پیشرفت‌های حوزه سلامت، از بزرگترین دستاوردهای پس از پیروزی انقلاب است

0

رئیس شورایعالی نظام پزشکی گفت: یکی از بزرگترین دستاوردها پس از پیروزی انقلاب در کشور، پیشرفت‌هایی بود که در حوزه سلامت به وجود آمد که مرهون تلاش‌های همه جانبه کادر پزشکی است.

دکتر اسماعیل ایدنی رئیس شورایعالی نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی افزود: نگاه به سال‌های آغازین پس از پیروزی انقلاب و پیش از آن نشان می‌دهد، دچار مشکلات جدی در حوزه سلامت چون کاهش امید به زندگی در کشور بودیم در حالی که این آمار در میان مردان و زنان بین 72 تا 73 سال تخمین زده می‌شود که خود پیشرفت چشمگیری در جامعه محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر خود اتکایی و خود کفایی در ارائه خدمات سلامت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پیش از انقلاب در بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی کشور، پزشکان، کارشناسان، پیراپزشکان و کادر درمانی از کشورهایی چون فیلیپین، بنگلادش، هندوستان و پاکستان حضور داشتند و در حقیقت کادر پزشکی کشور، متشکل از پزشکان خارجی بود اما امروز در زمینه تربیت نیروی انسانی پزشکی به خود اتکایی و خود کفایی رسیده‌ایم.

به گفته ایدنی پیش از انقلاب بسیاری از بیماران ما برای دریافت خدمات سلامت مجبور به مهاجرت به خارج از کشور بودند اما امروز با افتخار می توان گفت هیچ فرد ایرانی برای درمان نیاز به اعزام به خروج از کشور ندارد، مگر بیماری‌های بسیار نادری که تنها چند مورد از آن امکان دارد در هر جای دنیا وجود داشته باشد.

40 درصد فرآورده‌های پژوهشی و تولید علم در کشور بوسیله کادر پزشکی است

وی با ابراز خرسندی نسبت به اینکه تقریبا 40 درصد فرآورده های پژوهشی و تولید علم در کشور به وسیله کادر پزشکی انجام می‌شود، اظهار داشت: همچنین توسعه سیستم شبکه‌های بهداشت و درمان در کشور نیز یکی از دستاوردهای منحصر به فرد انقلاب بوده که تقریبا در هیچ جای دنیا نظیر نداشته است.

رئیس شورایعالی نظام پزشکی با بیان اینکه شاید پر نفوذ ترین سیستم ارائه خدمات در بین نهادهای مختلف موجود در کشور، در حوزه سلامت است، تصریح کرد: در دوردست‌ترین روستاها که حتی امکان دارد آموزش و پرورش یا نیروهای انتظامی هم حضور نداشته باشند، کادر پزشکی حضور داشته و این سیستم و شبکه وسیع خدمت رسانی از دستاوردهای بزرگی بوده که پس از پیروزی انفلاب در کشور ما رخ داده است.

 انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید