پیشتاز بودن دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه‌های نسل سوم

0

وزیر علوم گفت:دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تربیت نیروهای متخصص در سطح علمی و صنعتی در میان دانشگاه های نسل سوم همواره پیشتاز بوده و هست.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ، در جشنواره بین المللی روباتیک و هوش مصنوعی که امروز در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به پیشرو و پیشتاز بودن دانشگاه صنعتی امیر کبیر در بین دانشگاه‌های نسل سوم بیان کرد: این دانشگاه با تربیت نیروهای متخصص در سطح علمی و صنعتی در میان دانشگاه های نسل سوم همواره پیشتاز بوده و هست و این امر با حضور فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در حوزه صنعتی، تولیدی و حتی وزارت کشور اثبات شده است.

 

وی ادامه داد: بنده در دوره‌های قبل و پس از انقلاب با دکتر معتمدی رئیس این دانشگاه فعالیت‌هایی در زمینه تحقیقاتی از جمله حوزه مهندسی پزشکی داشتیم، این دانشگاه یکی از 8 دانشگاه تاثیر گذار ایران در دنیا است که از نظر صنعتی بودن امتیازی حدود 86 از 100 را به خود اختصاص داده است البته از نظر توسعه علمی و ارتباط بین‌المللی امتیاز این دانشگاه متوسط است که فعال کردن دیپلماسی علمی در کشور از جمله برنامه‌های آینده در روند بهبود این جایگاه است.

فرهادی اظهار داشت: بحث روباتیک و برگزاری جشنواره‌ها یکی از مهمترین اقداماتی است که برای تمرین کار عملی و تیمی دانشجویان موثر است. در حوزه روباتیک شاخه هایی همچون مهندسی مکانیک، برق و کامپیوتر دخالت دارند، امیدواریم در آینده شاهد ساخت روبات‌هایی در زمینه جراحی و درمان و همچنین در زمینه دارو رسانی باشیم. 

فرهادی با بیان اهمیت این برنامه‌های فوق برنامه اضافه کرد: برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشجویی زمینه را برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش تولید محصول فراهم می‌کند. کشور باید در زمینه آی‌تی،‌هوافضا، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، فوتونیک و بیوفوتونیک، وضعیت را بهبود ببخشد.این رشته‌ها اشتغال را افزایش داده و کشور را با دنیا هم‌قدم می‌سازد. 

وی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه به موضوعات خاص از جمله به علم و فناوری نیز بالاخص در زمینه علوم جدید توجه زیادی شده است و امیدواریم اعتبارات و امکانات کافی از سوی دولت و بخش خصوصی در نظر گرفته شود.بخشی از این اعتبارات باید در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس صندوق‌های حمایت از پژوهش و معافیت مالیاتی قرار گیرد.

وی در پایان با اشاره به همکاری های گسترده این دانشگاه در زمینه بین‌المللی سازی گفت: این دانشگاه با فعالیت‌هایی نظیر همین جشنواره روباتیک و هوش مصنوعی می‌تواند در افزایش رتبه جهانی دانشگاه موثر باشد که البته این اقدام سودی دو طرفه دارد.

قرار گرفتن در ردیف 100 دانشگاه برتر از جمله اهداف دانشگاه صنعتی امیر کبیر 

معتمدی ریاست دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص قدمت این دانشگاه بیان کرد: دانشگاه صنعتی امیر کبیر بیش از 80 سال قدمت دارد و به طور دقیق‌تر می‌توان گفت: که قدمت آن به تاسیس دارالفنون بر می‌گردد. امیر کبیر قدیمی ترین دانشگاه صنعتی کشور با 16 دانشکده از نظر تعداد دانشجو و استاد در میان دانشگاه‌های صنعتی صدر نشین است. 

وی با اشاره به برنامه‌های راهبردی دانشگاه اظهار داشت: فعالیت‌هایی را در جهت عملی سازی برنامه راهبردی دانشگاه که قرار گرفتن در 100 دانشگاه برتر دنیا و همچنین قرار گیری در بین دانشگاه‌های نسل 3 که در چرخه اقتصادی نقش موثری دارند، از جمله این برنامه‌هاست، شروع کردیم. 

معتمدی ادامه داد: این دانشگاه علاوه بر ویژگی پلی تکنیک بودن آن در جهت تربیت نیروی انسانی و رفع نیازهای کشور نیز گامی اساسی برداشته است. جشنواره روباتیک کمک می‌کند دانشجویان در کنار فعالیت علمی و تئوریک مسائل عملی و فنی را آموزش ببینند . 

وی در پایان افزود: در صدد هستیم ارتباط بین‌الملل را با جذب دانشجو و اساتید گسترش دهیم و از آنجایی که هر حرکت بزرگ کمبودهایی را نیز به همراه دارد، امیدواریم کمبودها را به حداقل رسانده و مشکلات این دانشگاه را حل کنیم. 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید