چرا آیفون نسخه 32 گیگابایتی ندارد؟

0

چرا آیفون نسخه 32 گیگابایتی ندارد؟

آیفون ها همیشه جزو محبوب ترین محصولات بازار بوده اند و هیچ شکی در آن نیست. کیفیت ساخت بسیار عالی، پشتیبانی بسیار خوب، یکپارچگی نرم افزاری و البته برند لوکس مواردی هستند که باعث می شوند آیفون های اپل همیشه در صدر فهرست انتخاب های بسیاری از کاربران تلفن های هوشمند در دنیا باشند. اما از زمان معرفی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس، نکته بسیار عجیبی در گروه آیفون ها به چشم می خورد و آن، نبود گزینه 32 گیگابایتی است. همان طور که می دانید مدل پایه آیفون 16 گیگابایتی است و در کمال تعجب، پس از آن باید به دنبال خرید نسخه 64 گیگابایتی باشید و خبری از حافظه 32 گیگابایتی نیست. اما چرا اپل چنین سیاستی را در پیش گرفته است؟

همان طور که می دانید برای خرید نسخه 64 گیگابایتی باید 100 دلار بیشتر از نسخه 16 گیگابایتی هزینه کنید و مجددا برای خرید نسخه 128 گیگابایتی هم باید 100 دلار بیشتر از مدل 64 گیگابایتی پول بدهید. نبود نسخه 32 گیگابایتی در حالی که تقریبا تمام کمپانی های دیگر آن را برای تلفن های هوشمند خود ارائه می کنند کمی عجیب به نظر می رسد. اگر بخواهیم منطقی بررسی کنیم باید قبول کنیم که اپل هم مانند هر شرکت دیگری در درجه اول به فکر سوددهی بیشتر از فروش محصولات خود است. با اینکه این شرکت (و هیچ شرکت دیگری) هرگز قیمت خرید قطعات خود را منتشر نمی کنند، می توان با توجه به برآوردها و تخمین های سازمان های مالی به نتایج جالبی رسید. برای مثال می دانیم که طبیعتا حافظه های فلش با ظرفیت بیشتر، هزینه بیشتری نیز برای اپل خواهد داشت. آن طور که در گزارشات مرکز تحلیل IHS آمده، یک چیپ فلش 16 گیگابایتی NAND در حدود 6 دلار قیمت دارد و همین چیپ در حالت 64 گیگابایتی 23 دلار است. می بینید که جایگزینی 16 گیگابایت با 64 گیگابایت برای اپل 17 دلار هزینه دارد ولی مشتریان باید 100 دلار بیشتر برای آن بپردازند! البته این تخمینی بسیار ساده است و از آنجا که سفارش و خرید اپل بسیار بیشتر از فقط یک عدد چیپ است، قیمت نهایی آن برای کمپانی حتی از این عدد هم کمتر به دست خواهد آمد. می توان این طور نتیجه گیری کرد که حاشیه سود برای اپل اهمیت بسیار بالایی دارد و وجود داشتن یک نسخه 32 گیگابایتی (که باید در حدود 50 دلار گران تر از مدل 16 گیگابایتی باشد و در نتیجه حاشیه سودی کمتر نصیب آنها می کند) معادلات اپل را به هم خواهد زد.

اما اجازه بدهید از زاویه ای دیگر هم به این قضیه نگاهی داشته باشیم. در حال حاضر 3 مدل آیفون در ظرفیت های 16، 64 و 128 گیگابایتی موجود است. بسیاری از کاربران تمایل دارند 100 دلار بیشتر بپردازند و حافظه ای 4 برابر مدل پایه در اختیار داشته باشند. چنین کاری برای کسی که بخواهد یک گوشی اپل خریداری کند منطقی هم به نظر می رسد چون 16 گیگابایت واقعا باعث محدودیت های زیادی می شود. حالا اگر مدل پایه آیفون 32 گیگابایتی بود خیلی ها از پرداخت 100 دلار بیشتر منصرف می شدند و آن وقت در عمل فقط دو مدل 32 و 128 گیگابایتی ارزش خرید داشتند که به معنی یک ضرر کامل برای اپل است. بنابراین پیشنهاد اپل این است که اگر فقط یک آیفون می خواهید، مدل 16 گیگابایتی را بخرید، اگر می خواهید دردسر نداشته باشید 100 دلار بیشتر پرداخت کنید و مدل 64 گیگابایتی را بخرید، اگر هم مشکلی با قیمت ندارید 128 گیگابایت در دسترس شماست.

نکته ای که در این بین وجود دارد آن است که ظرفیت 16 گیگابایتی تا کجا می تواند پاسخگو باشد؟ همین امسال هم خیلی از کاربران انتظار داشتند مدل پایه آیفون ها با حافظه 32 گیگابایتی عرضه شود که این اتفاق نیفتاد. اما هیچ تضمینی نیست که سال آینده هم کاربران راضی به خرید یک آیفون کم ظرفیت شوند. از 16 گیگابایت اسمی بخشی از آن در اشغال سیستم بوده و قابل استفاده نیست؛ به این مورد آهنگ های با کیفیت، ویدئوهای 4K و همچنین تصاویر با وضوح بالا و حجم زیاد را هم اضافه کنید تا متوجه شوید احتمالا امسال آخرین سال حضور نسخه های 16 گیگابایتی در خط تولید اپل است و اگر اپل می خواهد سیاست حاشیه سود خود را حفظ کند، باید فکر دیگری برای این کار در سر داشته باشد. شاید پرش به نسخه 256 گیگابایتی و عرضه مدل های 64، 128 و 256 جواب سوال باشد. کاری که با توجه به تمایل اپل به پر زرق و برق کردن محصولاتش چندان هم بی راه نیست.

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید