چرا اردوغان نمی خواهد ایران از ترکیه آزرده شود؟

0

گیگر :

ترکیه به دلیل بحران روابط با روسیه و جنگ مداوم با کردها و حمایتش از شورشیان در سوریه، به نظر نمی رسد چندان موافق با خواسته های ایران باشند، به ویژه حالا که تهران در حال همکاری با پوتین در سوریه و مسائل دیگر است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

چرا اردوغان نمی خواهد ایران از ترکیه آزرده شود؟

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ جروسالم پست نوشت: دولت ترکیه با دقت به دنبال ایجاد روابط با ایران و رقیبش در منطقه، عربستان و همچنین اسرائیل است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، این نشریه صهیونیستی آورده است: ترکیه به دلیل بحران روابط با روسیه و جنگ مداوم با کردها و حمایتش از شورشیان در سوریه، به نظر نمی رسد چندان موافق با خواسته های ایران باشند، به ویژه حالا که تهران در حال همکاری با پوتین در سوریه و مسائل دیگر است.

با این حال، با وجود آنکه ترک ها و سعودی ها با شورشیان سوری در جنگ با دولت سوریه، ایران، روسیه و حزب الله به سر می برند، اما دولت اردوغان ارتباطات اقتصادی قوی با تهران دارد. ترکیه برای اعمال قدرت در منطقه به روابط دوستانه با ایران نیاز دارد تا نفوذ اقتصادی و سیاسی خود را در کشورهایی همچون عراق افزایش دهد.

پروفسور افرایم اینبر، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک بگین-سادات در دانشگاه بار-ایلان به جروسالم پست گفت: وابستگی ترکیه به ایران برای انرژی رو به افزایش است، به ویژه از زمانی که روابط آن با دیگر تولید کننده نفت، روسیه پس از ساقط کردن جنگنده اش پر تنش شده است. 

اینبر گفت: ترکیه قطعا نگران قدرت گرفتن ایران در منطقه است و به این دلیل روابطش با عربستان را تقویت کرده است.

به گفته اینبر، ترکیه و عربستان که قدرت های سنی هستند با شکست در حذف دولت اسد، ضعیف ظاهر شده اند.

اینبر معتقد است رابطه ترکیه با اسرائیل برای مقابله با قدرت فزاینده ی ایران است. ظاهر اسلامی دولت حزب عدالت و توسعه مانع از نزدیکتر شدن آنکارا به اسرائیل می شود. 

مایکل استفان، همکار پژوهشگر در زمینه مطالعات خاورمیانه و رئیس شعبه قطر موسسه خدمات رویال یونایتد گفت: به نظر می رسد ترک ها به این نتیجه رسیده اند که بهترین موقعیت برای آن ها زمانی به دست می آید که روابط خود با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ایران را طوری متعادل کند که به هیچ کدام کاملا متعهد نباشد و در عین حال از هر دو منافع اقتصادی کسب کند.

او معتقد است ایجاد چنین تعادلی بسیار ظریف است، زیرا نیاز به اقدامات بسیاری برای حفظ آن در شرایط پرتنش کنونی منطقه دارد.

اردوغان در کنفرانس خبری شمترک خود با روحانی در آنکارا در روز شنبه گفت کشورش و همسایه اش ایران باید با یکدیگر همکاری کنند تا اختلافاتشان را کاهش دهند تا بر تروریسم و فرقه گرایی در منطقه غلبه کنند.

اظهارات اردوغان یک روز پس از اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در استانبول گفته شد. در این اجلاس ایران متهم به حمایت از تروریسم و مداخله در امور کشورهای عربی مانند سوریه و یمن شد.

ترکیه حجم زیادی گاز طبیعی از ایران وارد می کند و دو کشور می خواهند روابط بانکداری و تجارت خود را تقویت کنند تا با افزایش سالانه تجارت مشترک خود آن را 30 میلیارد دلار برسانند.

روحانی گفت: موقعیت همکاری ترکیه و ایران در دوره پسا تحریم فراهم است.

حمایت ترکیه از جنبش هایی مانند اخوان المسلمین از مسائل مورد اختلاف ترکیه و عربستان است.

به همین دلیل، ترکیه همچنان تلاش می کند روابط خود را با ایران و عربستان تقویت کند، اما با هیچ کدام احساس نزدیکی نمی کند.

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید