پیشرفت صنعت نیازمند فکر و ایده خلاق است

0

معاون علمی فناوری رییس جمهور گفت: صنعت کشور به‌وسیله فکر و ایده خلاق پیشرفت کرده وسطح اقتصاد دانش بنیان را جوانان این سرزمین بالا می برند.

معاونت علمی فناوری رییس جمهور با بیان اینکه در شرکت های های کت ها ، با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایده تبدیل به عمل می شود ، گفت: شرکت های دانش بنیان دارویی بعد از برجام توانسته بازارهای کشور روسیه را در دست بگیرند.

فروش داروهای بیوتکنولوژی معادل 200 بشکه نفت است

ستاری ادامه داد: صنعت کشور برای پیشرفت نیاز فکر و ایده ای خلاقانه دارد که این ابتکار و خلاقیت  می تواند در شرکت های زیرزمینی با پول اندک ایجاد شود .

وی ابراز داشت: فروش داروهای بیوتکنولوژی ما معادل پول  200 بشکه نفت بوده و همین شرکت ها سالی بیش از 40 درصد سود از فروش محصولاتشان دریافت می کنند.

 معاونت علمی فناوری رییس جمهوریادآورشد:از نظرتعداد مقالات ما در رتبه پنجم پشت سرکشور آلمان قرار داریم که در این میان  150 شرکت درحوزه نانو  در حال فعالیت بوده و  450 محصول  بافروش 310 میلیاردی روانه بازار کرده اند.

ستاری عنوان کرد: جی پی جی ما در سال گذشته به 20  هزار میلیارد تومان از طریق فروش محصولات شرکت های دانش بنیان رسیده که این مقدار برای کشوری با این منابع انسانی بسیار کم است.

نیازمند صنعت به سرمایه گذاری بخش خصوصی 

وی تاکید کرد: برای تجاری سازی محصولات در کشور باید به سمت پژوهش های تجاری رفت زیرا که  تداخل پژوهش های دانشی با تجاری کاری کاملا اشتباه است.

معاون علمی فناوری رییس جمهور تصریح کرد: پیشرفت صنعت نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده و اقتصاد کشور نیازمند ایده های خلاقانه است و نفت و زعفران منابع اقتصادی مناسبی برای کشور در این زمان محسوب نمی شود.

ستاری اذعان داشت: سرمایه گذاری های خطر پذیر سبب پیشرفت شرکت های دانش بنیان شده و ما باید به جوانان مان اعتماد کرده و نگاه ویژه ای به دانشگاه ها برای رشد سطح علمی کشور داشته باشیم .

معاون علمی فناوری رییس جمهور ادامه داد: در بحث تجاری سازی در حوزه های بیوتکنولوژی ، نانو تکنولوژی و هوا فضا به پیشرفت های خوبی دست یافتیم که برای  پیشرفت در این حوزه ها در همه ستادهای معاونت علمی اولویت درجه 1 و حتی در بعضی از ستاد ها اولویت درجه 2 به صورت نرم افزاری صورت گرفته است.

ستاری ادامه داد: اگر ما در کشور از وسیله ای رونمایی کرده و در دسترس مردم نباشد تجاری سازی صورت نگرفته و فقط یک تبلیغات خشک و خالی انجام شده تا روحیه خود باوری در مردم افزایش یابد.

تغییر اولویت ها در معاونت علمی فناوری

وی گفت: در بحث فضا پیشرفت های خوبی داشتیم اما مسیر پیشرفت به دلیل عوض شدن اولویت ها همانند قبل نبوده و باید در این زمینه فرهنگ سازی بهتری انجام شود.

ستاری ادامه داد: اخیرا تجهیزات ساخت کشور به مدارس چین داشتیم و این نتیجه همان نظام مدیریت جامع و اعتماد به جوانان خلاق و نخبه کشور است.

وی ابراز داشت: استخدام های دولتی خود باوری و اعتماد را از جوانان سلب کرده و نوع آوری و ابتکار را در کشور از بین برده است.

معاونت علمی فناوری رییس جمهور گفت: با پول نفت کشور را نمی توان اداره کرد و ماباید به جوانان فرصت ظهور در مسائل علمی کشور را بدهیم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید