چاپگری سه‌بعدی که پوشاکی هوشمند به کمک نانوالیاف تولید می‌کند

0

محققان چاپگری سه بعدی ساختند که به کمک نانوالیاف پوشاکی با رهاسازی هوشمند دارو تولید می‌کند.

به گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشكی  ، محققان اسپانیایی چاپگری سه بعدی با استفاده از نانوالیافی ساختند که به کمک آن می‌توان ساختار سه بعدی ایجاد کرد. این ابراز تجربه‌ای جدید در سطح تولید نانو الیاف است به طوری که می‌توان با قیمتی بسیار مناسب‌تر از نمونه‌های قبل، ابزاری برای چاپ سه بعدی از نانو الیاف خریداری کرد.

این دستگاه به همت محققان مرکز تحقیقات علوم ساخته شده است. یکی از محققان پروژه می‌گوید: ما به خوبی می‌دانیم که باید حوزه‌ی علم مواد را توسعه داد. در تولید این دستگاه از تجارب متخصصان مختلف استفاده شده است.

نانوالیاف به دلیل دارا بودن طیف وسیعی از ویژگی‌های ساختاری، برای تولید ادوات الکترونیکی، فناوری اطلاعات، هوافضا، محصولات صنعتی و مهندسی نساجی مناسب است. در مورد حوزه نساجی، این نانوالیاف می‌تواند برای تولید منسوجات هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. این پوشاک می‌توانند به عوامل محیطی و شرایط بدنی مصرف کننده پاسخ دهند. برای مثال در صورتی که شرایط بدنی بیمار به گونه‌ای باشد که علائم حیاتی آن از حالت‌ عادی خارج شده باشد، این الیاف بارهاسازی دارو می‌تواند به بیمار کمک کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید