پیدا شدن فضاپیمای گم شده ناسا بعد از 2 سال

0

پیدا شدن فضاپیمای گم شده ناسا بعد از 2 سال

روز گذشته سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد توانسته است پس از گذشت 2 سال از زمان از دست دادن ارتباط با فضاپیمای STEREO-B خود، بار دیگر آن را رهگیری کرده و ارتباط با آن را برقرار کند.

این فضاپیما که در اولین روز از اکتبر سال 2014 ارتباط خود را با مرکز فرماندهی ناسا از دست داده بود در مدت نزدیک به دو سال در فضای بیکران سرگردان بود تا اینکه تیم ناسا توانست بار دیگر ارتباط با آن را برقرار کند. بر اساس برنامه ریزی های ناسا، در صورتی که یک فضاپیما با گذشت 72 ساعت هیچ ارتباطی با زمین و مرکز فرماندهی خود نداشته باشد فرآیند Hard reset را انجام خواهد داد. در سال 2014 و زمانی که تیم پشتیبانی در حال آزمایش این ویژگی بر روی STEREO-B بودند ارتباط این دستگاه با زمین قطع شده و پس از آن نیز سیگنال های ارسالی آن توسط خورشید بلوکه می شده اند. در سال 2015 بود که دن اوسینگ، مدیر اجرایی پروژه STEREO عنوان کرده بود خورشید طول موج های قدرتمندی در تمامی بازه های موج ممکن از خود منتشر می کند که خود این کار خورشید را به بزرگترین منبع نویز در کیهان نزدیک به ما تبدیل کرده است. بسیاری از فضاپیماهایی که در عملیات مختلف فضایی شرکت می کنند تنها برای چند روز با این مشکل مواجه هستند اما این مورد برای STEREO-B بیش از 4 ماه به طول انجامیده و همین باعث دشوار شدن رهگیری مجدد آن شده است.

STEREO-A و STEREO-B از سال 2006 و به منظور کشف ارتباطات بین خورشید و زمین از سوی ناسا به فضا پرتاب شده بودند. این دو فضاپیما از لحاظ ویژگی های فنی دقیقا مشابه یکدیگر هستند و تنها تفاوت عملکرد آنها در موقعیت مکانی آنها در اطراف زمین است که محققان را قادر به مطالعه و اندازه گیری شارش انرژی و ماده بین خورشید و زمین می کند. همچنین مطالعات بیشتری نیز بر روی شراره های خورشیدی که می توانند باعث ایجاد طوفان های مغناطیسی شوند نیز به کمک این دو فضاپیما انجام می گیرد.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید