پیوند دنیای علم و بازی های کامپیوتری: دست مکانیکی بیگ باس واقعی می شود!

0

پیوند دنیای علم و بازی های کامپیوتری: دست مکانیکی بیگ باس واقعی می شود!

کسانی که با آخرین نسخه از سری متال گیر سالید یعنی بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain آشنایی دارند، به احتمال فراوان با بازو و دست مکانیکی شخصیت نخست این بازی یعنی بیگ باس یا اسنیک نیز آشنا هستند. بازویی مصنوعی که چیزی کم از یک اندام طبیعی ندارد و تنها از لحاظ شکل ظاهری با دیگر دست و بازوی بیگ باس که سالم است تفاوت دارد. حال خبر می رسد که این بازوی فلزی قرار است با همان شکل و شمایل آشنای خود از دنیای مجازی و از درون بازی متال گیر سالید 5 بیرون بیاید و در دنیای واقعی به یک عضو مصنوعی حقیقی تبدیل شود.

در واقع فرآیند جان گرفتن بازوی فلزی شخصیت بیگ باس در دنیای واقعی قرار است تحت پروژه ای به نام The Phantom Limb Project به حقیقت تبدیل شود و به موجب این پروژه ی تحقیقاتی و عملیاتی، فردی به نام جیمز یانگ بتواند همانند سایبورگ هایی که نظیرشان را تا کنون تنها در دنیای بازی های کامپیوتری یا فیلم های سینمایی دیده بودیم، از اعضای مصنوعی در بدن خود بهره ببرد. در واقع جیمز 25 ساله چندی قبل به موجب حادثه ای تلخ و دردناک در جاده های منتهی به شهر لندن یکی از بازوان خود را به همراه یک پا از دست داد و به جرگه ی معلولین پیوست. با این حال او هیچ گاه امید خود به زندگی را از دست نداد و همچنان سعی کرد تا زندگی عادی خود را پی بگیرد. در واقع علیرغم این معلولیت بسیار شدید، جیمز هیچ گاه دو علاقه ی اصلی خود در طول زندگی یعنی سفر کردن و انجام بازی های کامپیوتری را کنار نگذاشته و همچنان همانند دورانی که دست و پای خود را از دست نداده بود، به انجام این دو امر مشغول است. در واقع او تبحر فراوانی در انجام بازی های کامپیوتری توسط یک دست دارد و یکی از علاقمندان پر و پا قرص سری بازی های متال گیر نیز محسوب می شود. شاید همین عشق و علاقه به مجموعه بازی های متال گیر بود که موجب شد تا او تصمیم بگیرد در پروژه ای شرکت کند که قرار است اعضای از دست رفته ی او را با دو عضو مصنوعی فلزی جایگزین کند. دست و پایی کصنوعی که قرار است از لحاظ شکل ظاهری دقیقاً همانند بازوی مکانیکی جناب بیگ باس در بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain باشند.

 mgs5-limb

نمونه ای از کار های طراح اصلی این پروژه (طرح فعلی هنوز رونمایی نشده است)

 جالب این جاست که اعضای شرکت کونامی در امر طراحی این دو عضو مصنوعی، همکاری نزدیک و تنگاتنگی را با طراحان اصلی این پروژه بر قرار ساخته اند و طی همکاری های مذکور، بر هر چه نزدیک تر شدن شکل ظاهری این دست و پای مصنوعی به مدل مجازی شان در بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain نظارت کاملی دارند. در این میان شاید بتوان گفت که فرآیند طراحی کردن بازوی مکانیکی مذکور عمل دشوارتری به نظر می رسد چون این بازوی مصنوعی قرار است در قامت یک بازوی چند منظوره ظاهر شود و جیمز جوان را در انجام راحت تر امورات روز مره ی خود یاری رساند. گفتنی است که سرپرست اصلی پروژه ی The Phantom Limb Project سوفی د الیویرا براتا نام دارد که پیش از این در زمینه ی طراحی اعضای مصنوعی کاربردی با ساختار اصلی و شکل ظاهری کاملاً واقع گرایانه، تجربیات عملی فراوانی را اندوخته است. در واقع خانم الیویرا به عنوان یک طراح حرفه ای و کارکشته ی اعضای مصنوعی بدن، از دیرباز تصمیم به تلفیق این حرفه با هنر گرفته است و در واقع اعضای مصنوعی طراحی شده به دست او هر کدام شکل و شمایل کاملاً متفاوت و منحصر به فردی دارند. به این ترتیب او به افراد معلول کمک می کند تا با توجه به خصوصیات ویژه ی شخصیتی شان از اعضای مصنوعی بدن با طراحی و شکل ظاهری منحصر به فردی بهره ببرند که بتواند بازتاب دهنده ی خصوصیات اخلاقی، رفتاری یا علایق شخصی شان باشد. به عنوان مثال او پیش از این برای یک دختر جوان لیتوانیایی تبار به نام ویکتوریا مودستا (که در مراسم افتتاحیه ی مسابقات پارالمپیک لندن نیز حضور داشت) یک پای مصنوعی با ساختاری کریستالی مانند طراحی کرده بود و پیش از آمدن به سراغ بیگ باس و دست مکانیکی او نیز موفق به ساختن یک دست و پای مصنوعی دیگر با ساختاری کاملاً متفاوت و تم ظاهری استیم پانک شده بود. به هر حال امیدواریم که جیمز 25 ساله بتواند به زودی صاحب دست و پایی زیبا با شکل ظاهری مشابه با دست مکانیکی بیگ باس شود و توسط آن ها سفر های فراوانی را انجام داده و شب و روز به بازی کردن بازی Metal Gear Solid: The Phantom Pain بپردازد! 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.    

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید