پژو ۳۰۱ یا هیوندای اکسنت؟

0

چند روزی است که ایران خودرو فروش پژو ۳۰۱ مدل ۲۰۱۶ را در بازار کشور آغاز کرده و از طرفی کرمان موتور قصد دارد تا طی روزهای آتی پیش فروش هیوندای اکسنت مونتاژی را آغاز کند. انتخاب این دو محصول باعث شده تا در یک دوره زمانی رقابتی ناخواسته میان ایران خودرو و کرمان موتور آغاز شود. رقابتی که بر سر یک جایگاه در بازار خودرو کشور است و هر دو شرکت می خواهند که محصولی در رده اقتصادی بازار با قیمت کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشند.
پژو در همکاری با ایران خودرو به تازگی ۳۰۱ مدل ۲۰۱۶ را به بازار کشور معرفی کرده است. این خودرو با ظاهر قدیمی به صورت تمام وارداتی به کشور آمده و قیمت حدود ۹۵ میلیون تومان را دارد. به گفته ایران خودرو تا ۱۰ روز آینده این خودرو به صورت پلاک شده به دست مشتریان می رسد و آن ها می توانند از این خودرو استفاده کنند.
اما کرمان موتور برنامه دارد تا هیوندای اکسنت را با داخلی سازی حدود ۲۵ درصد به بازار عرضه کند و او هم قیمت حدودی ۹۵ میلیون تومان را برای خودرو خود انتخاب کرده است. ولی مسئله اینجاست، این خودرو مونتاژی دقیقا همان نسخه ای است که در حال حاضر در بازار جهانی به فروش می رسد و به گفته مدیران کرمان موتور با عرضه نسل جدید اکسنت، آن خودرو هم به خط تولید هیوندای در ایران می آید. حال در این بخش قصد داریم تا مقایسه ای میان این دو خودرو انجام دهیم:

مشخصات فنی هیوندای اکسنت پژو ۳۰۱
مدل تولید ۱۳۹۶ ۲۰۱۶
حجم موتور (لیتر) ۱٫۶ ۱٫۶
قدرت (اسب بخار) ۱۲۲ ۱۱۴
گشتاور ۱۵۵ ۱۵۰
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک ۶ دنده اتوماتیک
تعداد کیسه هوا ۶ ۴
سیستم کنترل پایداری دارد دارد
استارت دکمه ای دارد ندارد
سیستم تهویه اتوماتیک دارد دارد
مانیتور دارد ندارد
GPS دارد ندارد
دوربین عقب دارد ندارد
سنسور پارک عقب دارد دارد
کامپیوتر سفر دارد دارد
سانروف دارد ندارد
دی لایت دارد LED دارد
کروزکنترل و محدود کننده سرعت ندارد دارد
فرمان کمکی برقی هیدرولیک
قیمت حدود ۹۵ میلیون تومان ۹۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

با توجه به این جدول هیوندای اکسنت کرمان موتور برتری هایی چون ایمنی بیشتر، موتور قوی تر، امکانات رفاهی بیشتر و بازار فروش بهتر را در دنیا دارد. ولی از طرفی پژو ۳۰۱ گیربکس شش سرعته دارد و امکاناتی نظیر کروز کنترل به صورت فابریک بر روی آن نصب شده است.
ولی با توجه به بازار ایران، می توان گفت که از هیوندای اکسنت مونتاژ استقبال بیشتری می شود. زیرا این خودرو از نظر طراحی قوی تر ظاهر شده و همچنین قیمتی منطقی تر نسبت به امکاناتش دارد. همچنین مونتاژ این خودرو توسط کرمان موتور نشان می دهد که به مراتب این خودرو عرضه بهتری را در بازار ایران دارد. همچنین باید گفت که ۳۰۱های وارد شده توسط ایران خودرو با مدل ۲۰۱۶ عرضه می شوند و این نشان می دهد که نسخه بروز و فیس لیفت این خودرو هنوز به کشور نیامده است.
حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

لینک مطلب

پاسخ دهید