می‌شود که در مرحله جدید این توزیع شهریور ماه امسال انجام می‌شود.

زالی ادامه داد: نبود امنیت شغلی به ویژه برای پزشکان جوان یک معضل اساسی است که باعث کاهش انگیزه در پزشکان می‌شود.

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور به مشکل پزشکان بازنشسته اشاره کرد و بیان داشت: اکنون مکانیزم ضابطه‌مندی برای دوران بازنشستگی پزشکان نداریم و حتی برخی پزشکان برجسته در دوران بازنشستگی خود توان پرداخت هزینه‌های درمانی را ندارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به استثمار پزشکان جوان اشاره کرد و گفت: برخی مؤسسات خیریه پزشکان جوان را استثمار کرده و به بهانه خیریه بودن با درآمد‌ها ناچیز پزشکان را به ارائه خدمات درمانی می‌گمارند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه گذراندن 2 واحد درسی در خصوص اخلاق پزشکی کافی نیست اظهار داشت: با توجه به اینکه اخلاق پزشکی باید ملکه ارائه‌دهنگان خدمات سلامت باشد کارهایی در فرهنگستان علوم پزشکی انجام شده و تا آذر ماه امسال آیین‌نامه کامل اخلاق پزشکی آماده می شود.

وی تصریح کرد: بیشترین گلایه را پزشکان عمومی شاغل در اورژانس‌ها دارند که افزایش تعرفه برای آن‌ها کارایی ندارد زیرا بیمار در این صورت به آن‌ها مراجعه نمی‌کند.

در حال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید